Hlavní navigace

ČT 1 začíná vysílat ve vysokém rozlišení obrazu

2. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
2. 7. 2007

Majitelé domácích kin, LCD a plazmových televizorů mohou ode dneška přijímat první program České televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Má to ale několik háčků: jejich televizor musí být „HD ready“ a vybaven pro příjem zemského digitálního vysílání v kompresním standardu MPEG-4.

Co to znamená? Naprostá většina digitálních přijímačů v České republice je schopná přijímat zemské digitální vysílání ve formátu MPEG-2, který využívá většina digitálních sítí provozovaných v tuzemsku. Modernější formát MPEG-4, který umožňuje v jedné digitální síti šířit několik televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu, využívá zatím jen Telefónica O2 u svého multiplexu v Praze a Brně.

Content tip EARLY

Právě v pražské a brněnské síti Telefóniky lze ode dneška naladit pilotní vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu, takzvané HDTV. V praxi to znamená, že obraz ČT 1 tvoří více bodů než při klasickém vysílání, a tudíž je kvalitnější a ostřejší. To však poznají a ocení pouze majitelé větších televizorů, schopných toto vysílání přijímat. Telefónica nabízí speciální verzi ČT 1 nejen pozemní cestou, ale také prostřednictvím svojí služby O2TV, tedy televize přes telefonní přípojku.

HD verzi ČT 1 mohou přijímat všichni předplatitelé O2TV (firma je na to vybavila speciálními přijímači), ale zase ji ocení jenom ti, kteří mají příslušný HD ready televizor. Vysílání ČT 1 navíc není skutečným HDTV, ale pouze „přepočítanou“ HD verzí, kdy se vysílání ve standardním rozlišení přepočítává na jakýsi nadstandard. Řečí odborníků tedy nejde o „full HDTV“.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).