Hlavní navigace

ČTÚ uvažuje o změně harmonogramu digitalizace. Může si ji dovolit?

6. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

6. 4. 2010

Nový Technický plán přechodu (TPP) ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, který by jasněji formuloval práva a povinnosti analogových televizí, zejména v ohledu na vypínání analogových kmitočtů, chce přijmout Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Není však jasné, zda by se na takový dokument mohl vztahovat předloňský souhlas komerčních televizí Nova a Prima se současným zněním TPP. Na dnešním workshopu k naplňování TPP do řekl vedoucí odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ Jiří Duchač.

WT100 persony

Přechod může pokračovat podle stávajícího TPP. Nic tomu nebrání, nebránilo by to ani urychlování termínů spouštění digitálního a vypínání analogového vysílání, protože ty jsou nejzazší možné, uvedl Duchač. Ale vzhledem k tomu, že tu jsou rozdílné názory na naplňování TPP, objevuje se otázka, zda je třeba přijmout nový TPP, dodal s odkazem na rozhodnutí televize Nova nevypnout svoje analogové vysílání na čtyřech západočeských vysílačích.

Samozřejmě je otázka, jak by to v případě takové změny bylo se souhlasem, který už daly televize s původním TPP. I jak by to bylo se smlouvami, které byly na základě původního TPP uzavřeny mezi televizemi a operátory, prohlásil Duchač. Jednání o změně TPP byla podle šéfa odboru kmitočtového spektra ČTÚ „na stole“, ale nepodařilo se je úspěšně ukončit.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.