Hlavní navigace

České Radiokomunikace vážně uvažují o placeném obsahu DVB-T2

9. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
9. 11. 2011

Nejen volně šířené, ale především placené televize by chtěly nabízet České Radiokomunikace v budoucích sítích zemské digitální televize druhé generace DVB-T2. Týdeníku Euro to řekl generální ředitel firmy Kamil Levinský. Společnost dosud nemá kmitočtové příděly pro řádné vysílání DVB-T2 od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), žádost si chce podat až po novelizaci zákona o elektronických komunikacích, který nyní schvaluje Parlament.

K TÉMATU: DVB-T2? Teoreticky máme k dispozici tři celoplošné sítě, říká ČTÚ

Levinský míní, že placená televize v DVB-T2 bude uživatelsky přívětivější než současná kabelová televize nebo satelit. Výhodou takového řešení je jednoduchost a rychlost zprovoznění prémiových televizí v DVB-T2 na rozdíl od satelitu a kabelové sítě. Uživatel si v jakémkoli supermarketu či trafice koupí krabici s dekodérem nebo speciální kartu, kterou vloží do televizoru. Součástí bude předplacený kredit, který divákovi umožní sledovat obsah, kvůli němuž by si musel zřizovat parabolu nebo kabelovou přípojku, vysvětlil.

ČTĚTE TAKÉ: Spuštění systému DVB-T2 v Česku není problém. Otázkou je, zda ho chce trh

České Radiokomunikace nyní testují DVB-T2 v Praze, do konce října provozovaly stejný systém i z jihočeského vysílače Kleť a jihlavské Javořice. V příštím roce by chtěly pokrýt 60 procent populace přechodnou sítí DVB-T2, jejímž prostřednictvím chtějí nabídnout HD přenosy z letních olympijských her v Londýně. Na ty však má vysílací práva Česká televize, která se dosud s ČRa nedohodla na podmínkách tohoto vysílání.

REPORTÁŽ: Na návštěvě u… měření pražského testu DVB-T2, digitální televize druhé generace

MM_SS3

Nejde přitom ani tak o to, že by ČT nechtěla v HD rozlišení pozemní cestou nabídnout přenosy z olympiády, ale podle vedoucího projektu digitalizace Pavla Hanuše chce znát dlouhodobější řešení, aby vysílání v DVB-T2 nemusela po olympiádě vypnout. Poté by se samozřejmě kritika diváků snesla na nás, nikoli na České Radiokomunikace, vysvětluje Hanuš. Jisté je, že pokud by ČT dlouhodobě vysílala v DVB-T2, nebyl by její příjem v této síti zpoplatněn.

Jiná situace by ale nastala u komerčních televizí. Nutným předpokladem pro vznik prémiového multiplexu je vznik agregátora obsahu, tedy subjektu, který bude jakýmsi prostředníkem mezi vysílateli a tematickými televizemi, jež budou chtít vysílat v placené DVB-T2, vysvětlil Euru generální ředitel ČRa Kamil Levinský. Zatím není jasné, kdo by se takové role zhostil. Zájem o vysílání v placené části DVB-T2 ale už projevila Nova Sport. Určitě o tom uvažujeme, máme na to i speciální tým lidí, který pracuje na distribučních formách, řekl serveru DigiZone.cz šéf stanice Marek Kindernay.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.