Hlavní navigace

Cyril Svoboda: Poplatky za kmitočty jsme z diginovely vyjmuli

8. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 322915
8. 7. 2007

Digitální novela, kterou Ministerstvo vnitra představilo ústy náměstka Zdeňka Zajíčka na konci května jako zákon s metodou „cukru a biče“, pravděpodobně o svůj bič přišla. Považuji za důležité, že se nám z této novely podařilo vyjmout poplatky za kmitočty, což by mohlo být chápáno jako nedovolená podpora v podnikání, uvedl v Otázkách Václava Moravce ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

VIDEO: Otázky Václava Moravce o digitalizaci (1. část, 2. část)

ebf - tip - debata

Právě až stonásobné zdražení poplatků za analogové kmitočty mělo být přitom bičem, který měl včas „vyšlehat“ televizi Nova a Prima z frekvencí, které jsou součástí jejich prodloužených licencí do roku 2017, resp. 2018. Na toto zvýšení si v dopise ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Římanovi (ODS) stěžoval výkonný ředitel televize Prima Petr Chajda. Dopis přitom adresoval i všem dalším členům vlády. Právě pro Primu by bylo nejspíš zdražení analogových kmitočtů klíčovou motivací pro jejich urychlené opuštění. Sám Chajda ve svém dopise vládě doporučil, aby raději osvobodila od poplatků využívání kmitočtů pro digitální vysílání. Podobně to funguje například ve Spojeném království.

Cyril Svoboda také slíbil, že digitální novela bude v Poslanecké sněmovně na její první zářijové schůzi. Dříve se přitom hovořilo o tom, že poslanci by se novelou mohli zabývat už na mimořádné schůzi, která proběhne v srpnu kvůli přijímání balíku ekonomických změn. Předseda Legislativní rady vlády později v pořadu připustil, že vláda by se zákonem mohla zabývat už 18. července, čímž by se normě otevřela cesta k srpnovému projednávání ve Sněmovně. Trojice překladatelů – ministerstvo vnitra, kultury, průmyslu a obchodu – by na současném znění novely ale pak neměla nic měnit. Svoboda přitom předpokládá, že předkladatelé se k nějakým změnám ještě odhodlají a zářijový termín zákona ve Sněmovně vidí proto jako reálnější.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).