Hlavní navigace

Co vás na Lupě zaujalo v roce 2008

31. 12. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Už jen pár kmitů oscilátoru v hodinkách řídících chod tohoto světa a rozloučíme se s rokem 2008. A to je ta správná chvíle na malé ohlédnutí: jaké články byly nejčtenější v tom pomalu odcházejícím roce?

V roce 2008 na Lupě vyšlo bezmála 800 redakčních článků, v tom nejsou započítány tiskové zprávy. Ano, to dělá v průměru dva články na každý pracovní i sváteční den. Na jednu stranu to není mnoho, řada redakcí jich vydává více; jestli vás to uklidní, vydáváme také řadu zpráviček, takže slušná porce textu to přece jen byla.

Pokud Lupu nesledujete pravidelně nebo si chcete připomenout čtenářsky nejvnímanější události za rok 2008, projděte si s námi a námi okomentovaný soupis nejčtenějších článků na Lupě za rok 2008.

1. Mapy Google v češtině a pro Čechy – realita, nebo zbožné přání?

Vydáno 7.5., 28379 přečtení, autor Karel Wolf
Bitva mezi českými mapovými službami a rychlé zlepšování a lokalizace nadnárodní služby Maps Google, to naše čtenáře zajímalo především. Jak by ne, mapy jsou dnes na internetu logickým integrátorem řady dat, které se vážou ke geografické poloze. Najít si firmu v okolí na mapě je lepší, než si vypsat firmy a dumat, která je poblíž.

2. TN.cz dva měsíce po spuštění očekávání nesplnil

Vydáno 3.7., 26417 přečtení, autor Daniel Dočekal
Výsledky portálu Tn.cz co do návštěvnosti nejsou nijak oslnivé, a to i když si je Nova pochvaluje, konstatoval autor. Boj Novy o internetové výsluní byl dalším tahákem roku 2008 a namísto nového projektu Tn.cz situaci hasí až prosté překlápění televizních pořadů na archiv.Nova.cz

3. Internet ohrozila největší bezpečnostní hrozba desetiletí

Vydáno 8.8., 23792 přečtení, autor Daniel Dočekal
Podrobně jsme rozebrali a analyzovali příčiny a následky chyby v DNS, která umožnila „unášet“ něčí provoz na cizí stránky. Média i odborníci označili ze největší bezpečnostní problém posledního desetiletí. A celý svět tvůrců DNS serverů se zcela neočekávaně spojil, aby v jeden konkrétní den umožnili všem svým uživatelům opět používat bezpečný Internet.

4. Kauza Libimseti.cz ukázala, že nejen král je nahý

Vydáno 30.10., 20633 přečtení, autor Daniel Dočekal
Tento bezpečnostní problém se týkal jen českého Internetu, nebo spíše uživatelů populárního Líbka. Však se také k jeho vyřešení přistupovalo podstatně vlažněji. Provozovatel dal od zcizení privátních fotek uživatelů (tedy spíše uživatelek) ruce pryč a nic se nemění. Zodpovědnost provozovatele nulová…

5. Mozilla Firefox 3 klepe na dveře

Vydáno 15.4., 20466 přečtení, autor Jiří Macich
Třetí verze nejpopulárnějšího open-source prohlížeče přišla letos na svět a bylo jí třeba. Takže pozornost věnovaná mediálnímu pokrytí Firefoxu 3 nepřekvapuje, stejně tak, jako fakt, že i menším informacím o aktualizacích důležitých prohlížečů naši čtenáři věnují velkou pozornost.

6. Komu, kdy a jak Telefónica O2 zrychlí ADSL?

Vydáno 15.9., 20024 přečtení, autor Jiří Macich
Zrychlování ADSL a tlak na příchod jeho „nudi verze“ bez hlasového paušálu jsou evergreenem, co DSL v českých luzích jest. Tentokráte to Telefonice a Jirkovi Macichovi vystačilo na hezké šesté místo a zároveň poslední článek, který se přehoupl přes hranici 20 000 přečtení.

7. Vyšetřování kyberzločinů: jaká je realita?

Vydáno 10.1., 19289 přečtení, rozhovor vedený Alešem Miklíkem
Někdy může být poněkud problém představit si, jak naše policie vyzbrojená psacími stroji a počítači s téšestsetdvojkou může bojovat s kyberkrimina­litou. I proto se asi anonymní rozhovor s jedním z těch, co s kyberzločinem bojují, setkal s takovou odezvou.

8. HD-DVD poraženo, a není to moc dobrá zpráva

Vydáno 20.2., 18738 přečtení, autor Jiří Hlavenka
Letos se dobojovala další důležitá bitva, i když důležitá spíše pro spotřební průmysl: o vysokokapacitního nástupce DVD disku. HD DVD podlehlo, Blu-ray zůstal. Jenže co když nakonec nezvítězí ani on a distribuce filmů v HD bude do budoucna spíše po Internetu?

9. ČSOB podcenila zabezpečení svého webu

Vydáno 24.4., 17464 přečtení, autor Daniel Dočekal
Cross side scripting je bezpečnostní chyba prastará, ale stále se objevuje. Na webu bankovních služeb a domů bychom se s ní potkávat neměli. Zabezpečení webových aplikací je další téma, které je stále živé a aktuální, i když u nás se s ním budete častěji a lépe setkávat na sesterském Zdroják.cz

9. AžDSL: vše (až) na 8 Mbit/s

Vydáno 27.8., 16943 přečtení, autor Jiří Peterka
Až bude s DSL všechno v pořádku, nebude o čem psát. Asi proto jej Jiří Peterka překřtil na Až DSL… až jednou. Zatím je stále o čem psát, například nyní se O2 snaží lidem vysvětlit, že rychlost je Až 8 Mb/s. Takže ne, nejde o nějakou železniční verzi…

ebf - tip do článku - debata

Tak, to je za letošní rok asi všechno. Je zajímavé vidět, jak se která témata kříží s očekáváním, jiná mu přesně odpovídají. Prakticky vždy se mezi nejčtenější posunuly ne krátké články suše informující o právě nastalé události, ale delší analýzy s řadou dodatečných podkladů. Dobrý moment pro naše vlastní další redakční přemýšlení.

A pokud vás zajímají nejčtenější články z Roota, najdete je tady…

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).