Hlavní navigace

Co čeká nového programového ředitele Primy? Hóóódně práce

17. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Ještě šest týdnů bude televize Prima bez programového ředitele. 1. září do této funkce nastoupí Petr Vladyka, nynější šéf rádia Evropa 2. Prima tak bude mít po víc než roce řádného šéfa programu – po loňském odchodu Gordona Lovitta se téhle povinnosti dočasně ujal sám generální ředitel Primy Marek Singer. Česká televizní dvojka poté začala mohutně investovat do původních formátů, jenže ne vždy je dokázala divácky správně prodat. Rok bez programového ředitele na Primě byl rokem programové paniky.

Nemusíme chodit moc do minulosti, stačí se ohlédnout za letošním jarem. Prima nabídla divákům bezkonkurenčně nejvíc novinek, jenže až na výjimky všechny pohořely. Ať už šlo o česko-slovenskou soutěž Šéfka, kterou Prima tak dlouho posouvala, až skončila v programovém schématu téměř hluboko za půlnocí a divácky takřka v zapomnění, nebo o druhou řadu kuchařské celebrity show Čápi s mákem, již Prima dokonce po několika dílech úplně stáhla, aniž by se další části kdy dostaly do vysílání.

Prima si myslela, že kupou novinek s přehledem zválcuje Novu, ale jaksi se jí to nepodařilo. Neustálé stahování pořadů, výměna vysílacích časů a dnů, náhradní pořady za ty zrušené… Kdo se v tom měl vyznat? Divák si ještě nestačil zvyknout na nějaký nový formát, a Prima mu ho už zrušila, protože první dva díly nesplnily její očekávání ohledně sledovanosti. A tak si musel začít zvykat na jinou novinku, ale Prima mu ji po několika týdnech opět přehodila do jiného vysílacího času… Jako by se nedokázala poučit z vlastních chyb z minulosti.

Je to takový „syndrom Prima“. Pamatujete si ještě, jak tahle televize během dvou tří let třikrát změnila korporátní identitu a logo? Jak se měnila její hlavní zpravodajská relace podle toho, zda si zrovna chtěla s kupou odejitých „nováků“ troufnout na Televizní noviny? „Prima mindrák“ z větší Novy vede k tomu, že Prima postupně přebírá vyhaslé hvězdičky z Novy a snaží se na nich postavit svoji novou, hvězdnější podobu. Jenže ono to moc nefunguje. Genzer se Suchánkem rozhodně neválí tolik jako na Nově, Petru Novotnému se comeback jaksi nepovedl, a tak jediné, čím Prima zabodovala, byla akvizice týmu zrušeného pořadu Na vlastní oči (na Primě Soukromá dramata).

Petra Vladyku rozhodně nečeká lehká práce. Evropa 2 je úspěšné rádio, které by se na televizní scéně dalo přirovnat k Primě Cool. Obě mají podobné publikum i zaměření. Jenže problémem programování Primy není Prima Cool, ani její sestřička Prima love, ale hlavní Prima. Od chvíle, kdy z ní odešel někdejší programový ředitel Miloš Zahradník, „mág“ vychytávání slabých oken v programových schématech konkurenčních televizí, to jde s velkou Primou více méně z kopce. Jistě, bodovala talentovou show a některé pořady se jí povedly (třeba Ano, šéfe!), ale za mnohem víc peněz než za Zahradníka.

Petr Vladyka 500

Nový programový ředitel televize Prima Petr Vladyka (Foto: Evropa 2)

KL22 hlasovani

Programování plnoformátových televizí totiž není jenom o tom, že se nalijí peníze do atraktivních formátů a jimi se přeplní prime time. Televize můžou bojovat i v méně atraktivních časech, které konkurence Primy zaplácává většinou balastem, aby v nich vůbec něco vysílala. Pak stačí do takových časů nasadit alespoň trošku atraktivnější obsah než konkurence a rázem poskočí i celodenní koláč sledovanosti. Nejde tedy jenom o to „vykrvácet“ na drahých pořadech v prime time, ale šikovným programmingem konkurenci znepříjemnit život i za pakatel.

Pokud se tohle Primě podaří, mohla by už v příštím roce začít šlapat Nově na paty. Zatím se jí to nedaří, protože jejím protivníkem nejsou jen konkurenční televize, ale i její vlastní školácké chyby v programování.

Který program Primy sledujete nejčastěji?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.