Hlavní navigace

ČRo 4 – Rádio Wave ukončil analogové vysílání z Cukráku

1. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
1. 9. 2008

Český rozhlas 4 – Rádio Wave, veřejnoprávní okruh pro mladé, ukončil analogové vysílání na pražském a středočeském vysílači Cukrák. Počínaje dneškem bude frekvenci 100,7 MHz, na které Rádio Wave vysílalo, využívat ČRo 2 – Praha. Vysílání ČRo 4 pokračuje v přechodné zemské digitální televizní síti A (v Praze a středních Čechách na kanále 25), v kabelových rozvodech, na satelitní pozici 23,5 stupně východně a na internetové adrese www.wave.cz.

DOKUMENT: Prohlášení Českého rozhlasu k ČRo 4 – Radio Wave

Ukončení analogového vysílání Rádia Wave si vyžádala Rada ČRo, podle níž rozhlas tímto vysíláním porušoval zákon. Stejná rada, ale v jiném složení, přitom vznik této stanice i její analogové vysílání na frekvenci 100,7 MHz z Cukráku odsouhlasila již v lednu 2006. Český rozhlas je tímto krokem nucen vyřešit kolizi, ke které v případě rozhlasového studia ČRo 4 – Radio Wave došlo kvůli nejednoznačnostem ve výkladu zákona č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlase. Jsme přesvědčeni, že ČRo 4 – Radio Wave vysílalo od svého počátku v souladu se zákonem, píše na webové stránce Rádia Wave mluvčí rozhlasu René Zavoral.

Studio bylo zřízeno se souhlasem Rady ČRo, stejně tak i Český telekomunikační úřad souhlasil se šířením programu stanice ČRo 4 – Radio Wave z vysílače Cukrák na frekvenci 100,7 MHz. Rada ČRo však v minulém roce změnila názor, který opírá o právní úvahu v odůvodnění Městského soudu v Praze a o názor Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, podle něhož Český rozhlas nemá právo vysílat program rozhlasového studia Český rozhlas 4 – Radio Wave analogově, píše dále Zavoral.

BRAND

Názor vedení rozhlasu na zákonnost analogového vysílání Rádia Wave se podle Zavorala nemění. Generální ředitel ČRo Václav Kasík by ale pokračováním tohoto vysílání riskoval odvolání z funkce. Již v květnu totiž rozhlasoví radní odhlasovali výtku Kasíkovi, že pokračováním analogového vysílání Rádia Wave vědomě porušuje zákon. To je důvod, pro který může být generální ředitel ČRo odvolán.

Připravujeme speciál o historii Rádia Wave a problémech s jeho analogovým vysíláním

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).