Hlavní navigace

CZ.NIC se vrací k tématu zavedení IDN, chystá nový průzkum

Jiří Macich ml.

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .cz, chce po nějakém čase opět rozdmýchat diskuzi o zavedení IDN, tedy podpory diakritiky u domén. Spouští proto informační web háčkyčárky.cz. CZ.NIC tvrdí, že na zavedení IDN je technicky připraveno, ale zatím čeká na zájem ze strany veřejnosti. V rámci průzkumů agentury Markent z let 2004 a 2006 bylo zjištěno, že o zavedení diakritiky do doménových jmen není valný zájem. Kladně odpovědělo pouze 22 procent dotazovaných organizací. Další kolo…

Doba čtení: 1 minuta

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .cz, chce po nějakém čase opět rozdmýchat diskuzi o zavedení IDN, tedy podpory diakritiky u domén. Spouští proto informační web háčkyčárky.cz. CZ.NIC tvrdí, že na zavedení IDN je technicky připraveno, ale zatím čeká na zájem ze strany veřejnosti. V rámci průzkumů agentury Markent z let 2004 a 2006 bylo zjištěno, že o zavedení diakritiky do doménových jmen není valný zájem. Kladně odpovědělo pouze 22 procent dotazovaných organizací. Další kolo průzkumu plánujeme letos – o jeho výsledcích budeme informovat, sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

Odpůrci zavedení IDN mají několik základních argumentů proti: nová vlna doménových spekulací a doménový squating, následné soudní spory, potřeba registrovat domény v podobě s diakritikou i bez diakritiky (tedy vyšší náklady), zmatky mezi doménami s diakritikou a bez ní. Dnes je poměrně běžné, že domény se s diakritikou vyslovují, ale nezadávají do prohlížeče, po zavedení IDN by tento zvyk mohl působit značné problémy, protože třeba na ceskatelevize.cz a českátelevize.cz by mohly být dva odlišené weby. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?