Hlavní navigace

D-Book má určit technologické standardy pro českou digitalizaci

26. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
26. 2. 2007

Národní koordinační skupina pro zavádění digitálního vysílání pracuje na takzvaném D-Booku technologických standardů české digitalizace. Podle předsedy skupiny Zdeňka Duspivy na dokumentu spolupracují provozovatelé vysílacích sítí a jednotlivé televizní stanice. Pro signatáře D-Booku by byl závazným doporučením, řekl Duspiva serveru Česká média.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) už v posledním návrhu Technického plánu přechodu na digitální vysílání (TPP) stanovil technické parametry zemského digitálního vysílání: modulační schéma 64 QAM, provozní režim 8K, kódovaný poměr 2/3 a ochranný interval ¼. Zároveň určil, v že v době přechodu na DVB-T nesmí jeden multiplex překročit přenosovou rychlost 19 Mbit/s.

BRAND

Příslušným digitálním multiplexem je tak umožněno při využití metody zdrojového kódování MPEG-2 v praxi šířit s ohledem na zachování dostatečné kvality obrazu čtyři televizní programy včetně dalších služeb, které jsou součástí zemského digitálního televizního vysílání, napsal ČTÚ v části TPP věnované obecným ustanovením. Právě nad standardy MPEG-2 a MPEG-4 probíhá nejvášnivější diskuse, protože někteří operátoři by chtěli zahájit vysílání už v MPEG-4, případně souběžně v obou.

V návaznosti na současný stav vývoje metod zdrojového kódování, technologií i obdobný postup v ostatních zemích Evropské unie lze důvodně předpokládat, že metoda zdrojového kódování MPEG-2 bude využita zejména v období do úplného vypnutí zemského analogového televizního vysílání, konstatuje v dokumentu ČTÚ.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).