Hlavní navigace

ČT se pyšní digitalizací archivu, nezmiňuje přitom ale vyčleněné stamiliony na jeho realizaci

14. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
14. 12. 2007

Česká televize (ČT) ve včerejších Událostechdnešním Dobrém ránu seznámila diváky s projektem digitalizace svého archivu. Do digitální podoby plánuje ČT převést zhruba pětinu z 230 tisíc hodin natočeného a archivovaného materiálu. Veřejnoprávní televize ale při informování o velkolepém projektu nesdělila divákům, jak ho bude financovat. Peníze na vytvoření moderního archivu přitom ČT garantuje od 1. ledna platící digitální novela.

Zákon umožňuje, aby si ČT mohla vysílat reklamu i po zbytek doby přechodu na zemské digitální vysílání, ačkoli měla původně inzerce na obrazovce veřejnoprávního média 1. ledna 2008 prakticky skončit. Novela sice zapovídá dosud běžnou praxi tzv. sčítání reklamních časů na jednotlivých programech ČT, které umožnilo převést většinu reklamy na nejsledovanější ČT 1, zároveň se ale reklamní limit právě pro Jedničku od ledna zvýší z 0,5 na 0,75 procenta denního vysílacího času. Připomeňme, že se na začátku roku 2008 mění i koncesionářský poplatek, a to o 15 korun na 135 korun měsíčně. Právě ten měl původně televizi kompenzovat výpadek příjmů z reklamy.

UXD

Reklama na ČT tedy zůstává, ale její výnosy nebudou součástí televizního rozpočtu. Přesto jich většina ale bude použita právě ve prospěch veřejnoprávní televize a jejích diváků. Ponechme stranou 165 milionů korun ročně, které ČT odvede na podporu kinematografie a do zvláštního fondu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Zbylé reklamní výnosy převede televize na svůj zvláštní účet a právě třetina z nich bude určená na digitalizaci archivu veřejnoprávní­ho média.

Pokud odhadneme roční příjmy z reklamy na ČT po zákonem daných úpravách na 750 milionů korun, od nich odečteme povinné odvody filmařům a ČTÚ a z výsledku si spočítáme třetinu, tak to pro projekt digitalizace archivu znamená finance ve výši téměř 200 milionů korun ročně.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.