Hlavní navigace

Český rozhlas může dostat prostor v DVB-T až po vypnutí televizního analogu

13. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
13. 10. 2009

Český rozhlas může dostat větší prostor v multiplexu 1 až poté, co dojde k úplnému vypnutí analogového televizního vysílání a bude se vést reálná diskuse o přechodu na modernější standard DVB-T2 s kódováním MPEG-4. Do té doby Česká televize jako provozovatel multiplexu 1 neuvažuje, že vyčlení vyšší datový tok pro rozhlasové programy. Serveru Digizone.cz to řekl technický ředitel ČT Rudolf Pop.

ICTZ23

ČT má snahu získat větší prostor pro televizní služby než je omezovat. Podstatnější změnu pak předpokládáme se zavedením systému DVB-T2, kde bude navíc použito kódování MPEG –4. Tyto úvahy jsou ovšem reálné až po ukončení přechodu od analogového k digitálnímu zemskému vysílání, uvedl Pop.

Pokud by Český rozhlas chtěl v meziobdobí zavést více programových služeb v DVB-T nebo rozšířit stávající kapacitu, musel by zřejmě začít jednat i s provozovateli jiných multiplexů, které mají volnou kapacitu. K tomu by ale byla nutná úprava legislativy, a pokrytí zbývajících tří multiplexů by bylo nižší než finální pokrytí multiplexu 1. Navíc všechny tři zbývající digitální sítě dosáhnou finálního pokrytí až po úplném vypnutí analogového televizního vysílání. Jakékoliv úvahy nad rozšířením služeb Českého rozhlasu v DVB-T jsou tak předčasné.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.