Hlavní navigace

Co bude s regionálními televizemi RTA a R1 po Novém roce?

25. 11. 2011
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Pokud televize Prima uskuteční svůj plán a od nového roku se skutečně přejmenuje na Primu Family, přičemž začne využívat novou vysílací licenci bez podmínky poskytovat prostor regionálním televizím RTA a R1, budou mít tato regionální studia velký problém. Nedokážou si totiž vydělat na samostatné celodenní vysílání z pozemních vysílačů, takže by bez možnosti vstupování do celostátního televizního programu zřejmě zanikla. Studia v síti R1 ještě mají šanci vysílat v rámci „mateřského“ kanálu Prima love, RTA tuto nabídku dopředu odmítá.

Prima stále ještě původní licence nevrátila

Ačkoli Prima oznámila svůj úmysl vrátit ke konci letošního roku stávající vysílací licence už 31. října, dodnes tak neučinila a Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pouze oficiálním dopisem sdělila, že se k tomu připravuje. Vše ale nasvědčuje tomu, že to skutečně provede: na svém FTP serveru, kde zveřejňuje programové plány, už zřídila odkaz nástupnické stanice Prima family s programem na první lednový den a oficiálním logem „nového“ kanálu. Pro RRTV to ale podle její předsedkyně Kateřiny Kalistové nic neznamená. Dokud Prima oficiálně nepožádá o ukončení vysílání podle licencí, které získala nejprve pro analogové a posléze byly použity i pro digitální šíření jejího signálu, nebude k tomu Rada zaujímat žádné stanovisko.

RRTV se na minulém zasedání seznámila se sdělením FTV Prima, spol. s r.o., o plánovaném ukončení vysílání Prima televize k 1. 1. 2012, ve kterém je zdůrazněno, že toto oznámení není samotnou žádostí o ukončení vysílání a samotná žádost o ukončení vysílání bude teprve RRTV doručena. RRTV vedla o sdělení rozpravu, ale jako orgán státní správy nemůže přijímat žádná rozhodnutí na základě sdělení, které navíc zdůrazňuje, že není samotnou žádostí, odpověděla Kalistová na dotaz serveru DigiZone.cz, jak se RRTV zachová v případě regionálních televizí RTA a R1, které se mají podle svých licencí připojovat do vysílání Primy, která však po Novém roce přestane existovat.

Kateřina Kalistová

Prima zatím oficiálně původní vysílací licenci nevrátila a ani o to nepožádala, takže se tím nezabýváme, říká předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová (Foto: Ivana Dvorská, archiv DigiZone.cz)

Podmínka připojování zůstane regionům i po zániku Primy

Regionálním studiím RTA a R1 totiž i po případném zániku stávající televize Prima (pro diváky půjde jen o přejmenování na Primu Family, fakticky ale bude hlavní program Primy vysílat na základě úplně nové licence, která neobsahuje podmínku poskytovat prostor regionálním televizím) povinnost sdílení prostoru s celostátním programem Primy nezanikne. Licence jim tedy bude přikazovat, aby se nadále v přesně stanovených časech připojovala do celostátního vysílání Primy, které však už nebude existovat. Ty samé vysílací licence ale nepřipouštějí samostatné vysílání studií RTA a R1 – leda že by v nich vysílací rada zrušila podmínku připojovat se do celostátního programu Primy.

Další problém nastane s umístěním regionálních televizí do konkrétního pozemního multiplexu. Jak studia RTA, tak R1 mají podepsanou smlouvu s Českými Radiokomunikacemi na vysílání v multiplexu 2, v rámci programové pozice televize Prima. Jenže na té má od 1. ledna 2012 vysílat Prima Family, která regiony do svého vysílání nepustí. Studia RTA a R1 tak mají platné smlouvy na vysílání v multiplexu 2, kde však není prostor pro žádnou další televizi. Jak to budou řešit České Radiokomunikace? V současné době jednáme s oběma skupinami provozovatelů regionálního zemského digitálního televizního vysílání. Probíhající jednání jsou předmětem obchodního tajemství, z tohoto důvodu je ČRa nebudou v této chvíli komentovat, mlží mluvčí firmy Kamil Chalupa.

RTA - mapa studií v ČR

Regiony, kde vysílají studia RTA a jejich původní pokrytí analogovým signálem. V digitální éře je podobné, ale zda zůstane i po 1. lednu 2012, je ve hvězdách. (Zdroj: RTA)

Skončí regionální televize v multiplexu 3?

Řešením by mohl být přechod regionálních televizí do multiplexu 3, kde je dostatek místa. Celostátně v něm vysílá pouze ženský kanál Prima love, který navíc získal licenci jenom díky tomu, že regionální televize R1 pod taktovkou Primy vytvořily programovou síť, jež měla ze zákona nárok na vlastní celoplošný program. Prima jej nazvala Televize R1 a původně jej provozovala na společné pozici s Primou Cool v multiplexu 2, kde Televize R1 vysílala v dopoledních časech. Letos na jaře ale Prima získala souhlas vysílací rady s přejmenováním Televize R1 na Primu love a spustila její samostatné celodenní vysílání v multiplexu 3. Novému programu zůstala podmínka regionálního vysílání, ovšem jen pro studia R1.

Tyto regionální televize tak vysílají na Primě love každé ráno od 6:00 do 8:00 hod. Konkurenční skupina regionálních televizí RTA na připojování do Primy love nárok nemá (i když Prima jim tuto možnost nabízí), avšak v minulosti získala podobnou licenci pro celoplošný kanál programové sítě regionů jako dnešní Prima love. Program se měl jmenovat TV7, ale nikdy nezahájil vysílání, protože na něj majitel RTA neměl peníze. Nejprve chtěl omezit vysílání jen na některé vysílače multiplexu 3, a když se mu to nepodařilo, zdržoval start vysílání natolik, že mu licence propadla. Jednotlivá regionální studia RTA by tak nyní mohla v multiplexu 3 vysílat jen v rámci Primy love nebo samostatně vždy pro ten region, kde působí – ve východních a jižních Čechách, na Ostravsku, Zlínsku a jižní Moravě.

Prima love - zamilujte se

Místo hlavní Primy mohou regionální televize vysílat na Primě love. Tam ovšem osloví mnohem méně diváků než nyní.

České Radiokomunikace se regionům v síti 3 nebrání

Českým Radiokomunikacím by rozhodně nevadilo, kdyby regionální studia RTA začala vysílat v multiplexu 3. Zda se tak opravdu stane, však nechce mluvčí firmy Kamil Chalupa komentovat. Všechny produkty, které jsou zákazníkům nabízeny společností ČRa a společností Czech Digital Group (CDG) jsou uvedeny na příslušných webových stránkách www.radiokomu­nikace.cz a www.digitv.cz, říká. Problém je v tom, že regionální televize si sice mohou od ČRa objednat vysílání jen na vybraných vysílačích multiplexu 3, musely by se ale zavázat, že na nich budou vysílat 24 hodin denně. A to je pro studia, která nyní produkují jen jednu dvacetiminutovou zpravodajskou relaci denně, a navíc jen ve všední dny, dost velké břemeno.

Což o to, celodenní vysílání by mohla studia RTA vyřešit nekonečným opakováním stejné dvacetiminutové zpravodajské smyčky, ale poplatky za šíření signálu 24 hodin denně by nedokázala pokrýt z prodeje reklamních časů. Navíc v situaci, kdy si nemohou dovolit elektronické měření sledovanosti pomocí peoplemetrů a odstřižením od Primy nebudou mít k dispozici ani informace o přibližných počtech svých diváků, takže inzerentům nebudou moci sdělit, jak velký zásah by měla jejich reklamní kampaň. V současnosti asi není v silách jednotlivých regionálních studií ufinancovat celkové regionální vysílání v rozsahu mnoha hodin denně bez toho, že by do toho vstoupily nějaké dotace Evropské unie nebo něco takového, potvrdil serveru Česká média nový výkonný ředitel RTA Pavel Zuna.

Pavel Zuna, ředitel TV - rozhovor pro Česká média

Nový výkonný ředitel RTA Pavel Zuna nevidí jinou možnost, než že se studia RTA budou nadále připojovat do nějakého celostátního televizního programu (Screenshot: reportáž Českých médií)

RTA trvá na zachování velké Primy s regiony

RTA tak nezbývá než jednat s Primou o možnosti připojování alespoň do celostátního vysílání Primy love, i když pokud by šlo nadále o brzké ranní časy, asi by pro ně taková symbióza nedávala žádný smysl. Dosud totiž měla studia RTA jistotu lukrativních podvečerních časů od 17:40 do 18:00 na hlavním programu Primy s několika sty tisíci diváky, kdežto Prima love jich má v lepších případech desítky tisíc, ale spíš jde o jednotky tisíc lidí. Záměnu hlavního programu Primy za program Prima Family vnímají regiony RTA pouze jako účelovou záležitost. Nabídka Primy na připojování do vysílání programu Prima love je pro regiony RTA nepřijatelná, říká právní zástupce RTA Mojmír Náplava.

Hlavní program Primy získal podle Náplavy současné postavení na televizním trhu díky akceptaci závazků umožnit regionální vstupy do svého vysílání. Regiony RTA trvají na tom, že stávající podmínky pro jejich vysílání zůstanou nadále zachovány, říká. Jenže Primě nemůže nikdo přikázat, aby nevracela svoji vysílací licenci, když už nechce vysílat na jejím základě. Problém je spíš v tom, že vysílací rada kdysi připustila takovou provázanost vysílacích licencí celoplošné televize a regionálních studií s různými majiteli, aniž by domyslela důsledky situace, kdy jedna nebo druhá strana z jakéhokoli důvodu ukončí vysílání. Proto teď RRTV čeká opravdu těžké rozhodování.

Prima: jednáme hned o několika variantách

Televize R1 - Minuty regionu

Prima zatím nechce o plánované rošádě s regionálními televizemi moc mluvit. Generální ředitel Marek Singer v rozhovoru pro server Česká média, který je úzce provázaný se studii RTA (a donedávna měl i shodného majitele), připustil možnost vstupování RTA do vysílání Primy love: Jednáme jednak s regiony pod sítí R1, jednak jsme posílali i nabídku na Prima love připojování regionům RTA, takže uvidíme, jak se v tomto připojovacím modelu ty regiony potkají a jak to pro ně bude atraktivní. Na doplňující dotaz serveru DigiZone.cz, jak tato jednání dopadla a kde tedy budou regionální televize z obou konkurenčních sítí po Novém roce vysílat, však Singer nechtěl být konkrétní. Jedná se o interní informace, jednání stále ještě probíhají, řekl šéf Primy.

Nejasné je i to, čím hlavní program Primy pod novým názvem Prima family zaplní od 1. ledna podvečerní vysílání místo regionálního zpravodajství R1 a RTA. Představíme to společně s jarním schématem, slibuje Singer. Jisté podle něj je, že Prima nebude kvůli změně na Primu Family měnit smlouvu s Českými Radiokomunikacemi na vysílání v multiplexu 2. Regionální studia R1, která přímo patří Primě, by televize v případě nedohody na novém modelu vysílání v rámci Primy love mohla dokonce prodat. Otázkou je, kdo by je za dané situace koupil – byl by to nový „tajemný“ vlastník RTA, který by tak konečně vytvořil celostátní síť krajských televizí? Těžko říct.

Petr Štěpánek: RTA by mohla vyvolat arbitráž se státem

Rozhodnutí Primy „očistit“ svůj hlavní program od vstupů regionálních televizí by podle bývalého člena Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Petra Štěpánka mohlo vést až k arbitráži mezi RTA a státem o nedostatečné ochraně investic. Regionální televize měly od začátku postaven svůj obchodní model na tom, že mají svůj centrální program, že budou s někým někde koexistovat. V okamžiku, kdy tohle padne a ony nebudou mít kde vysílat a zároveň mají platné licence až do roku 2019, 2020, 2021, bude to pro ně velká finanční ztráta a já se obávám toho, že majitel těchto regionálních televizí se bude dožadovat nějaké náhrady a obávám se, aby to náhodou neskončilo tak, že bude požadovat náhradu po státu, řekl Štěpánek serveru Česká média.

Zda se tak skutečně stane, není jasné. Výkonný ředitel RTA Pavel Zuna ani mluvčí společnosti Karolína Hloušková na dotazy serveru DigiZone.cz nereagovali. Arbitráž se státem navíc může vést pouze společnost se sídlem v zahraničí, což RTA není. Jisté je, že ukončením vstupů RTA do hlavního programu Primy budou muset tato studia řešit ještě jeden problém: v řadě regionů totiž uzavřela smlouvy s magistráty krajských měst a kraji na výrobu a vysílání městských a krajských televizních týdeníků, u kterých se zavázala, že budou k dispozici v regionálních oknech na Primě. Jakmile ale Prima regiony po Novém roce odstřihne, magistrátní a krajské televizní týdeníky budou mít mnohem menší dosah k divákům, pokud vůbec nějaký.

Petr Štěpánek

Podle bývalého člena Rady ČTÚ Petra Štěpánka by studia RTA, odříznutá od celostátního vysílání Primy, mohla vyvolat arbitráž se státem o nedostatečně ochráněné investici (Foto: ČTÚ)

MM AI t

A co nové regionální multiplexy? Nejdřív za půl roku

Situaci by podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka mohly vyřešit nové regionální multiplexy pro zemské digitální televizní vysílání, které by vznikly na kmitočtech uvolněných v rámci tzv. digitální dividendy. Jenže těmi se chce telekomunikační úřad zabývat až v polovině příštího roku, což je pro regionální studia RTA docela pozdě. Jenže pokud by RTA chtěla vysílat samostatně v nových regionálních multiplexech, alespoň by se na tuto možnost dopředu informovala. Podle Pavla Dvořáka se však na úřad v souvislosti s chystaným „odstřižením“ regionálních vstupů z hlavního programu Primy nikdo neobrátil. A pokud by regionální televize nutně potřebovaly prostor v nějaké digitální síti, mají podle šéfa ČTÚ místo v regionalizovaném multiplexu 3.

Jenže minimálně v případě RTA je jasné, že firma nebude chtít opustit model symbiózy s nějakým dobře sledovaným celostátním televizním programem, aby si nemusela platit samostatné šíření signálu a sama bojovat o přízeň diváků.

Souhlasíte se zrušením regionálních zpráv na televizi Prima?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).