Hlavní navigace

ČTÚ se chce letos zaměřit na digitální rozhlas. Lagardere v něj nevěří

7. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
7. 2. 2012

Jednou z priorit Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pro letošní rok je sestavení sítí pro zemský digitální rozhlas a vyhlášení výběrových řízení na jejich operátory. Na pondělním setkání s novináři v Praze to řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Po loňských aukcích kmitočtů v tzv. L pásmu přijdou na řadu lukrativnější kmitočty ve III. televizním pásmu. Ty se uvolnily vypnutím analogového televizního vysílání.

K TÉMATU: Michel Fleischmann: S rozhlasovou digitalizací není třeba spěchat

Do digitálního vysílání se ale zatím česká rádia nehrnou. Jediným komerčním provozovatelem rozhlasových multiplexů, které již lze naladit v Praze, Brně, Ostravě a Příbrami, je společnost Teleko. Zkušebně v nich vysílají stanice Českého rozhlasu, mostecké rádio Gama a několik italských rádií. České Radiokomunikace a plzeňská společnost RTIcz, které loni rovněž vysoutěžily kmitočtové příděly pro rozhlasové digitální sítě, zatím vysílání nespustily.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké jsou perspektivy české (pozemní) rozhlasové digitalizace?

Komerční rádia ani veřejnoprávní rozhlas totiž zatím nemají žádnou ucelenou strategii přechodu na digitální vysílání. Mezi tradiční odpůrce rychlé digitalizace patří skupina Lagardere Active ČR, která v tuzemsku provozuje rádia Frekvence 1, Evropa 2, Bonton či Dance radio. Její prezident Michel Fleischmann start digitálního vysílání podmiňuje účastí státu na celém procesu, změnou zákona o rozhlasovém a televizním vysílání a motivací posluchačů vlastnit digitální přijímače.

MM socky3

Jsou tu tři faktory, které určí načasování digitalizace. Vývoj digitalizace v celé Evropě. Účast státu v celém procesu a motivace posluchačů vlastnit digitální přijímače. A podoba zákona o televizním a rozhlasovém vysílání, kde stojí napsáno, že jeden majitel bude moci mít pouze dvě digitální rádia. Tím pádem to pro nás končí, protože mít v digitálu pouze dvě stanice nemá smysl. Rovněž bude důležité vědět, jak se bude chovat takzvaný ledoborec digitalizace Český rozhlas, řekl Fleischmann minulý týden v rozhovoru pro ekonomický deník E15.

V budoucnu však Lagardere hodlá do digitálního vysílání překlopit všechna svá rádia, včetně internetových. Na webu provozuje tematické klony Frekvence 1 a Evropy 2, ale i dětské Pigy rádio, pro které žádá analogovou frekvenci v Praze.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.