Hlavní navigace

Dálkový příjem signálů? Nejde o koníček pro „partičku bláznů“

14. 4. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výroční setkání DX klubu bylo složeno z řady přednášek. Zúčastnili se ho taktéž zástupci Úřadu pro regulaci elektronických komunikací a poštovních služeb i Výzkumného ústavu spojů.

Dálkový příjem signálů na všech vlnových rozsazích není pouze záležitostí střední a starší generace. Převážně k rozhlasovým přijímačům za tímto účelem usedají i dvacátníci, případně třicátníci. Ukázalo to jubilejní již pětadvacáté setkání Československého DX klubu (CSDXC), které se konalo o uplynulém víkendu na Fačkovském sedle (pomezí Žilinského a Trenčínského kraje), na němž se sešlo okolo padesátky účastníků. Klub má v obou zemích bývalé federace přibližně dvě stě sedmdesát členů, jeho potenciál je ale beze sporu mnohem větší. Dálkový příjem zvláště v době inverzního počasí tomu nasvědčuje.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Es vrstva: v Česku hrají opět tisíce kilometrů vzdálené vysílače

Výroční setkání CSDXC bylo složeno z řady zajímavých přednášek. Nehovořilo se pouze o příjmu analogových signálů, ale i digitální distribuce – DVB-T, DAB, případně lodní dopravy. Jedním z velkých témat bylo zachycení DAB rozhlasu ze severu Evropy, k němuž došlo na území České republiky začátkem února. Velice zajímavá byla i přednáška o putování po srbských vysílačích zničených během války v 90. letech. Setkání lovců vzdálených signálů, takzvaných DX-erů, mělo vysokou úroveň, o čemž svědčila přítomnost zástupců Úřadu pro regulaci elektronických komunikací a poštovních služeb i Výzkumného ústavu spojů.

BRAND

ČTĚTE TAKÉ: Atmosférická anomálie: Poslechněte si, jak hrál v Praze digitální rozhlas od BBC

Na třídenní akci, které předcházel dvoudenní DX camp, tedy akce, na níž se účastníci snažili zachytit co nejvíce vzdálených signálů z co největší vzdálenosti, vstoupil zároveň klub do nové kapitoly své existence. Po pětadvaceti letech došlo ke změně jeho vedení. Václav Dosoudil se přesunul na pozici čestného předsedy, ve výboru pak zasedla mladší generace jeho kolegů – zejména třicátníci – kteří věří, že klub má před sebou velkou perspektivu a má zájemcům z oblasti široké veřejnosti co nabídnout. Seznam úlovků, které byly zachyceny v době od 8. do 10. dubna, můžete zobrazit kliknutím na tento odkaz.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).