Hlavní navigace

ČTÚ zahájil správní řízení kvůli nevypnutí analogové Novy na čtyřech vysílačích, včetně Chebu a Domažlic

22. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 3. 2010

Správní řízení s Českými Radiokomunikacemi kvůli neukončení zemského analogového vysílání televize Nova na čtyřech vysílačích v západních Čechách zahájil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Kromě vysílačů v Sušici a Klatovech, kde měla Nova ukončit analogové vysílání k 28. únoru, se řízení týká také neukončení analogového vysílání v Domažlicích a Chebu. Zde měla Nova vypnout analogový signál do 30. září loňského roku, ale neučinila tak.

K TÉMATU: ČTÚ: Nova porušila nevypnutím analogu na Sušicku Technický plán přechodu

ČTÚ nezahájil řízení přímo s Novou, protože k tomu nemá kompetence. Vysílací kanály, na kterých Nova pokračuje v analogovém vysílání i po termínu, kdy toto vysílání měla ukončit, totiž spravují České Radiokomunikace. ČTÚ je regulátorem trhu elektronických komunikací, nikoli obsahu vysílání. Řízení bychom měli ukončit do šedesáti dnů, prohlásil dnes na pravidelném setkání s novináři předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Pokud se však účastníci odvolají, může se tato lhůta protáhnout, dodal.

ČTĚTE TAKÉ: Porušuje Nova vládní harmonogram digitalizace, nebo ne?

Nova zaslala ČTÚ dva dopisy, v nichž vysvětluje důvod, proč na čtyřech zmíněných vysílačích neukončila analogové vysílání. Zatímco ČTÚ a České Radiokomunikace se domnívají, že technické parametry digitálního vysílání se mohou oproti původnímu znění Technického plánu přechodu (TPP) měnit, aniž by se ale změnilo plánované pokrytí dané oblasti digitálním signálem, podle Novy se musí striktně dodržet všechna ustanovení v TPP podle znění, které tato televize schválila v srpnu 2008.

NAPSALI JSME: Nova: Analog na Sušicku jsme nevypnuli kvůli nesplnění TPP

Měnit by se podle Novy neměly ani vysílací kanály digitální sítě, v níž stanice vysílá. V Chebu a Sušici však multiplex 2, který obsahuje také Novu, vysílá na jiných kanálech, než se původně plánovalo. Po ukončení správního řízení zvýší ČTÚ měsíční poplatek za využívání vysílacích kanálů analogové Novy na všech čtyřech nevypnutých vysílačích na třicetinásobek dosavadní sumy. Bude ho však účtovat Českým Radiokomunikacím.

ebf - tip do článku - debata

Radiokomunikace promítnou vyšší poplatek do ceny, kterou si za šíření analogového signálu účtují u Novy. A Nova již prostřednictvím své mluvčí Michaely Fričové připustila, že tyto peníze bude vyžadovat od státu, protože nebyly dodrženy podmínky přechodu na digitální vysílání podle TPP. V tuto chvíli nevíme, o co Nově jde. Mám se sejít s jejím generálním ředitelem Petrem Dvořákem a poté teprve vydáme nějaké stanovisko, řekl předseda Rady ČTÚ.

Telekomunikační úřad se chystá o svém postupu informovat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která by měla s Novou kvůli nedodržení termínu vypínání analogového vysílání zahájit správní řízení o odebrání kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání programu Nova Cinema. RRTV ale nemůžeme nic doporučovat nebo nařizovat, záleží výhradně na jejím rozhodnutí, upozornil Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).