Hlavní navigace

ČTÚ považuje požadavek na financování přechodu na DVB-T2 za „předčasný“

25. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České Radiokomunikace žádají od státu 600 až 800 milionů korun z očekávaného výnosu z dražby kmitočtů pro mobilní broadband na rozvoj televizních sítí DVB-T2

Za předčasné a nad rámec vlastních kompetencí považuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ) požadavky Českých Radiokomunikací na státní podporu rozvoje sítí pro zemskou digitální televizi druhé generace (DVB-T2). Agentuře ČTK to řekl jeho mluvčí František Malina. Vedoucí útvaru strategických projektů Českých Radiokomunikací Jiří Vykydalrozhovoru pro server DigiZone.cz tento týden uvedl, že by stát měl uvolnit 600 až 800 milionů korun z očekávaného výnosu z dražby kmitočtů pro mobilní broadband na rozvoj televizních sítí DVB-T2.

ROZHOVOR: Jiří Vykydal: Stát chce vrátit část kmitočtů DVB-T, měl by tedy pomoci zavést DVB-T2

Podle Vykydala by postupný přechod na DVB-T2 mohl státu vyřešit problémy spojené s uvolňováním kmitočtů takzvané digitální dividendy, které jsou určeny pro nové mobilní služby. První, ale zejména druhá digitální dividenda, která by měla přijít na řadu v letech 2017 a 2018, významně zasáhne současné televizní multiplexy 1 až 3. Všechny budou muset vyměnit řadu vysílacích kanálů a podle Vykydala je už nyní jasné, že náhradních kmitočtů nebude dostatek.

BRAND23 Workshop

České Radiokomunikace proto navrhují spustit už nyní vedle současných televizních multiplexů dvě přechodní sítě DVB-T2 a do nich postupně překlopit všechny pozemně šířené televize. Na tuto operaci ale požadují příspěvek od státu. Mluvčí ČTÚ František Malina ale takové úvahy považuje za předčasné. „Jsou spíše přáním zástupce provozovatele těchto sítí, než odrazem reálné společenské poptávky,“ řekl agentuře ČTK. Případný přechod na systém DVB-T2 podle něj bude teprve předmětem přípravy strategie správy spektra v České republice.

DigiZone.cz připravuje na téma financování přechodu na vysílání DVB-T2 rozhovor s předsedou Rady ČTÚ Pavlem Dvořákem

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).