Hlavní navigace

ČT analog 30. dubna v Praze vypne, Nova i Prima zůstávají s otazníkem

23. 4. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
23. 4. 2009

Dnes se na ministerstvu vnitra uskutečnila tisková konference k vypínání analogového televizního vysílání z pražského vysílače Žižkov. Úvodního slova se chopil národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Ten konstatoval, že ze strany státních orgánu je pro vypínání vše připraveno. Byly splněny např. podmínky souběhu analogového a digitálního vysílání po dobu šesti měsíců a jeho shodné pokrytí. Splněna byla také tříměsíční kampaň.

Po vypnutí Žižkova chce Národní koordinační skupina vyhodnotit kampaň, vzít si z ní poučení a uzpůsobit ji pak pro další lokality. Např. webové stránky jsou hodně navštěvované, pochválil si Duspiva. Informační linka 800 906 030 k 3­0. dubnu očekává okolo 10 tisíc zodpovězených dotazů. Národní koordinátor také upozornil na to, že na sedm a půl tisíce adres byly distribuovány tzv. direct maily, které informovaly bytová družstva o nutnosti úpravy společných televizních antén.

BRAND

Tomáš Vrbík z Kanceláře ministra vnitra řekl, že je přesvědčen, že všechny kroky, které měly být uskutečněny k možnosti vypnout analogové vysílání ze Žižkova, byly učiněny. Proces přechodu na digitální vysílání v Praze je ale teprve začátkem a jde ještě o běh na několik let, upozornil Vrbík. Marek EbertČeského telekomunikačního úřadu zopakoval to, co již řekl koordinátor Duspiva, tedy, že z pohledu úřadu je opět Praha připravena na vypnutí ATV. Je jí např. podmínka shodného pokrytí analogového a digitální TV.

Duspiva upozornil na to, že do 15. května budou mít diváci na obrazovkách textové upozornění, které jim oznámí, že analogové vysílání bylo ukončeno. Na tento krok přistoupila Česká televize a podobně by to mělo být i u televize Prima. Otázkou prozatím zůstává Nova – generální ředitel české komerční jedničky na dnešní tiskovou konferenci z důvodu účasti na jiné akci nedorazil. Pavel Hanuš z České televize informoval o tom, že všechny převaděče ČT už jsou v tuto chvíli přeladěny, takže budou nadále šířit analogový signál. Co se týká televize Prima, tak ta se rozhodne vypnout na základě stejného průzkumu, který si v současné době nechává dělat TV Nova (týká se i dokrývačů). Jeho výsledky budou známé 28. dubna.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).