Hlavní navigace

ČTÚ spouští novou diskusi k aukci kmitočtů, které se uvolnily po přechodu na DVB-T

8. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulou aukci zrušil předseda ČTÚ Pavel Dvořák a od některých politiků si za to vysloužil ostrou kritiku. Poslanec Jan Husák z TOP 09 ho dokonce označil za kůrovce, který škodí české ekonomice.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) dnes rozjel třicetidenní veřejnou diskusi k aukci kmitočtů, které se uvolnily po skončení procesu digitalizace televizního vysílání. Po jejím skončení přijde na řadu samotná aukce. Cílem je zajištění a rozvoj služeb vysokorychlostního mobilního internetu v nových sítích tzv. čtvrté generace, prohloubení hospodářské soutěže, podpora vstupu nového mobilního operátora na trh a v konečném důsledku i vytvoření podmínek pro vyšší kvalitu mobilních služeb, zdůvodnil tiskový mluvčí úřadu František Malina.

K TÉMATU: ČTÚ zrušil aukci vysokorychlostních sítí LTE, ministr Kuba žádá odchod jeho šéfa

Vítěz předchozího tendru vyhlášen nebyl, zrušil ho sám šéf ČTÚ Pavel Dvořák, za což si vysloužil veřejnou kritiku od ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby i poslance a místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 Jana Husáka. Druhý jmenovaný dokonce přirovnal Dvořáka ke kůrovci, který stejně jako on způsobuje škody českému hospodářství v miliardách korun. Na kůrovce lze použít insekticidy, ale nevím, jak z úřadu vyhnat laxního úředníka, když obchází poslance, aby mu naopak byl v ČTÚ prodloužen mandát, neváhal se tehdy do Dvořáka obout Husák.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Šéf ČTÚ je horší než kůrovec, obul se do Pavla Dvořáka poslanec za TOP 09

Pro potřeby nového mobilního operátora má být využito i pásmo 800 MHz (šedesátkové kanály), které se ještě v nedávné době využívalo, a na Ostravsku a ve východních Čechách stále ještě využívá, pro potřeby televizního vysílání. ČTÚ navrženými podmínkami výběrového řízení zvýšil motivaci pro příchod nového operátora, když mu, při zachování limitu dosažitelného množství spektra, nově vyhradil i část spektra v pásmu 800 MHz, konstatoval předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. V pásmu 800 MHz vyhradil ČTÚ pro potřeby aukce celkem 2×30 MHz, tedy šest bloků o velikosti 2×5 MHz.

Content tip EARLY

ČTĚTE TAKÉ:Nova, Prima i ČT se obávají rušení digitální televize vysíláním LTE

ČTÚ předpokládá, že v rámci veřejné konzultace budou patřit mezi nejvíce diskutované otázky především změny oproti podmínkám předcházejícího výběrového řízení. Jak již bylo řečeno, veřejná konzultace potrvá 30 dnů, tedy do 8. května 2013. ČTÚ následně vyhodnotí všechny připomínky. Vlastní zahájení výběrového řízení, včetně vyhlášení termínu na podání přihlášek, by mělo podle mluvčího úřadu proběhnout v průběhu června letošního roku. Tento termín je však podmíněn dokončením výběrového řízení na subjekt, který bude realizovat elektronickou aukční fázi, doplnil Malina.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).