Hlavní navigace

Conficker se stal poprvé malwarovou jedničkou v České republice

14. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Červ Conficker, který se v prvních měsících minulého roku těšil opravdu obrovské mediální pozornosti, teprve v prosinci začal ve větší míře aktivně ohrožovat i české uživatele. Vyplývá to alespoň ze statistik společnosti ESET, známého tvůrce antivirových nástrojů. Přestože Conficker je dlouhodobě jedním z nejčastěji detekovaných zástupců počítačových červů, v České republice obsadil první příčku až v prosinci. Jeho podíl na všech detekovaných infekcích v posledním měsíci roku 2009 u nás činil 4…

Červ Conficker, který se v prvních měsících minulého roku těšil opravdu obrovské mediální pozornosti, teprve v prosinci začal ve větší míře aktivně ohrožovat i české uživatele. Vyplývá to alespoň ze statistik společnosti ESET, známého tvůrce antivirových nástrojů. Přestože Conficker je dlouhodobě jedním z nejčastěji detekovaných zástupců počítačových červů, v České republice obsadil první příčku až v prosinci. Jeho podíl na všech detekovaných infekcích v posledním měsíci roku 2009 u nás činil 4,46 procenta. Situace v České republice se přitom dlouho značně lišila od globálních čísel.

Dominoval tu hlavně adware. Conficker si dlouho držel odstup od úplné špičky nejaktivnějších záškodnických programů. Jenže v prosinci se činil a zaútočil na čelní příčky žebříčku nejčastěji detekovaných hrozeb ve většině evropských zemí. Premiérové prvenství si vedle České republiky připsal také ve Španělsku. Do první trojky se poprvé dostal i na Slovensku, kde předtím nebyl celý rok ani v první dvacítce. Nejvyšší podíl dosahuje Conficker v Rusku (17,13 procenta) a v Bulharsku (15,35 %). (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).