Hlavní navigace

Co bude s televizním vysíláním v pásmu 700 MHz? Odpověď není jednoznačná

29. 1. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Situace je komplikovaná hlavně z důvodu různých zájmů členských států. Zatímco Německo chce uvolnit pásmo 700 MHz velmi rychle, Rakousko zde v minulém roce přidělilo nové licence pro sítě DVB-T2.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tento týden informoval o tom, že se přiklání pro zachování pásma 470 až 694 MHz pro televizní vysílání. Tisková zpráva, kterou ale přetiskla v pozitivním duchu všechna média, se však vůbec nezmínila o osudu, který potká pásmo 700 MHz, jež je v současné době využíváno pro šíření televizních signálů. Připadne snad do budoucna mobilním službám? Strategie správy spektra, kterou ČTÚ předal ministerstvu průmyslu a obchodu, počítá s tím, že další postup v otázce tzv. II. digitální dividendy bude politickým rozhodnutím, reagoval pro DigiZone.cz mluvčí úřadu Martin Drtina.

K TÉMATU: ČTÚ trvá na zachování kanálů 21 až 49 pro terestrickou televizi

Celá věc není ale tak jednoduchá, jak telekomunikační úřad tvrdí. Problematika případného uvolnění pásma 700 MHz pro mobilní služby (IMT) je dlouhodobě diskutována právě hlavně v rámci přípravy Strategie správy spektra. První verze návrhu z pera ČTÚ podle zákulisních informací celkem jednoznačně předpokládaly rychlé uvolnění 700 MHz spektra pro IMT a to navíc bez jakékoli koordinace ze strany státu. Návrh Strategie správy spektra zcela nedůvodně předjímal uvolnění pásma 700 MHz pro IMT bez toho, že by bylo učiněno rozhodnutí na národní nebo mezinárodní úrovni o změně využití spektra, které využívá více jak 62% domácností.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Jaké jsou nejočekávanější události roku 2015 v českém DVB-T?

Jeden z manažerů pohybující se v oblasti vysílacích služeb serveru DigiZone.cz řekl, že ČTÚ jako jediný z 21 evropských regulátorů původně požadoval v dotazníku Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) pro broadcast jen rozsah 224 MHz, přestože většina států požadovala 320 MHz nebo i více. Návrhy Strategie správy spektra směřovaly k rychlému uvolnění 700 MHz pásma pro IMT, přestože nebylo a doposud není rozhodnuto na národní, a to i politické úrovni. Mezinárodní konference WRC12 sice rozhodla o využití pásma 700 MHz pro broadcast a IMT (nikoli jen pro IMT), ale až teprve na WRC15 bude doporučeno jak a kdy by uvolnění mělo nastat.

ROZHOVOR: Předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák: Už se nás ptali na třetí digitální dividendu, ale ta není na pořadu dne

O případném uvolnění pásma 700 MHz a způsobu interpretace legislativy do legislativ členských států bude rozhodovat Evropská komise. O pozici samotné Evropy není zatím rozhodnuto. Koncem roku 2014 byla vypsána veřejná konzultace k materiálu Evropské komise – Radio Spectrum Policy Group (RSPG)– a v lednu 2015 pak veřejná konzultace k reportu eurokomisaře pro obchod v letech 1999 až 2004 a stávajícího ředitele Světové obchodní organizace Pascala Lamy (The future use of the UHF TV broadcasting band). Připomínky budou použity pro jednání RSPG, které proběhne 19. února letošního roku.

MM socky3

ČTĚTE TAKÉ: Start DVB-T2 v Česku už v roce 2015? Bylo by to příliš brzy, míní ČTÚ

Situace je komplikovaná hlavně z důvodu různých zájmů členských států. Zatímco Německo chce uvolnit pásmo 700 MHz velmi rychle (v letech 2017 až 2018), Rakousko v minulém roce přidělilo nové licence pro DVB-T2 sítě využívající i pásmo 700 MHz s platností do roku 2026. V Evropské unii jsou však některé licence pro pozemní vysílání (DTT) vydány i za rok 2030. Zatím tedy není zřejmé, jak bude tato situace řešena. Dobrou zprávou je skutečnost, že jak ČTÚ, tak MPO připouští, že případnému uvolnění pásma 700 MHz musí předcházet přechod na DVB-T2. Nyní se musí připravit plán přechodu na DVB-T2 a zajistit financování celého procesu.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.