Hlavní navigace

ČTÚ letos aktualizuje strategii správy rádiového spektra kvůli rozhlasové digitalizaci

14. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

DOKUMENT UVNITŘ – Digitální rozhlas v Česku zatím využívá méně atraktivní kmitočty v tzv. L-pásmu. Aktualizovaná strategie správy spektra by měla řešit přidělování III. Televizního pásma.

Aktualizace správy rádiového spektra, která by měla být základem pro rozvoj digitálního rozhlasového vysílání v Česku, je jednou z priorit Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pro letošní rok. Informoval o tom předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák, kterému letos v dubnu vyprší mandát. Digitání rozhlas v tuzemsku zatím využívá méně atraktivní kmitočty v tzv. L-pásmu, operátoři sítí netrpělivě očekávají přidělování frekvencí v mnohem atraktivnějším III. televizním pásmu.

K TÉMATU: Plzeňsko se dočkalo digitálního rozhlasu, odstartoval multiplex společnosti RTIcz

“Mezi hlavní úkoly řadí správa rádiového spektra včetně aktualizace související strategie, pokračující inventarizace infrastruktury pro potřeby evropské harmonizace, vytvoření pravidel a doporučení pro využívání řízení datového provozu a zahájení národní přípravy na Světovou radiokomunikační konferenci (WRC-15). Aktualizovaná strategie správy rádiového spektra se následně stane základem pro přípravu návrhu principů využití a přidělení pásma VHF pro podporu rozvoje digitálního rozhlasového vysílání,” uvedl úřad v oficiální tiskové zprávě.

CIF 24 - tip - superearly cena

ČTÚ se letos chce také výrazně podílet na plnění úkolů vyplývajících ze strategie Digitální Česko. Zpráva naopak vůbec nezmiňuje rozvoj zemské digitální televize druhé generace ve standardu DVB-T2 a televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Priority ČTÚ pro rok 2013 by potucek793

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).