Hlavní navigace

ČT 2 má letos vypnout analog v Praze, Plzni, Ústí a Budějovicích

11. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
11. 3. 2008

Druhý program České televize by měl letos ukončit vysílání na pěti hlavních analogových vysílačích. Podle návrhu Technického plánu přechodu, který minulý týden putoval z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na Ministerstvo průmyslu a obchodu a server DigiZone.cz jej má k dispozici, přijdou o analogový signál ČT 2 diváci v Praze, středních Čechách, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.

SROVNEJTE: Původní plány České televize s veřejnoprávním multiplexem

Nejprve se analogová ČT 2 odmlčí ve středních Čechách a na Českobudějovicku, a to již v červenci. TPP předpokládá, že ČT 2 uvolní kanál 53 na středočeském Cukráku a kanál 49 na jihočeské Kleti. Následovat bude severočeský vysílač Buková hora, kde si ČT 2 nejprve prohodí analogový kanál s programem ČT 1 a poté se v srpnu druhý program odmlčí (kanál 33). Na září 2008 počítá TPP s ukončením analogového vysílání ČT 2 v Praze (kanál 41), na říjen s Krašovem na Plzeňsku (kanál 48).

cif - debata 2

Před vypnutím hlavních vysílačů přijdou o analogovou ČT 2 přímo v Plzni, kde se veřejnoprávní televize nevyhne vypínání „naostro“. Oba programy České televize si zde prohodí vysílací kanály a místo ČT 2 začne ze dne na den vysílat veřejnoprávní digitální multiplex. Tuto operaci si ČT naplánovala předběžně na květen, ale kvůli posunutí termínu vyhodnocení soutěže na technického operátora veřejnoprávního multiplexu se zřejmě posune na přelom května a června.

Vypínání analogových vysílačů ČT 2 je nutné právě kvůli zavádění společné digitální sítě České televize a Českého rozhlasu. Veřejnoprávní multiplex nabídne čtyři programy ČT a sedm okruhů ČRo. Veřejnoprávní televize i rozhlas poté opustí současný multiplex A, kde vysílají společně s televizí Nova. Odchod z „áčka“ plánovala ČT na příští rok, podle návrhu TPP by ale měla v Praze, Brně a Ústí nad Labem zmizet ze společné sítě s Novou již k 30. září 2008, v Ostravě pak do konce dubna 2011.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).