Hlavní navigace

Co Mozilla chystá pro další měsíce? Prázdniny si dělat nebude

2. 5. 2012
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Na novinky chudý Firefox 12 budou následovat verze přinášející zásadní inovace. Víme už jaké, tak si je pojďme blíže představit. Změny čekají i Firefox pro Android a chystá se také Firefox pro Metro.

Webový prohlížeč Mozilla Firefox dovršil první tucet major verzí. Posledních devět major verzí vyšlo přibližně během jednoho roku a to díky zkrácenému vývojovému cyklu. S jeho příchodem se novinky na seznamu funkcí a vlastností dostávají dříve ke koncovým uživatelům, byť jich nemusí být tolik jako při dřívějším velkém časovém odstupu mezi jednotlivými verzemi s obřím balíkem změn. Čerstvě vydaný Firefox 12 je toho důkazem.

Firefox 12: spíše servisní aktualizace zjednodušující aktualizaci

Minulý týden světlo světa spatřil finální Mozilla Firefox 12. Na seznamu novinek však mnoho položek nefiguruje. Uživatele Windows Vista a Windows 7 možná potěší, že při aktualizaci již nežádá UAC o potvrzení akce. Tato novinka je součástí příprav na příchod funkce tichých aktualizací, na kterých se pracuje. Tato verze je, navzdory informacím v některých hůře informovaných médiích, nepodporuje.

Správce stahování se dočkal drobného vylepšení. Pokud máte ve schránce URL nějakého souboru, tak se při stisknutí klávesové zkratky pro vložení obsahu ze schránky (např. Ctrl+V) v okně správce stahování rovnou spustí jeho stahování. V budoucnu ale Firefox dostane úplně nového správce stahování. Po měsících slibů se konečně rýsuje (viz dále).

Další novinky jsou určené vývojářům. Integrovaný prohlížeč zdrojového kódu webových stránek konečně počítá (resp. čísluje) řádky kódu. Chybová konzola, kterou lze stále volitelně zpřístupnit, nově u zaznamenaných událostí zapisuje i dobu, kdy k nim došlo. To ocení hlavně tvůrci rozšíření.

Prohlížeč zdrojového kódu webových stránek ve Firefoxu 12 konečně čísluje (počítá) řádky s kódem

Také došlo k jedné drobné změně v uživatelském rozhraní. Tlačítko v podobě šipky u pravého horního rohu okna, které otevírá nabídku se seznamem otevřených panelů, se nově běžně nezobrazuje. Objeví se jen tehdy, když se všechny otevřené panely (jejich ouška) již nevejdou na lištu panelů.

V neposlední řadě nový Firefox přináší hned čtrnáct bezpečnostních záplat, z nichž je sedm kritických, čili rovná polovina. Důležitost dalšího kvarteta záplat je klasifikována jako vysoká. Došlo ale také na opravy nesouvisející s bezpečností. Uživatelů Mac OS X se například týká vyřešení problémů týkajících se s WebGL.

Firefox 13: praktické novinky v uživatelském rozhraní

Firefox 13 přinese dvě zásadní změny v uživatelském rozhraní: předělanou startovací stránku a efektivně využitý prostor prázdného panelu. Dosud se na startovací stránce (about:home) zobrazovalo zejména pole vyhledávače a případně tlačítko pro obnovení předchozí relace nebo nějaký tip pro uživatele. Tlačítko pro obnovu relace bude stěhovat novou velkou lištu, u spodního okraje okna prohlížeče.

Firefox 13 promění startovací stránku v praktický rozcestník.

Uživatelé se odsud budou moci snadno dostat k stránkám uloženým mezi záložkami, historii surfování po webu, nastavení prohlížeče, správě nainstalovaných doplňků, staženým souborům a nebude chybět ani tlačítko pro ovládání synchronizace. Původně se s úpravou počítalo pro Firefox 14, ale nyní se objevuje ve Firefox 13 Beta, takže se jí uživatelé v ostré verzi dočkají o šest týdnů dříve.

Firefox dosud zůstává jedním z mála prohlížečů, který má nově otevřený panel bez zobrazené webové stránky skutečně prázdný. Firefox 13 namísto volného nevyužitého prostoru nabídne klasický Speed Dial (rychlou volbu) s velkými tlačítky odkazujícími na nejčastěji navštěvované weby. Jednotlivé weby půjde odstranit z rychlé volby nebo naopak trvale připnout.

Firefox 13 v novém panelu volné místo zaplní tlačítky pro přístup k nejčastěji navštěvovaným webovým stránkám.

Firefox 13 přinese také dvě nové funkce pro řešení problémů s prohlížečem. První funkce bude řešit situaci, kdy prohlížeč z nějakého důvodu padá hned po startu. V takovém případě při další spuštění Firefox 13 uživatele navede do nouzového režimu a nabídne jim zakázání všech doplňků (rozšíření i plug-inů), obnovení výchozího nastavení prohlížeče a další volby, které nemožnost prohlížeč řádně spustit mohou vyřešit.

Druhou novinkou, která by měla pomoci uživatelům v nesnázích, je obnova poškozené instalace resp. poškozeného profilu. Firefox 13 přinese jakési obnovení do továrního nastavení, kdy vytvoří nový profil s výchozím nastavením, ovšem přenese do něj uživatelská data jako jsou záložky, historie či hesla. Přenese též nainstalovaná rozšíření, ale ta budou deaktivovaná. Uživatel si je bude moci ručně aktivovat a třeba metodou pokus – omyl hledat rozšíření, které původní problém způsobilo.

Firefox 13 přinese jakési obnovení do továrního nastavení, ovšem bez ztráty dat uživatelů (záložky, hesla, historie).

Firefox 13 měl také přinést ochranu před potenciálně nechtěnou změnou výchozího vyhledávače v prohlížeči ze strany některého z drzých adwarových programů. Bohužel tato funkce nakonec chybí, takže takové ICQ ve výchozí instalaci dál dovede prohlížeč notně zaneřádit. Navíc vychytrale instaluje utilitu, která brání ostatním podobně drzým programům v další změně preferovaného vyhledávače.

Ani Firefox 13 navzdory slibům neochrání uživatele před potenciálně nežádoucí změnou výchozího vyhledávače.

Zásadní zprávou pro uživatele Windows 2000 je, že s Firefoxem 13 končí podpora jejich systému ze strany prohlížeče od Mozilly. Ze systémů Microsoftu bude od letoška nadále podporovat jen Windows XP s SP3 nebo vyšší. Smůlu tedy budou mít i uživatelé, kteří si do Windows XP ještě z jakéhokoliv důvodu nenainstalovali třetí servisní balíček.

Mozilla nabízí uživatelům Windows 2000 zatím Firefox 10 s prodlouženou podporou. Ten pod Windows 2000 bude nadále fungovat, ovšem ani jeho prodloužená podpora není nekonečná. Firefox 10 vyšel 31. ledna 2012 a prodloužená podpora má být poskytována po dobu 42 týdnů od vydání.

Uživatelé Windows 2000, kterých už dnes však není mnoho, si z moderních prohlížečů příliš vybírat nemohou. Oficiálně tento systém podporuje v aktuální ostré verzi z moderního mainstreamu jen Opera, a to pouze v minimální konfiguraci. I její tvůrci doporučují spíše Windows XP nebo novější.

Opera bude brzy posledním známějším prohlížečem s oficiální podporou starého operačního systému Windows 2000.

Naopak dobrou zprávou je, že tvůrci prohlížeče pokračují v hledání cestiček k dalšímu zrychlování startu prohlížeče. Ve Firefoxu 13 k tomu využijí již dříve zavedené funkce, díky které se při obnově relace obsah jednotlivých panelů nenačítá překotně naráz. Obsah se načte teprve v okamžiku, kdy uživatel na daný panel přepne. Dosud šlo o volitelné chování prohlížeče. Nový Firefox 13 bude popsaným způsobem postupovat ve výchozím nastavení.

Firefox 13 ve výchozím nastavení nebude při obnově relace překotně najednou načítat obsah všech obnovovaných panelů.

Firefox 13 konečně přinese dlouho diskutované tiché aktualizace ve stylu konkurenčního prohlížeče Google Chrome. Tomu tiché aktualizace výraznou měrou přispívají k bleskovém převodu uživatelů na nejnovější dostupnou verzi. Ve Firefoxu 13 budou tiché aktualizace konkrétně fungovat tak, že na pozadí poběží služba, která plně převezme kontrolu nad instalací aktualizací bez nutnosti jakékoliv součinnosti s uživatelem. 

Ve Firefoxu 13 převezme kontrolu nad aktualizováním prohlížeče bez asistenci uživatele služba běžící na pozadí.

Někteří uživatelé po takové funkci dlouhodobě volají, druzí se obávají ztráty kontroly nad prohlížečem, čímž se příležitostně argumentuje proti Google Chrome. Na rozdíl od něj však bude Firefox 13 umožňovat tiché aktualizace vypnout či zapnout podle přání uživatele. Tím se uspokojí zastánci i odpůrci automatického tichého aktualizování. 

Firefox 13 dá uživatelům vybrat, jestli si přejí používat tiché aktualizace nebo dosavadní postup pro aktualizování.

Firefox 14: konečně nový správce stahování

Firefox 14 jako hlavní novinku přinese dlouho slibovaného správce stahování, čímž tvůrci prohlížeče zaplatí hodně starý dluh s pořádnými úroky. Prapůvodní návrh je starý již několik let. Nového správce měl přinést již Firefox 4, ale na zrealizování dříve zveřejněného plánu nedošlo. To přineslo poměrně nepříjemný problém, protože Firefox 4 a dosud všechny následující verze neumí v rámci hlavního okna indikovat průběh probíhajícího stahování. 

Zmizel totiž stavový řádek, který dřív k tomuto účelu sloužil (prozatímním ře­šením je instalace rozšíření Download Statusbar). Až Firefox 14 konečně přinese nový koncept řešící stahování souborů z Internetu. Jak to bude fungovat? Jakmile se spustí stahování, tak se na nástrojovém panelu (lišta navigace) objeví speciální tlačítko ukazující průběh stahování. 

Firefox 14 přinese nového správce stahování. Průběh stahování půjde staronově sledovat z hlavního okna prohlížeče. 

Když na tlačítko s indikátorem průběhu stahování uživatel klikne, zobrazí se plovoucí box (podobně jako při dotazu na uložení hesla), kde lze vidět všechny běžící stahování a případně je zrušit či pozastavit. Historie stahování je již delší dobu součástí knihovny stránek, ale dříve stažené soubory zobrazují se zobrazují i ve zmíněném plovoucím boxu.

Další novinkou je úprava výchozího vyhledávače. Tím je Google, za což si také americký internetový kolos platí nemalé částky. Mozilla však po dohodě s ním nebude používat klasickou verzi vyhledávače, nýbrž verzi využívající zabezpečený přístup přes protokol HTTPS, kdy je veškerá komunikace šifrována. 

Firefox 14 bude k výchozímu vyhledávači, kterým je Google, využívat zabezpečený přístup se šifrováním komunikace.

Firefox 14 v sobě bude také ukrývat funkci pro použití plug-inů až na přání uživatele. Plug-in bude sice nainstalován, ale může zůstávat neaktivní. Za příklad si vezměme takový Flash Player. Pokud by se na webu objevil obsah využívající Flash, uživatel by pro jeho zpracování (zobrazení) a tedy použití plug-inu musel dát souhlas kliknutím na daný obsah.

Podobně dnes lze Flash krotit rozšířením FlashBlock. Firefox se ale v tomto ohledu nemusí omezovat jen na Flash Player. Funkce je však ve výchozím stavu neaktivní a z okna s běžnými volbami pro nastavení prohlížeče ji aktivovat nelze. To lze učinit jedině přes about:config. V ostré verzi to může být jinak. Pokud ne, určitě se objeví rozšíření, které přinese uživatelsky přívětivější aktivaci funkce než je zásah do nastavení prohlížeče přes about:config.

Firefox 14 bude umět zkrotit Flash Player a další plug-iny. Předmětná funkce však je v testovací verzi prozatím neaktivní.

Každopádně by tato funkce dala uživatelům větší kontrolu nad činností prohlížeče, aniž by bylo nutné instalovat všelijaká omezující rozšíření, která sama o sobě mohou bránit hladkému chodu prohlížeče. Navíc uživatelé s pomalejšími procesory (dnes typicky majitelé netbooků) by zablokovaný Flash či Silverlight poznali na rychlejší práci s prohlížečem i na delší výdrži chodu na baterii. 

Firefox 14 přinese také jednu drobnou změnu v uživatelském rozhraní. V řádku s adresou se již nebude zobrazovat ikona zobrazené webové stránky (favicon). Ve stejném prostoru se totiž zobrazují nejrůznější další indikační ikony a ikona stránek může uživatele mást. Firefox 14 ji nadále bude využívat jen na oušku daného panelu vedle titulku stránky a také v rámci záložek. 

Firefox 15: webové aplikace a PDF prohlížeč?

Firefox 13 a Firefox 14 jsou již hotoví, pokud jde o začleňování nových funkcí. Teď je čeká pouze testování, opravování a ladění. Firefox 15 je však ve vývoji v pravém smyslu slova, takže za novinky v něm nakonec obsažené nelze dát ruku do ohně. Minimálně dvě poměrně zajímavé by přinést mohl, konkrétně podporu instalace webových aplikací a integrovaný PDF prohlížeč založený čistě na webových technologiích. 

Začněme oním zmíněným PDF prohlížečem. Pod křídly Mozilla Labs vznikal jako samostatné rozšíření PDF.JS, které je nyní dostupné jako PDF Viewer. V budoucnu by se mohlo stát součástí Firefoxu 15. V nočních buildech se již objevuje nějakou dobu. Mozilla vytvořila prohlížeč založený na webových technologiích HTML 5 a JavaScript.

Firefox 15 by mohl přinést vestavěný PDF prohlížeč.

Má jít o bezpečnější, jednodušší, stabilnější a pružnější náhradu za plug-in programu Adobe Reader. Funkci PDF prohlížeče ze současných webových browserů má jen Google Chrome, který ovšem šel poněkud tradičnější cestou a zvolil technologii společnosti Foxit Software, která konkuruje Adobe již řadu let.

Další významnou inovací, kterou by mohl přinést Firefox 15 je podpora instalace webových aplikací, které chce Mozilla nabízet v rámci vlastního katalogu a obchodu Mozilla Marketplace, který se již testuje. Instalace webových aplikací konkrétně znamená, že aplikaci vytvořenou jen za použití běžných webových technologií, budou moci uživatelé instalovat jako klasickou nativní desktopovou aplikaci.

Firefox 15 by mohl podporovat instalaci a nezávislý běh aplikací napsaných pomocí moderních webových technologií.

Instalovaná aplikace si vytvoří zástupce v hlavním menu operačního systému a případně i na ploše. Pokud ji uživatel spustí, otevře se v samostatném okně. O její běh se sice postará technologie Firefoxu (tedy renderovací jádro Gecko), ale samotná aplikace bude nezávislá na webovém prohlížeči. Je to prakticky oprášení nosné myšlenky dnes již neexistujícího projektu Prism, na němž Mozilla před lety pracovala

Firefox 15 by také mohl přinést funkci pro aktivování plug-inů na vyžádání jako regulérní výbavu prohlížeče, kdy si ji uživatelé budou moci aktivovat přímo z klasického okna pro nastavení prohlížeče, nikoliv jen přes about:config. Zajímavější informací ale je, že byla zapracována podpora výjimek, které lze pro aktivaci plug-inů udělit konkrétní stránce. Háček je v tom, že povolení se vztahuje na všechny plug-iny. Do výjimky momentálně nelze zahrnout jen vybrané plug-iny.

Mobilní Firefox nezůstává stranou

Kromě prací na Firefoxu pro osobní počítače Mozilla samozřejmě dál pracuje a bude pracovat na jeho mladším bratříčkovi pro mobilní zařízení vybavená systémem Android. Určitě se objeví některé nové funkce, ale nejzásadnější změnu přinese mobilní Firefox 14. Změní se totiž technologické řešení jeho uživatelského prostředí.

Mobilní Firefox pro Android trpí poměrně nízkým výkonem projevujícím se ne tak rychlým startem a odezvami uživatelského rozhraní jak by se slušelo a patřilo. Mozilla se proto rozhodla, že opustí XUL, v němž je uživatelské rozhraní momentálně vytvořené. Místo něj nastoupí Java a XML, čímž se Firefox stane de facto nativní aplikací pro Android, což by mělo přinést kýžený vyšší výkon. 

Mozilla chce také vzít útokem tablety využívající operační systém Windows 8 s prostředím Metro a rovněž tablety vybavené systémem Windows RT, což je upravená a ořezaná verze Windows 8 určená pro ARM architekturu, kde rovněž nebude chybět Metro. Právě pro dotykové prostředí Metro je připravována speciální verze Firefoxu. 

ebf - tip do článku - debata

Firefox pro Metro by měl vycházet ze současné verze pro Android. Uživatelské rozhraní bude vycházet s konceptu, který již Firefox používá na tabletech se systémem Android. Rozhraní je založené na technologii XUL a klade důraz zachování maximálního prostoru pro zobrazování webových stránek. Na displeji by se měla z ovládacích prvků prohlížeče zobrazovat jen horizontální lišta u horního okraje displeje. 

Na ní kromě adresního řádku uživatele najdou tlačítka pro základní navigaci. Dále se počítá s postranním výsuvným panelem, který bude využit třeba pro přepínání mezi panely díky velkým tlačítkům s náhledem obsahu otevřeného v jednotlivých otevřených panelech. Další podrobnosti bychom se měli dozvědět v nejbližší době, protože datum uvedení Windows 8 na trh se nezadržitelně blíží. 

Zvažujete nákup tabletu s Windows 8 nebo Windows RT?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).