Hlavní navigace

Milan Fridrich: ČT24 díky Internetu otevřela novou kapitolu existence

30. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Milan Fridrich, ředitel zpravodajství České televize, je toho názoru, že díky Internetu otevřel zpravodajský kanál ČT 24 novou kapitolu své existence. Zatímco v první etapě v letech 2005 až 2007 přinášela hlavně přehledy zpráv, v posledních dvou letech se změnila v zážitkovou stanici, která nabízí přímé přenosy, živé vstupy a okamžitou analýzu a reakci, dá se nyní mluvit o třetí etapě ve vývoji zpravodajské veřejné služby, kterou dává občanům ČR Česká televize. Jde o interaktivní zpravodajství,…

Milan Fridrich, ředitel zpravodajství České televize, je toho názoru, že díky Internetu otevřel zpravodajský kanál ČT 24 novou kapitolu své existence. Zatímco v první etapě v letech 2005 až 2007 přinášela hlavně přehledy zpráv, v posledních dvou letech se změnila v zážitkovou stanici, která nabízí přímé přenosy, živé vstupy a okamžitou analýzu a reakci, dá se nyní mluvit o třetí etapě ve vývoji zpravodajské veřejné služby, kterou dává občanům ČR Česká televize. Jde o interaktivní zpravodajství, kdy je koncový uživatel zpráv vtažen do jejich tvorby, respektive do vytváření podoby živého vysílání. První vlaštovkou byl kdysi chat na ct24.cz, nyní do hry vstoupil fenomén YouTube, Facebook, Twitter, víceúčelový mobil, píše Milan Fridrich na stránkách svého blogu na DigiZone.cz.

MMF24

Počínaje volbou prezidenta republiky v roce 2008 portál ct24.cz vytváří pojítko mezi dramaturgií vysílání a divákem. Divák už několikrát dostal prostřednictvím chatu možnost spolumoderovat speciální vysílání. V předvolebních Otázkách Václava Moravce ‚speciál‘ získal možnost natočit video s dotazem a poslat jej přes portál YouTube pro živé vysílání, nebo se ptát na sociální síti Facebook, kde mají Otázky Václava Moravce svoji stránku. Je to jen zdánlivá samozřejmost, kterou je chyba přejít. Diskuse je na Internetu sice u všeho a ke kdečemu, ale tohle je něco zcela jiného, myslí si šéf zpravodajství veřejnoprávní televize.

Podle Milana Fridricha se nutně nemusí počítač a televize spojovat do jednoho zařízení, aby se generace Internetu spojila s televizí: Zpravodajství ČT24 dokazuje, že stačí navnadit diváka ke komunikaci a on si cestu najde sám. Notebook a mobil si můžete vzít už dnes k televizi a ovlivňovat její vysílání, pokud je k tomu ona dost akční a otevřená. Celou úvahu si můžete přečíst v blogpostu ČT 24 a Internet: nová epocha. DigiZone.cz zahájil zkušební provoz VIP blogů letos v létě. Mají být prostorem pro výměnu názorů osobností z oboru televizního a rozhlasového vysílání, včetně zástupců regulačních orgánů a manažerů projektů digitalizace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).