Hlavní navigace

ČRo 4 – Rádio Wave ukončil analogové vysílání z Cukráku

1. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

1. 9. 2008

Český rozhlas 4 – Rádio Wave, veřejnoprávní okruh pro mladé, ukončil analogové vysílání na pražském a středočeském vysílači Cukrák. Počínaje dneškem bude frekvenci 100,7 MHz, na které Rádio Wave vysílalo, využívat ČRo 2 – Praha. Vysílání ČRo 4 pokračuje v přechodné zemské digitální televizní síti A (v Praze a středních Čechách na kanále 25), v kabelových rozvodech, na satelitní pozici 23,5 stupně východně a na internetové adrese www.wave.cz.

DOKUMENT: Prohlášení Českého rozhlasu k ČRo 4 – Radio Wave

Ukončení analogového vysílání Rádia Wave si vyžádala Rada ČRo, podle níž rozhlas tímto vysíláním porušoval zákon. Stejná rada, ale v jiném složení, přitom vznik této stanice i její analogové vysílání na frekvenci 100,7 MHz z Cukráku odsouhlasila již v lednu 2006. Český rozhlas je tímto krokem nucen vyřešit kolizi, ke které v případě rozhlasového studia ČRo 4 – Radio Wave došlo kvůli nejednoznačnostem ve výkladu zákona č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlase. Jsme přesvědčeni, že ČRo 4 – Radio Wave vysílalo od svého počátku v souladu se zákonem, píše na webové stránce Rádia Wave mluvčí rozhlasu René Zavoral.

Studio bylo zřízeno se souhlasem Rady ČRo, stejně tak i Český telekomunikační úřad souhlasil se šířením programu stanice ČRo 4 – Radio Wave z vysílače Cukrák na frekvenci 100,7 MHz. Rada ČRo však v minulém roce změnila názor, který opírá o právní úvahu v odůvodnění Městského soudu v Praze a o názor Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, podle něhož Český rozhlas nemá právo vysílat program rozhlasového studia Český rozhlas 4 – Radio Wave analogově, píše dále Zavoral.

MKT nástroje 2 tip

Názor vedení rozhlasu na zákonnost analogového vysílání Rádia Wave se podle Zavorala nemění. Generální ředitel ČRo Václav Kasík by ale pokračováním tohoto vysílání riskoval odvolání z funkce. Již v květnu totiž rozhlasoví radní odhlasovali výtku Kasíkovi, že pokračováním analogového vysílání Rádia Wave vědomě porušuje zákon. To je důvod, pro který může být generální ředitel ČRo odvolán.

Připravujeme speciál o historii Rádia Wave a problémech s jeho analogovým vysíláním

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.