Hlavní navigace

ČTÚ na webu radí, jak na příjem digitální televize

9. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
9. 2. 2009

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) začal na svých webových stránkách poskytovat návštěvníkům základní rady k tomu, jak přijímat digitální televizi. Podle mluvčí úřadu Dany Makrlíkové ho k tomu vedla především skutečnost, že v ucelené oblasti Plzeň měla řada diváků s přechodem na DVB-T problémy. Pro digitální vysílání je charakteristické, že obraz začne při snížení úrovně nebo kvality přijímaného signálu kostičkovat nebo se zastaví (zamrzne) a projeví se krátkodobé výpadky zvuku, upozornila Makrlíková.

Kontrolní orgán kmitočtového spektra doporučuje k vyloučení problémů při instalaci a nastavení antény, set-top-boxu a digitálního přijímače dodržet několik rad. ČTÚ doporučuje, aby přijímací anténa byla včetně anténního svodu prvním a rozhodujícím článkem cesty signálu do televizoru posluchače. Dále se v materiálu uvádí, že pro příjem digitální televize neexistuje žádná speciální anténa. Vyhoví jakákoliv anténa, určená pro příslušné kmitočtové pásmo, a to zpravidla širokopásmová, dodala Makrlíková.

ebf - tip do článku - debata

ČTÚ také upozorňuje, že při instalaci antény je nutné věnovat pozornost i použití vhodného svodu, případně instalaci symetrizačního členu. Jako anténní svod je nutné použít kvalitní koaxiální kabel pro pásmo UHF, dodává úřad ve svém doporučení. Staré koaxiální kabely zpravidla nevyhovují. Při výměně starého koaxiálního kabelu je vhodné vyměnit i použitý koaxiální konektor (koncovku), upřesnila mluvčí ČTÚ. Úřad dále radí, aby diváci věnovali také zvláštní pozornost nasměrování přijímací antény. Zmíněn je zde i problém s vertikální a horizontální polarizací v Praze a Brně.

Dana Makrlíková také upozornila na to, že častým zdrojem problémů bývá přijímací anténa s předzesilovačem. Lidé by se měli podle ČTÚ také vyvarovat set-top-boxů, které jsou citlivé na silný vstupní signál DVB-T nebo kmitočtově blízký analogový signál. Na pokojovou anténu je možné DVB-T signál přijímat pouze v místech s dostatečně silným a kvalitním signálem, dodala Makrlíková. U společných televizních antén (STA), je možný příjem DVB-T signálu až po její rekonstrukci. Český telekomunikační úřad přitom jednoznačně nedoporučuje převod na analogové kanály PAL v kmitočtovém pásmu VHF.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).