Hlavní navigace

ČT 1 v Ašském výběžku ode dneška na analogovém kanálu 28

6. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
6. 8. 2007

První program České televize v Ašském výběžku bude ode dnešního dne vysílat na analogovém kanálu 28 a nikoli 22 jako doposud. Důvodem je rušení 22. kanálu digitálním signálem z německého vysílače Schöneck, který šíří veřejnoprávní multiplex na stejném kanálu. Serveru DigiZone.cz to sdělil technický ředitel ČT Rudolf Pop.

Dnes dojde k přeladění převaděče programu ČT 1 v Aši z kanálu 22 na kanál 28, čímž by se měl vyřešit problém, který postihnul nejvíce obyvatelstva v této oblasti, uvedl Pop. Jako první ovšem Radiokomunikace ve spolupráci s ČT nahradily zarušený analogový převaděč v Jindřichovicích pod Smrkem, kde digitální televize z Německa omezila analogový příjem ČT 1 na kanálu 36. Zde jsme přeladili už minulý týden, řekl Pop.

U zbylých problémových převaděčů ČT 1, jejichž počet se po měření v terénu zúžil na šest, nyní probíhají jednání mezi Radiokomunikacemi a Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) ohledně hledání a odsouhlasení vhodných náhradních kmitočtů. Problém je ve dvou rovinách – technické, kdy je zapotřebí nalézt kmitočet blízko původního, aby změna kmitočtu mohla být provedena jen úpravou (přeladěním, přizpůsobením antény, atd.), bez nutné rekonstrukce, nebo výměny technologie, což by zabralo více času, a roviny koordinační, kdy kmitočty musí být odsouhlaseny německou stranou, vysvětlil Pop.

MMF tip early

Česká televize původně chtěla podle vedoucího projektu digitalizace Pavla Hanuše v místech, která od 1. července pokrývá signál digitálního multiplexu A z Bukové hory u Ústí nad Labem, přimět diváky k přechodu na digitální příjem televize. Pokud by v jejich lokalitě nebyl digitální signál, bylo by podle Hanuše vhodnější zprovoznit digitální opakovač a nehledat další analogové kmitočty, které se časem beztak budou muset vypnout.

Na Ašsku ale zatím digitální multiplex A nevysílá a jediným řešením jsou tedy náhradní analogové kmitočty. Ne tak na Ústecku. I tam však ČT dává přednost rychlejšímu řešení v podobě nových analogových kmitočtů. Po dohodě s Radiokomunikacemi chceme zajistit co nejrychleji možnost přeladění vysílače ČT 1 v Kamenickém Šenově (současný kanál 39) a zbylých lokalitách, potvrzuje Rudolf Pop.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).