Hlavní navigace

Daně přes Internet a španělská vesnice

27. 5. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Představte si, že by se letos podalo 28 procent daňových přiznání přes Internet. Čeští politici to slibují už roky, ve Španělsku se jedná o realitu. Největší brzdou jsou tam dnes paradoxně spíše zaběhlé zvyky plátců než úřední bariéry. K využití možnosti platit daně přes Internet se hlásí i banky, které nabízí různé druhy online služeb.

Španělé stále více důvěřují Internetu a využívají jej dokonce i k placení daní. Vyplývá to ze zveřejněných údajů o průběhu podávání daňových přiznání za rok 2001. Celých 28 procent jich bylo realizováno přes Internet. Toto číslo znamená nárůst o 162 procent oproti roku 2000, kdy bylo možno této služby využít poprvé. Druhým dechem je však nutno poznamenat, že do této oficiální statistiky se počítají i ty případy, kdy se plátce osobně dostaví na finanční úřad a daňové přiznání vkládá s pomocí jeho zaměstnance přímo do intranetu. Tímto způsobem bylo postupováno v případě necelých 10 procent dokumentů, tedy 25.194 z celkem téměř 260.000 daňových přiznání podaných prostřednictvím Sítě. Data tento týden uvolnil ředitel Agencia Tributaria Salvador Ruiz Gallud.

Elektronický podpis podmínkou

Pro tento úkon je nutný elektronický podpis. Ve Španělsku je zván digitálním certifikátem a o postupu jeho získání jsem psal v tomto článku. Na rozdíl o českého prostředí vydávají elektronické podpisy občanům přímo jednotlivé úřady, a to bezplatně. V tomto případě samozřejmě finanční úřad. Kupříkladu já jsem jej ovšem získal na „správě sociálního zabezpečení“. Opatření si digitálního certifikátu je paradoxně největší překážkou ještě hromadnějšímu rozšíření počtu zájemců o podání daňového přiznání přes Internet.

Kvalitní informační podpora

Místo, kde se na španělském Internetu řeší daně, je velmi přehledně zpracováno. Všechny úkony, na něž jsem si vzpomněl, jsou na stránkách úřadu pečlivě zdokumentovány. Vyzdvedl bych zejména možnost rezervace schůzky s úředníkem na finančním úřadě. Jedná se skutečně o celonárodní informační systém. Schůzku si vybíráte například z 61 finančních úřadů v Madridu, který patří k osmnácti dalším regionům.

Cloud23

Vznik nového oboru, online konzultace

S podáváním daňového přiznání přes Internet se jako houby po dešti objevily nové služby. Nejviditelnější je oblast peněžnictví, kde se bankovní domy v online nabídkách doslova předhánější. Například banka UNO-E, jenž byla jedním ze španělských průkopníků internetového bankovnictví, svým klientům umožňuje platit daně přímo. Samozřejmostí je bezplatná online konzultace, při které je garantována odpověď do 24 hodin.

Jak dlouho budeme ještě čekat?

Při úvahách o situaci v České republice si vždy vzpomenu na svou účetní, která rok co rok chodí před půlnocí na poštu na Hlavním nádraží v Praze. To proto, aby pro některé klienty na poslední chvíli získala správné razítko data podání. Dle vývoje ve Španělsku, kde přece jen byli úředníci rychlejší, soudím, že si na to nádraží ještě párkrát zajde. Přestože jsme překonali všechny legislativní problémy, prováděcí vyhlášky a další porodní bolesti, stále zůstává otazníkem, zda příští rok budou finanční úřady připraveny daňové přiznání přes Internet přijmout.

Bude možné příští rok v České republice podat daňové přiznání přes Internet?

Autor článku

Archiv článků...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).