Hlavní navigace

ČTÚ uvažuje o změně harmonogramu digitalizace. Může si ji dovolit?

6. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
6. 4. 2010

Nový Technický plán přechodu (TPP) ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, který by jasněji formuloval práva a povinnosti analogových televizí, zejména v ohledu na vypínání analogových kmitočtů, chce přijmout Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Není však jasné, zda by se na takový dokument mohl vztahovat předloňský souhlas komerčních televizí Nova a Prima se současným zněním TPP. Na dnešním workshopu k naplňování TPP do řekl vedoucí odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Duchač.

MM_SS3

Přechod může pokračovat podle stávajícího TPP. Nic tomu nebrání, nebránilo by to ani urychlování termínů spouštění digitálního a vypínání analogového vysílání, protože ty jsou nejzazší možné, uvedl Duchač. Ale vzhledem k tomu, že tu jsou rozdílné názory na naplňování TPP, objevuje se otázka, zda je třeba přijmout nový TPP, dodal s odkazem na rozhodnutí televize Nova nevypnout svoje analogové vysílání na čtyřech západočeských vysílačích.

Samozřejmě je otázka, jak by to v případě takové změny bylo se souhlasem, který už daly televize s původním TPP. I jak by to bylo se smlouvami, které byly na základě původního TPP uzavřeny mezi televizemi a operátory, prohlásil Duchač. Jednání o změně TPP byla podle šéfa odboru kmitočtového spektra ČTÚ „na stole“, ale nepodařilo se je úspěšně ukončit.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.