Hlavní navigace

CZ.NIC se vrací k tématu zavedení IDN, chystá nový průzkum

20. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .cz, chce po nějakém čase opět rozdmýchat diskuzi o zavedení IDN, tedy podpory diakritiky u domén. Spouští proto informační web háčkyčárky.cz. CZ.NIC tvrdí, že na zavedení IDN je technicky připraveno, ale zatím čeká na zájem ze strany veřejnosti. V rámci průzkumů agentury Markent z let 2004 a 2006 bylo zjištěno, že o zavedení diakritiky do doménových jmen není valný zájem. Kladně odpovědělo pouze 22 procent dotazovaných organizací. Další kolo…

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .cz, chce po nějakém čase opět rozdmýchat diskuzi o zavedení IDN, tedy podpory diakritiky u domén. Spouští proto informační web háčkyčárky.cz. CZ.NIC tvrdí, že na zavedení IDN je technicky připraveno, ale zatím čeká na zájem ze strany veřejnosti. V rámci průzkumů agentury Markent z let 2004 a 2006 bylo zjištěno, že o zavedení diakritiky do doménových jmen není valný zájem. Kladně odpovědělo pouze 22 procent dotazovaných organizací. Další kolo průzkumu plánujeme letos – o jeho výsledcích budeme informovat, sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

Odpůrci zavedení IDN mají několik základních argumentů proti: nová vlna doménových spekulací a doménový squating, následné soudní spory, potřeba registrovat domény v podobě s diakritikou i bez diakritiky (tedy vyšší náklady), zmatky mezi doménami s diakritikou a bez ní. Dnes je poměrně běžné, že domény se s diakritikou vyslovují, ale nezadávají do prohlížeče, po zavedení IDN by tento zvyk mohl působit značné problémy, protože třeba na ceskatelevize.cz a českátelevize.cz by mohly být dva odlišené weby. (Tisková zpráva)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).