Hlavní navigace

Český rozhlas zatím nechce odcházet z veřejnoprávního multiplexu

27. 9. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
27. 9. 2011

Odchod Českého rozhlasu z veřejnoprávního multiplexu DVB-T, který je jednou z technických podmínek pro případné zařazení nového, v pořadí již pátého programu České televize do této vysílací sítě, zatím není na pořadu dne. Serveru DigiZone.cz to řekl Pavel Balíček, vedoucí projektu digitalizace ČRo. S odchodem rozhlasu z veřejnoprávního multiplexu počítá nový generální ředitel ČT Petr Dvořák, který by rád ke konci příštího roku spustil dětský a vzdělávací kanál ČT 3.

K TÉMATU: Za pátý program v multiplexu 1 by ČT nemusela platit nic navíc

O možnosti jednoduché náhrady programů Českého rozhlasu ve veřejnoprávním multiplexu DVB-T jiným televizním programem podle mého názoru nemá cenu mluvit, protože kapacita bitového toku všech stanic ČRo včetně EPG je asi 1,6 MBit/s, namítá Balíček. S tím však Dvořák počítá. Serveru DigiZone.cz řekl, že kromě odchodu stanic ČRo by se musel snížit i datový tok vyčleněný pro program ČT 2, který je zbytečně vysoký ještě z doby, kdy tento program vysílal některé sportovní přenosy.

ČTĚTE TAKÉ: Petr Dvořák slibuje České televizi pátý program. Už příští rok

Dvořák také počítá s tím, že by veřejnoprávní multiplex přešel z fixního dělení datového toku pro jednotlivé programy ČT a na dynamické multiplexování, kdy by se datový tok přeléval mezi jednotlivými kanály podle náročnosti vysílaných scén. S tím souhlasí i Balíček: Tento záměr by musel být spojen i s přehodnocením datových toků jednotlivých již vysílaných televizních programů nebo jiných datových aplikací v multiplexu. Takzvané dynamické multiplexování už využívá digitální síť 2 s pěti nejsledovanějšími českými komerčními televizemi.

ROZHOVOR: Petr Dvořák: Pátý kanál by ČT uživila, i když by to ovlivnilo Jedničku

Cloud23

Česká rozhlas podle Balíčka nelibě nese, že nový ředitel ČT informuje o svém záměru jednat o odchodu stanic ČRo z veřejnoprávního multiplexu nejprve média. Žádnou oficiální žádost či informaci jsme dosud nedostali, nepochybně by nějakým informacím v médiích mělo předcházet vzájemné projednání takového záměru. ČRo provozuje digitální vysílání v systému DVB-T na základě příslušného odstavce v Zákoně o Českém rozhlasu, který mj. určuje vysílání právě v multiplexu veřejné služby a požaduje vysílat i celoplošné analogové stanice. Při případném jednání by se tedy musel sladit požadavek České televize, strategie Českého rozhlasu i platná legislativa, konstatuje Balíček.

České Radiokomunikace jsou podle generálního ředitele Kamila Levinského schopny pro ČT zajistit šíření pěti televizních programů v rámci veřejnoprávního multiplexu, pokud tuto síť opustí Český rozhlas a nastaví se dynamické multiplexování. Na platbách ČT za šíření veřejnoprávního multiplexu by se tím nic nezměnilo. ČT by ale přišla o 26 milionů korun ročně, které jí platí Český rozhlas za využívání své části datového toku v této síti.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).