Hlavní navigace

CPress Media se zbavuje svých ekonomických webů a časopisu

22. 10. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Společnost CPress Media se rozhodla prodat své ekonomické projekty, které provozuje. Podle důvěrných informací, které má server Lupa.cz k dispozici, se CPress zbavuje časopisu Osobní finance, serveru FinExpert.cz i projektu Ekomail.cz.

Prodej se má uskutečnit včetně všech licenčních práv, redakce, předplatitelů i příslušných databází. Nabídku obdrželi vybraní vydavatelé českých médií a společnosti působící v oblasti financí. Cena za prodej není veřejná, ale podle odborných odhadů se může pohybovat mezi 5–8 miliony korun.

Zdroj blízký společnosti CPress potvrdil, že firma se hodlá soustředit pouze na vydavatelské aktivity v oblasti technologií, takže je možné, že nejde o poslední prodej. CPress nyní provozuje 6 webových projektů, které nesouvisejí s informačními technologiemi, těmi jsou Abecedazahrady­.cz, autorevue.cz (ten Cpress považuje za klíčový a má dobré výsledky), extrabydlení.cz, finexpert.cz (a s ním spojený EkoMail) a ženy.cz. Listopadovou novinkou roku 2007 pak je časopis Pojď si hrát, určený pro rodiče s dětmi, zatím stále vychází.

Konference Czech Internet Fórum 2009

Český internet v kostce pro telekomunikační i marketingové odborníky, taková je konference CIF 2009, která proběhne v Praze 12. listopadu 2009. Přinese ohlédnutí za uplynulým rokem, který poznamenala krize na všech frontách.

Na CIFu mluví osobnosti Na panelové diskusi „Souboj titánů“ se sejdou šéfové největších českých portálů, o internetu v roce 2019 promluví šéfka českého Google Taťána le Moigne a o tom, jak udělat z malé firmy obra a získat pro něj investora bude mluvit Ondřej Tomek, někdejší šéf Centrum.cz. To nejsou jediná lákadla konference CIF, její kompletní program najdete zde.

Web CIF 2009 s cenami a registrací.

Společnost Cpress Media k situaci uvedla: Společnost CPress Media, a. s., se rozhodla soustředit své vydavatelské aktivity především v oblasti informačních technologií. Z toho důvodu se výše uvedený ekonomický titul rozhodla nabídnout k prodeji, a to včetně všech licenčních práv, redakce, předplatitelů i příslušných databází.

Časopis Osobní finance poprvé vyšel 7. března 2002, ve stejném roce vznikla i jeho webová verze osobni-finance.com, později přejmenovaná na FinExpert.cz. Současný průměrný náklad časopisu je okolo 5–6000 výtisků. Průměrná návštěvnost webu FinExpert je okolo 15 000 návštěvníků týdně, čímž se pohybuje na patnácté příčce mezi finančními weby sledovanými NetMonitorem z celkem jednadvaceti sledovaných (vyřazeny byly akciové weby).

Na následujícím grafu je vidět pozice všech sledovaných finančních webů (s vyřazením specializovaných webů o akciích).

Finanční servery RUest 2008-2009

Týdenní RUest českých ekonomických webů a sekcí zpravodajských we­bů.

Další graf umožní detailněji sledovat vývoj FinExpertu za posledních 52 týdnů, tedy za roční období. Z grafu je zřejmé, že web v poslední době významně oslaboval svou pozici, návštěvností jej předehnala i řada slabších konkurentů a i například problémy stíhané Peníze.cz mají pokles nižší než FinExpert.

Menší finanční servery RUest 2008-2009

Týdenní RUest návštěvností blízkých ekonomických webů.

BRAND

Ve svém oboru jsou Osobní finance jediným odborným tištěným titulem na trhu, ale od roku 2006 se jim stále snižuje počet předplatitelů, a to z původních cca 15 000 na cca 4000. To může souviset i s tím, že během 4 let jde již o čtvrtou redakci, ta poslední je v CPressu od března 2009.

Přehled šéfredaktorů Osobních financí
Od Do Jméno
3/2002 6/2003 Libor Kříž
7/2003 1/2005 Marek Telička
2/2005 5/2005 Libor Kříž
6/2005 9/2006 Petr Broža
10/2006 11/2006 Marek Telička
12/2006 7/2007 Petr Lesenský
8/2007 2/2009 Jaroslav Bartoš
3/2009 dosud Martin Chlouba

Vnitřní očista, která Cpress Media v posledních letech stále provází, zasáhla dříve i jiné její projekty. V únoru 2009 potichu skončil business časopis BIZ ve formě měsíčníku, nyní je vydáván jako čtvrtletník. Podobný osud potkal web ExtraBydlení.cz, který byl před rokem a půl utlumen (=zanikl). Z tištěného média na se přesunuly na Internet rovněž odborný měsíčník Doupě (2007), HomeCinema (2007) a XBOX360 (2008). Od června 2008 vycházel časopis Aktivně, zaměřený na životní styl, nyní jde o mrtvý projekt.

Upozornění: vydavatel serveru Lupa.cz Internet Info, s.r.o. je také vydavatelem dvou finančních serverů Podnikatel.cz a Měšec.cz.

CPress Media, a.s. je samostatná společnost vydávající webové a časopisecké zpravodajství, Computer Press, a.s. je společnost vydávající knihy. Obě společnosti vlastní fond Riverside, kdysi šlo o jednu firmu, dnes jde o právně samostatné subjekty, které spolu ale nadále řadu aktivit provazují.

Myslíte si, že offline (papírové) ekonomické zpravodajství má budoucnost?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).