Hlavní navigace

ČNB varuje před phishingem: e-mailem bychom vás o heslo nikdy nežádali

David Slížek

Je tu další z řady pokusů podvodníků vylákat z lidí peníze nebo přístupové údaje do internetového bankovnictví. Tentokrát se zaštiťuje jménem centrální banky.

Další vlna podvodných e-mailů míří do schránek českých uživatelů. Česká národní banka na svém webu varuje před phishingovou kampaní, jejímž cílem je aktuálně získat přístupové údaje k internetovému bankovnictví nebo například PIN. 

Česká národní banka v této souvislosti zdůrazňuje, že se nejedná o autentickou komunikaci České národní banky, ale o tzv. phishingové útoky, směřující k vylákání osobních údajů dané osoby. Na jejich základě pak mohou být z bankovních účtů daných osob zcizeny finanční prostředky.

Že něco není v pořádku, by uživatelé měli poznat už z toho, že mail s podobnou žádostí od „ČNB“ přijde – centrální banka by totiž jen těžko mohla podobné věci požadovat v e-mailu. Přesto se ale dá očekávat, že by někteří lidé mohli na podvodné maily naletět.

Content

Pokud už podobný mail dostanete, platí stále jediné: nikam nic neposílejte a neotevírejte přílohy. 

Česko pamatuje rozhodně sofistikovanější phishingové kampaně, které se maskovaly například jako mail od exekutora, nezaplacená faktura od mobilního operátora nebo výzva k zaplacení expirující domény.

Našli jste v článku chybu?
20. 9. 2016 10:34
Karel (neregistrovaný)

Tak od ČNB ještě nic nemám. Ale minulý pátek dorazilo toto:

Dobrý den, Partner,

Posílám vám tento e-mail, protože jste jediný žijící příbuzný zemřelého, který zemřel před osmi (8) let. Byl státním příslušníkem své zemi a olej dodavatel. Chci, abys nárok jako jeho jediný žijící příbuzný. Vy i jemu oba sdílejí stejné příjmení, takže můžete požadovat finanční prostředky v bance.

Vzhledem k tomu, Neměl jinou žijící příbuzný na rozdíl od tebe, ty jsi jediná Living dědic dědictví jeho, a bohatství.…