Hlavní navigace

Czech ICT Alliance rozdělila mezi startupy 1,5 milionu korun

30. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Také se už ztrácíte v množství soutěží pro internetové startupy? Konec inovační mánie je v nedohlednu, tady jsou výsledky dalšího závodu podnikatelských nápadů. Podívejte se, co slibují oceněné projekty iGuard, trackingBelt, Vronli, Studentive, MHD Infosystém a Najdi si mě!

Do soutěže Nápad 2 Start-up se podle tiskové zprávy přihlásily se svými podnikatelskými plány „desítky studentů a studentských týmů“. V lednu na Facebooku organizátoři uvedli, že přihlášených nápadů bylo 16. Na dotaz Lupy, jak to tedy je, marketingová ředitelka pořádající Czech ICT Alliance Jitka Studeníková odpověděla: „Celkem se do Nápad 2 Start-up přihlásilo 25 projektů.“

Porota složená z výkonného ředitele aliance Michala Zálešáka, marketingové ředitelky Jitky Studeníkové, Jana Šedivého z ČVUT a „zástupců z řad členských firem Czech ICT Alliance“ vybra­la z přihláše­ných projektů šest s největší šancí prosadit se na trhu. Ty potom aliance, která čerpá peníze ze státního rozpočtu, finančně podpořila. Každému členovi vybraného týmu vyplácí po dobu tří měsíců deset tisíc korun.

„Studenti svou pozornost často zaměřují výhradně na školní povinnosti a zábavu. Jen stěží je však někdo přiměje, aby sebrali odvahu rozjet vlastní firmu. Mnozí přitom v hlavách nosí vynikající nápady,“ říká v tiskové zprávě ředitel Czech ICT Alliance Michal Zálešák. ”Rozjezd vlastního podnikání pro studenty často znamená nejen krátkodobé výrazné snížení příjmů, což je v jejich podmínkách nepřípustné, ale také ztrátu jistého pohodlí a klidu,” vysvětluje, proč aliance studentské projekty podporuje právě tímto způsobem.

Celková hodnota podpory projektům přihlášeným do soutěže Nápad 2 Start-up přesáhla podle citované tiskové zprávy 1,5 milionu korun. Jak je to možné, když se v pravidlech píše, že Czech ICT Alliance vyplácí nanejvýš čtyřem členům každého ze šesti oceněných týmů po dobu tří měsíců deset tisíc korun? Maximální částka, k níž se dostaneme vynásobením těchto čísel, je 720 tisíc korun.

Ředitel Czech ICT Alliance Michal Zálešák to na dotaz Lupy vysvětlil podrobněji: „Jedná se celkem o dvanáct studentských týmů. Šest na základě naší inciativy Nápad 2 Start-up a šest na základě naší spolupráce s eClubem, který je na ČVUT. Celkem bylo podpořeno 37 studentů, kteří pracovali na svých projektech po dobu 3 měsíců. Celkové mzdové náklady činily 1 447 200 Kč včetně odvodů (34 procent). eClub z těchto studentů měl 10 studentů, částka na podporu eClubu činila 361 800 Kč na mzdy studentů, kromě toho byl eClub podpořen jednorázovou částkou 100 tis. Kč. Celkové náklady na podporu inovativních studentů tak dosáhly 1547200 Kč, z čehož bylo 100 tis. na eClub partnerství, zbytek na mzdové náklady. Výsledná částka 1,5 mil. Kč tedy sedí.“

Aliance také uspořádala roadshow po univerzitách v Praze, Hradci Králové, Brně, Olomouci, Zlíně a Ostravě. Na nich podle tiskové zprávy představily úspěšné firmy z jednotlivých regionů svůj příběh a vysvětlily, jaké kroky jsou pro úspěch nejdůležitější­. Czech ICT Alliance podporuje například také brněnský akcelerátor StarCube, různé semináře a školení jako je MS Business Academy.

“Díky penězům z projektu Nápad 2 Startup jsme dokázali urychlit vývoj aplikace, rozšířit její byznys možnosti a soustředit se výlučně na produkt. I díky ICT Allianci je (náš projekt) Studentive již v provozu. Tento způsob financování začínajících startupů je předkrokem pro skutečné financování (ze strany VC fondů a seed stage investorů) a díky tomu vhodně doplňuje startupový ekosystém v České republice,” chválí si v tiskové zprávě účast v projektu člen jednoho z podpořených týmů Martin Jerkovič.

A jaké další projekty porota ze studentských nápadů vybrala? Czech ICT Alliance je popisuje následovně:

iGuard

Aplikace pro chytré mobily, která se souhlasem majitele telefonu odesílá každou minutu údaj o poloze do centrály a která umí stiskem jednoho tlačítka volat o pomoc. Použití:

  • Rodiče dětí/mladistvých: Pro rodiče (i pro dítě) je nepohodlné volat pro zjištění aktuální polohy svého dítěte („došel jsi v pořádku do školy/školky“?). Tlačítko volání o pomoc přináší zároveň i větší komfort pro dítě pro případ ohrožení např. při večerní cestě z kroužku (stisk tlačítka je snazší než vytočení konkrétního telefonního čísla).
  • Sportovci: Sportovec může využít svého chytrého mobilního telefonu např. při tréninku v lese nebo jiné málo zalidněné oblasti. Díky aplikaci si může snadno přivolat pomoc v případě úrazu. Díky aktivnímu monitorování si může přehrát trasu, kterou při tréninku uběhl.
  • Firmy, jejichž zaměstnanci mají firemní chytré mobilní telefony: Pokud společnost se zaměstnanci, kteří již vlastní chytré firemní telefony, plánuje zavést např. monitorování svého vozového parku, může pomocí aplikace iGuard ušetřit za náklady související s pořízením přístrojů pro monitorování vozidel. Výhoda iGuard je i vynikající zabezpečení přenášených dat.

trackingBelt

Integrace GPS sledovacího modulu s vysílačem a SOS tlačítkem do pásku běžné velikosti, který umožní lokalizaci uživatele i za předpokladu zahození všech věcí (mobilní telefon) uživatele např. únoscem. Cílová skupina:

  • Bezpečnostní organizace
  • Rodiče dětí

Vronli

Projekt Vronli poskytuje technickou podporu formou vzdáleného připojení pro koncové uživatele počítačů. Místo toho, aby byl řešen problém zákazníka po telefonu nebo e-mailu, připojíme se k němu přes vzdálenou plochu a sami na dálku vyřešíme jeho problém rychle a efektivně.

Studentive

Studenti nemají možnost získat praktické zkušenosti a těžko hledají práci. Firmy mají problém odhalit potenciální talent. Projekt Studentive má umožnit propojit studenty a firmy prostřednictvím výzev na webovém portálu. Firmy budou zadávat úkoly a studenti je budou řešit.

Cloud23

MHD Infosystém

Projekt MHD Infosystém má umožnit nastavit SMS platbu za jízdu MHD i v dalších městech kromě Prahy. Bude nutné dohodnout se s provozovatelem MHD a vytvořit celý koncept tak, aby skutečně přinesl uživatelům přidanou hodnotu.

Najdi si mě!

Jakákoliv služba je vždy spojená s jejím vykonavatelem. Pokud hledáme specifické služby, kde najít herce, co umí žonglovat, učitele finštiny nebo plavání pro děti? Projekt Najdi si mě má vytvořit nabídkový a poptávkový systém vyhledávání osob s unikátními dovednostmi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).