Hlavní navigace

Další velký prodej: Telenor koupí pvt.net!

28. 3. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po rozsáhlé vlně prodejů a koupí zůstalo na českém trhu jen málo poskytovatelů, kteří tuto bouři přečkali s původní vlastnickou strukturou. Asi nejvýznamnějším z nich - pokud pomineme Internet OnLine - bylo PVT. Situace se ale mění: podle dostupných informací by měl být pvt.net prodán Telenoru.

Přestože PVT nepatří k úplně nejstarším českým poskytovatelům, působí na trhu s připojením k Internetu už poměrně dlouho, zhruba od roku 1997. Díky zázemí PVT, vybudované infrastruktuře a rozsáhlé síti poboček se mu podařilo získat poměrně silnou pozici, zejména v oblasti středních podniků. PVT nikdy nebylo poskytovatelem, zaměřeným na drobné zákazníky s jedním dial-upem, hlavní doménou služeb byly nepochybně pevné linky. V posledním období byla navíc zřetelná snaha přesunout se i do oblasti služeb s přidanou hodnotou, což také odpovídá zaměření celého PVT, které se dnes snaží být především systémovým integrátorem.

Otázka případného prodeje pvt.netu se i v minulosti objevovala poměrně často a to i v době, kdy se o akvizicích ještě příliš nemluvilo. PVT úzce spolupracovalo s UUNETem a podle některých informací z tehdejší doby měl právě UUNET o koupi pvt.netu výrazný zájem. Nakonec však z prodeje sešlo, vedoucí představitelé PVT prohlašovali, že si tuto oblast hodlají ponechat i nadále. Zvláště po odchodu bývalého ředitele pvt.netu Borise Bělousova PVT vždy zdůrazňovalo, že pvt.net je jedním ze základních kamenů v jejich mozaice služeb a jejich hlavní akcionář, kterým je IPB, mu dává zelenou.

Nyní je však všechno jinak. Již dříve probleskovaly zprávy o tom, že PVT je na prodej, ovšem jen vcelku: a zájem o něj zřejmě nebyl velký. Později do PVT IPB přenesla celou svoji IT divizi, což je neklamnou známkou toho, že s ním počítá i do budoucna. To se však nutně netýká pvt.netu. Podle notně neoficiálních zpráv byla již uzavřena předběžná dohoda o jeho prodeji mezi PVT a Telenorem, který u nás nyní působí pod názvem Nextra. Cena má údajně dosáhnout půl miliardy, což je o něco méně než v případě nedávného prodeje CESNETu. Bližší informace zatím nejsou k dispozici, tisková mluvčí PVT včera podle svých slov o možném prodeji pvt.netu nic netušila.

Že se prodej uskuteční je nyní již více než pravděpodobné, podobné věci se zpravidla neřeší ze dne na den a podle některých zpráv se jednání vedla již zhruba tři čtvrtě roku. Otázkou tedy zůstává, zda půjde skutečně o půlmiliardový obchod. Osobně se domnívám, že tato cena je poměrně realistická a vyjadřuje hodnotu PVT; na rozdíl od 775 milionů za CESNET, což je podle mého názoru cena poněkud nadsazená.

DT 23

Když Telenor před dvěma lety vstupoval na náš trh koupí maličkého Terminal Baru, hýřili jeho představitelé optimismem a tvrdili, že do konce tisíciletí chtějí být mezi třemi největšími poskytovateli. Jejich následná politika skupování malých poskytovatelů nedávala naději, že by se jim tento cíl podařilo splnit, přestože Nextra nepochybně učinila poměrně výrazný skok. Ani akvizice PVT zřejmě Telenor mezi první tři poskytovatele nekatapultuje, výrazně se však svému cíli přiblížil.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).