Hlavní navigace

ČT a HbbTV: iVysílání ještě letos, Superteletext zůstane bez videa

18. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká televize stále věří, že se jí archiv pořadů iVysílání podaří divákům nabídnout na televizních obrazovkách ještě letos díky technologii HbbTV. Co další služby?

O plánech České televize s technologií HbbTV jsme psali loni v létě. Zeptali jsme se, jak od té doby veřejnoprávní televize pokročila v rozvoji svých služeb pro hybridní televizní vysílání kombinující digitální příjem televizního signálu s přístupem k internetovým službám na obrazovkách vybraných televizorů a prostřednictvím dalších přijímačů. Teprve druhou službou pro dlouhodobý provoz je TV program spuštěný v prosinci 2012.

Je obdobou elektronického programového průvodce (EPG). V grafickém rozhraní stylizovaném do časové osy je možné přejít na detail každého pořadu, kde je vedle textových informací a ilustrační fotografie dostupné u vybraných pořadů také video s klasickou programovou upoutávkou, jakou diváci znají z běžného vysílání,“ popsala nám nejnovější HbbTV službu Pavlína Kvapilová, šéfka divize Nová média v České televizi.

Pro Lupu také potvrdila, že pracovním termínem pro rozšíření HbbTV služeb o iVysílání, archiv původních pořadů veřejnoprávní televize, stále zůstává druhá polovina letošního roku. „První zkušenosti s videem v rámci HbbTV vysílání, tedy ony programové upoutávky v TV programu, jsou optimistické. Doufáme tedy, že i vývoj rozhraní pro přístup do iVysílání prostřednictvím HbbTV televizorů se obejde bez zásadních komplikací.

Byť je samozřejmě potřeba brát v potaz rozsah celé infrastruktury iVysílání. A to nejen co se obsahu, ale i související technologie týká. V každém případě samozřejmě chceme službu spustit, až bude dobře odladěná,“ nevylučuje Pavlína Kvapilová, že by iVysílání na televizní obrazovky mohlo přijít přece jen později. 

KL22_nominace

Zajímalo nás také, jak pokračuje rozvoj služby Supertelext. V souvislostí s ní se v minulosti hovořilo o doplnění textového informačního servisu o obrázky, fotografie a především o videa. „Superteletext zachováváme ve stávajícím formátu,“ uvedla Pavlína Kvapilová pro Lupu. I tak ale Superteletext nabízí lepší přístup k informacím než klasický teletext, jehož technologie vznikla již v roce 1970.

Pavlína Kvapilová bude o HbbTV hovořit na konferenci TVCON 2013, kterou 7. března 2013 pořádá v Praze naše vydavatelství Internet Info ve spolupráci se společností Mautilus. Seznam všech přednášejících naleznete na webu akce, která je dosud největší konferencí svého zaměření v regionu střední Evropy. 

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.