Hlavní navigace

ČTÚ provedl kontrolu cen u operátorů

24. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
24. 11. 2009

Český telekomunikační úřad provedl cenovou kontrolu u všech operátorů zemských digitálních multiplexů. Tuto kontrolu si vynutila nová digitální televize TV 7, která se nedohodla na podmínkách šíření s operátorem Czech Digital Group. ČTÚ na základě toho začal řešit spor obou subjektů, který vyústil do cenové kontroly u operátorů.

Prvním kontrolovaným subjektem byla společnost České Radiokomunikace, kde proběhlo zkoumání od 2. července do 19. listopadu 2009. Kontrolní komise prověřila, zda cenotvorba u služeb DVB-T probíhá v souladu s příslušnou legislativou. Výsledky kontroly prokázaly, že ČRa byly v souladu a splnily veškeré povinnosti pro šíření DVB-T, které jim ukládá zákon o elektronických komunikacích č. 127/2005 Sb., uvedla mluvčí ČRa Marie Fianová.

Zástupci ČTÚ prověřili nákladový model i způsob kalkulace cen za produkty DVB-T a zjistili, že zveřejněné smluvní podmínky obsahují návrh cen rozdělený na ceny celkové a ceny dílčí v souladu se zákonem o elektronických komunikacích. Závěr kontroly ČTÚ prokázal, že České Radiokomunikace postupují zcela v souladu s platnou legislativou, dodala Fianová.

V momentální fázi dochází k seznamování s výsledky kontroly u všech operátorů. Na základě toho ČTÚ určí, zda podmínky, které nabídla společnost CDG svému klientovi (provozovateli televize TV 7) byly přiměřené.

Spor se začal ve chvíli, kdy operátor multiplexu 3 odmítl vyhovět svému klientovi, který žádal začít vysílání pouze na digitálním vysílači v Brně, a nikoliv v celé síti multiplexu 3. Operátor ale požadoval pouze celoplošné pokrytí protože je nucen platit za provoz celé sítě. Provozovatel televize TV 7 se pak obrátil na ČTÚ kvůli rozřešení sporu.

Content tip EARLY

Ze stejného důvodu jako TV 7 odmítla v multiplexu 3 vysílat i hudební televize Óčko, která měla rovněž zájem pokrýt jen některé lokality. Provozovatel multiplexu však nabízel pouze vysílání v celé síti, i proto Óčko z multiplexu 3 letos v červenci odešlo.

Provozovatel multiplexu 3, společnost Czech Digital Group je jedinou alternativou pro nové televize protože má dostatek volné kapacity pro další programy. Kapacita multiplexů 1 a 2 je totiž naplněna a multiplex 4 zatím funguje na bázi technických testů a jeho pokrytí se nerozvíjí.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).