Hlavní navigace

ČT a HbbTV: iVysílání ještě letos, Superteletext zůstane bez videa

18. 2. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká televize stále věří, že se jí archiv pořadů iVysílání podaří divákům nabídnout na televizních obrazovkách ještě letos díky technologii HbbTV. Co další služby?

O plánech České televize s technologií HbbTV jsme psali loni v létě. Zeptali jsme se, jak od té doby veřejnoprávní televize pokročila v rozvoji svých služeb pro hybridní televizní vysílání kombinující digitální příjem televizního signálu s přístupem k internetovým službám na obrazovkách vybraných televizorů a prostřednictvím dalších přijímačů. Teprve druhou službou pro dlouhodobý provoz je TV program spuštěný v prosinci 2012.

Je obdobou elektronického programového průvodce (EPG). V grafickém rozhraní stylizovaném do časové osy je možné přejít na detail každého pořadu, kde je vedle textových informací a ilustrační fotografie dostupné u vybraných pořadů také video s klasickou programovou upoutávkou, jakou diváci znají z běžného vysílání,“ popsala nám nejnovější HbbTV službu Pavlína Kvapilová, šéfka divize Nová média v České televizi.

Pro Lupu také potvrdila, že pracovním termínem pro rozšíření HbbTV služeb o iVysílání, archiv původních pořadů veřejnoprávní televize, stále zůstává druhá polovina letošního roku. „První zkušenosti s videem v rámci HbbTV vysílání, tedy ony programové upoutávky v TV programu, jsou optimistické. Doufáme tedy, že i vývoj rozhraní pro přístup do iVysílání prostřednictvím HbbTV televizorů se obejde bez zásadních komplikací.

Byť je samozřejmě potřeba brát v potaz rozsah celé infrastruktury iVysílání. A to nejen co se obsahu, ale i související technologie týká. V každém případě samozřejmě chceme službu spustit, až bude dobře odladěná,“ nevylučuje Pavlína Kvapilová, že by iVysílání na televizní obrazovky mohlo přijít přece jen později. 

Lupa tip MF temata2

Zajímalo nás také, jak pokračuje rozvoj služby Supertelext. V souvislostí s ní se v minulosti hovořilo o doplnění textového informačního servisu o obrázky, fotografie a především o videa. „Superteletext zachováváme ve stávajícím formátu,“ uvedla Pavlína Kvapilová pro Lupu. I tak ale Superteletext nabízí lepší přístup k informacím než klasický teletext, jehož technologie vznikla již v roce 1970.

Pavlína Kvapilová bude o HbbTV hovořit na konferenci TVCON 2013, kterou 7. března 2013 pořádá v Praze naše vydavatelství Internet Info ve spolupráci se společností Mautilus. Seznam všech přednášejících naleznete na webu akce, která je dosud největší konferencí svého zaměření v regionu střední Evropy. 

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.