Hlavní navigace

Daniel Grunt: Placená videotéka bude ViaPlay, hledáme vhodný termín spuštění

25. 8. 2015
Doba čtení: 21 minut

Sdílet

Šéf nových médií Primy v rozhovoru pro DigiZone.cz o plánech s videoportály Prima Play, You.bo, podzimním projektu Prima Kvízy a startu placené videotéky ViaPlay.

Hlavní podzimní novinkou Primy na internetu jsou Prima Kvízy, které jste připravili ve spolupráci se společností Geewa. Proč právě kvízy a proč s touto společností?

Proč kvízy? Je zjevné, že se u nás rozjíždí chování, které označujeme jako second screen nebo už i třetí obrazovka. Už se o tom mnoho namluvilo i napsalo. My jako televize se na to můžeme dívat v zásadě ze dvou stran: buď jako na ohrožení, nebo jako na nějaký potenciální přínos. Aby fungovala možná souhra velkých a malých obrazovek, na té malé musí být něco, co lidé používají často a co používají sami, protože je to baví. Představy, že udělám second screen aplikaci, dám tam televizní program, a proto tam lidi budou chodit a já s nimi budu komunikovat skrze obě obrazovky, jsou úplně mimo. Protože když už lidé sedí u televize a náhodou mají v ruce notebook nebo mobil, často vyhledávají něco, co je zaujalo právě v televizi, nebo se dívají na Facebook, ale málokdy si zapnou přesně identickou věc, která jde v televizi.

Ze všech výzkumů – v zásadě jsme se dívali hodně do Ameriky a severní Evropy, kde se objevují trendy, co k nám dorazí za dva až tři roky – je zjevné, že kromě Facebooku je strašně silná oblast casual gamingu. Jednoduché krátké hry, které si lidi můžou hrát mezi sebou, sbírají body, je to hodně provázané přes sociální linku, tvoří se žebříčky a dostávají hodnosti, sbírají si badge, a to strašně funguje. Vyloupla se vlastně úplně nová vrstva gamerů, ženy ve věku 35 nebo 40+, což je nyní v social gamingu úplně největší segment. A zároveň jde o skupinu, která se velmi blíží televizi Prima jako takové. Proto jsme si řekli, že když vytvoříme jednoduchou návykovou hru, něco na způsob QuizUp nebo Trivia Crack, tedy jednoduché kvízy, minihry nebo testíky, musí to zafungovat, protože lidi nad tím tráví strašně moc času.

Základním bodem je nabrat co nejvíc uživatelů, kteří si s tím budou hrát. Jinak nemůže fungovat interakce s televizní obrazovkou. Celá aplikace je stavěná tak, že dokáže velice natěsno spolupracovat s televizí. Typicky u soutěží typu Máme rádi Česko nebo Muži proti ženám se do ní dá velice snadno zasunout modul nebo kvízová hra, kde naši diváci mohou v reálném čase soutěžit proti účastníkům, televizním celebritám v jakémkoli našem pořadu. Vyzkouší si, že jsou třeba lepší, a mohou vyhrát nějaké ceny. To je určitý první předstupeň, protože ve finále, až se dostaneme dál a otestujeme si to, bych chtěl jít vyloženě onlinovým způsobem, aby výsledky těchto lidí a poměřování se s televizními účastníky mohlo běžet v reálném čase. Na televizní obrazovce půjdou grafy, zda vyhrávají muži nebo ženy, policajti nebo učitelé, nebo lidi za televizní obrazovkou. To je něco, kam rozhodně chceme jít, a věřím, že pokud se to rozjede, je velká šance klidně vytvořit úplně nový typ zábavní soutěžní hry, která bude vycházet z této aplikace. Že to bude postaveno z druhé strany. A další věc je, že nám to dává poměrně zajímavou komerční platformu.

Na to jsem se právě chtěl zeptat, jaký je u Prima Kvízů reklamní potenciál?

Je několik monetizačních modelů, nad kterými uvažujeme a které budeme současně rozjíždět. Upřímně nevíme, který se chytne víc. Za prvé, aplikace je freemium, tzn. každý si ji stáhne zadarmo. Ale, jak je dnes zvykem, za nějaké body, nějakou virtuální měnu si hráči můžou zlepšovat svoje fungování. Můžou třeba dostat o vteřinu nebo půl vteřiny více na otázku, můžou soutěžit proti speciálním hostům, s nimiž se ostatní nesetkají. Můžou si otevřít soutěže, kam se jiní lidé třeba nedostanou, a mají šanci být výš v žebříčcích. A to je jen jedna část. U Angry Birds, kteří se rozjeli výrazně nad očekávání, je vidět, jak se provozovateli vyplatilo hru, která byla původně za peníze, otevřít a nabízet zadarmo. Prostě mu došlo, že daleko více peněz dostane uvnitř v té hře, protože jak se do ní lidé ponoří, a tyto hry jsou hodně návykové, jsou ochotni zaplatit daleko více peněz, než byla původní cena za tuto aplikaci.

Druhým zdrojem je klasická inzerce, která se tam objeví: mobilní reklama a videoreklama velice dobře funguje a věříme tomu, že v rámci virtuální ekonomiky, kdy lidé sbírají kredity, uvítají možnost, že místo aby je museli zakoupit za reálné peníze, raději vědomě odsledují nějaké videoreklamy. Což je úplně ideální pro zadavatele, protože člověk se na jeho reklamu podívá cíleně, odkouká ji a sám si ji zapne, je to reklama vyžádaná ze strany uživatele. Další věc jsou sponzoringy nebo vyloženě hry nebo minihry na zakázku. Vyzkoušeli jsme to formou malé soutěže na naší tiskové konferenci k podzimnímu schématu Primy. Dokážeme dělat minihry nebo kvízové oblasti pro konkrétní inzertní partnery. Vezmeme si téma, zpracujeme ho, aby lidi bavilo, a necháme ho klienta obrandovat. Dá se to klidně napojit na klasickou televizní kampaň nebo přes Facebook apod.

Díky těmto možnostem tedy budeme vytvářet určité balíčky, kde dokážeme člověka podchytit napříč naším onlinovým portfoliem, zasáhnout i přes náš Facebook, přes televizní obrazovku a ve finále i v rámci telefonu u her. Co jsem si to zatím zkoušel a díval se na lidi kolem sebe, hrozně je to baví a tráví nad tím poměrně hodně času. Takže vlastně v prostředí a v situaci, kdy se cítí dobře, dostanou nějaké sdělení, které není křečovité. Proto tomu docela věřím a dokonce už máme nějaké první poptávky, takže tento typ reklam budeme nasazovat už na podzim.

Jakou roli má v projektu Prima Kvízů společnost Geewa?

Geewa je zde náš exkluzivní partner. Zvolil jsem Geewu, protože to jsou strašně šikovní kluci. Na trhu casual her a gamingu se pohybují dlouhá léta. Vytvořili například slovní fotbal, který ještě neustále žije a Seznam.cz ho má na své stránce Hry. Stále ještě generuje hezká čísla. Geewa také provozuje jednu z celosvětově nejúspěšnějších her na Facebooku, jejich kulečník je opravdu hodně vyhledávaný. Dostali se tedy hodně daleko, že vědí, jak aktivizovat uživatele a držet je ve hře, aby je to neustále bavilo. Před rokem jsem se čistě náhodou potkal s Milošem Endrlem (zakladatel a šéf společnosti Geewa, pozn. red.) na obědě a začal mu vyprávět, co potřebuji a co hledám, a on mi řekl, že nad stejnou věcí také přemýšlí a že má předpřipravenou platformu. Takže jsme se dohodli, že to uděláme společně pro Českou republiku jako takový vzor, podle kterého by se dalo expandovat do zahraničí.

O zisk z reklamy se budete dělit s Geewou?

Ano, přesně tak, dělíme se o zisk z reklamy i o příjmy od koncových uživatelů.

V červnu jste oznámili vstup do společnosti trendy media, která provozuje videoportál You.bo. Už na přelomu roku jste ale oznámili firmě NatočVideo.cz, kterou You.bo nahradilo v projektu vašich Diváckých zpráv, že jim po květnovém vypršení smlouvy neprodloužíte kontrakt. Jak dlouho jste tedy vyjednávali o vstupu do You.bo?

Projekt You.bo jsme řešili poměrně dlouhou dobu. Nejdřív jsme začali spolupráci na marketingově-obchodní úrovni, v podstatě i produktové, kdy jsme ji provázali s webem Primy COOL. Prodávali jsme tam inzerci a současně jsme si pomáhali mezi těmito dvěma weby, co se týká návštěvnosti. Tato spolupráce se rozvinula natolik dobře, že nám dávalo smysl do té společnosti vstoupit a pomoci jí ještě rychleji vyrůst. V té době jsme si začali uvědomovat, že televize jako taková se musí transformovat a musí hledat nové talenty a nové typy obsahu, které klasickými televizními cestami nedokáže oslovit. A když jsme viděli, jak strašně rychle You.bo vyrostlo a začíná k sobě nabírat hodně zajímavé mladé talenty, řekli jsme si ano, to je ta cesta, použijme You.bo jako platformu, jak se naše televizní organizace rozšíří do nových míst, kde je obsah výrazně kratší než v televizi. Takový, že by v televizi třeba ani nemohl být a klasického televizního diváka by třeba vůbec nebavil.

To je tedy určitá nová platforma, na které teď poměrně hodně pracujeme a bude hodně úzce propojená se značkou Prima COOL na internetu. Řekněme, že je to pro nás taková laboratoř, a když ty věci začnou fungovat na internetu, asi je potom budeme směřovat i na naše další kanály. Nabízí se Prima COOL. Takovým prvním pokusem je pořad Hrajeme s Alim, kde nám You.bo začalo dodávat youtubery a současně, když ten pořad skončil v televizi, plynule navazoval na You.bo, kde pokračoval dvouhodinový živý stream se stejnými lidmi a dál se v něm rozehrávalo to, co se nakouslo v rámci televizního pořadu.

Prima získala v provozovateli portálu You.Bo, společnosti trendy media, podíl 34 procent. Počítáte s tím, že byste časem svůj podíl ještě navýšili, případně získali majoritu?

Počítáme s tím. Chceme získat majoritu, máme na to nastavené milníky, a pokud se podaří splnit určité ukazatele, budeme náš podíl navyšovat.

Vedle pořadu Hrajeme s Alim se You.bo podílí i na Diváckých zprávách. Existují nějaké další televizní pořady, ve kterých byste využívali You.bo?

Zatím ne. Divácké zprávy jedou s You.bem moc hezky. Budeme se snažit výrazně víc podpořit lidi, aby si stahovali aplikaci You.bo, protože obsahuje jednoduchý a krásně zpracovaný nástroj na jednoduché natáčení videí. Klasicky se podrží palec a natáčí se, dám prst pryč a nenatáčí se. Jdou tak velmi jednoduše stříhat krátká videa, je tam funkcionalita, že se dá vrátit a umazat poslední natočený záznam, takže člověk s tím může krásně pracovat a pak poslat výsledek rovnou do kanálu Diváckých zpráv, s nímž pracují naši redaktoři. Vyzkoušeli jsme si, že to opravdu funguje, a proto začínáme připravovat to samé pro naše internetové pořady. Jednoznačně se tu ale nabízí i komerční potenciál.

Inzerent, který chce oslovit své potenciální zákazníky, je může povzbudit do nějaké soutěže, natáčení videí, posílání fotek a z této aplikace by to šlo rovnou na You.bo. Tím, že You.bo je extrémně silné, na Facebooku má 1,2 milionu fanoušků, je zásah takové kampaně strašně velký, takže tímto způsobem dokáže rychle vytvářet i jednoduché obrandované kanály pro jednotlivé komerční zadavatele. Zase se to dá klidně napojit i na klasické televizní kampaně. Loni jsme si například s Vodafonem vyzkoušeli internetovou reality show Trosečníci na D1 s Vodafonem. Vodafone se nám pro tento projekt hodil, protože má pokrytí i na dálnici, mimo civilizaci. Vytvořili jsme pro ně dva týmy, které byly neustále snímané. Streamy byly dostupné na You.bu, kde se jim vytvořila celá platforma, a další výstup byl v Diváckých zprávách, což velice dobře dohromady fungovalo.

You.bo budeme nově používat třeba i na podporu našich pořadů. Spouštíme novou sérii Vinařů, ta je ještě vtipnější, než byla první, přesouvá se do Čech, objevuje se v ní souboj piva a vína, tak jsme si řekli, že využijeme mladé uživatele na You.bu. Vytváříme tam kanál pro seriál Vinaři i pro jednotlivé hlavní tváře, kde pouštíme krátké nejvtipnější scénky nebo gagy, abychom podpořili pořad jako takový. V tuto chvíli probíhá výzkum a vývoj nových pořadů, máme nějaké čtyři nebo pět pořadů, které bychom chtěli v průběhu následujícího jednoho roku nasazovat na You.bo. Krátké, jednoduché – ať už reality show nebo docusoapy.

Takže z You.ba vznikne něco jako Playtvak.cz nebo Stream.cz?

Úplně ne, chceme hodně podporovat uživatelsky generovaný obsah. Část, kterou tam budeme dávat a vytvářet my jako televize, bude představovat takové ty nejnablýskanější pořady. Samozřejmě vedle toho budeme dál kultivovat a podporovat youtubery, kteří tam jsou už teď, a budeme se jim snažit pomoct s výbavou, školením a s dalšími věcmi. Cítím, že největší potenciál je v uživatelsky generovaném obsahu. Jednotlivá videa sice nebudou mít nikdy tak velký zásah jako ty profesionálně natočené pořady a vždycky jimi oslovíte jenom partu kamarádů, kterou kolem sebe máte na Facebooku, ale těch jednotlivých skupin a part je tak moc, že long tail ve finále udělá výrazně větší množství video inventory a návštěvnosti, než dokáže jenom profesionální obsah. Tím bychom se podle mě vlastně jenom sevřeli. Je to extrémně finančně náročné a nevytváří to tolik video inventory, aby se to zpětně dokázalo prodat, nebo respektive zafinancovat.

Jak složitý byl přechod od Diváckých zpráv vytvářených s NatočVideo.cz na You.bo?

Složitý nebyl vůbec, šlo hlavně o to, abychom naše divácké reportéry včas informovali, jak k nám mají dopravit svá videa. Spustili jsme proto speciální doménu BuduNaPrime.cz a začali propagovat i mobilní aplikaci You.bo, která umožňuje videa jednoduše nahrávat a sledovat.

Takže teď zajišťuje veškerý chod internetové části Diváckých zpráv You.bo, respektive společnost trendy media? Nemuseli jste na Primě navyšovat počet redaktorů, kteří se zabývají Diváckými zprávami?

Ne. Divácké zprávy jsou čistě v režii našeho televizního zpravodajství. A my ve spolupráci s trendy media v rámci You.bo dodáváme řekněme nástroj, přes který se do Diváckých zpráv dostávají jednotlivá videa. Samozřejmě využíváme jak You.bo, tak i naše online portfolio, abychom co nejvíc aktivizovali potenciální tvůrce videí, a povzbuzujeme tím i množství zhlédnutí videí. Snažíme se podpořit i vyšší sledovanosti televizního pořadu.

Zachovali jste v Diváckých zprávách finanční odměny pro autory nejlepších videí?

Ano, jsou tam.

Propojíte nějak You.bo s vaší videotékou Prima Play?

To je něco, s čím teď začínáme experimentovat. Asi rok jsem se toho bál, říkal jsem si, že se budeme vzájemně v rámci „baráku“ kanibalizovat. Nedávno jsem se ale byl podívat u našich kolegů v Bulharsku, kde MTG vlastní tamní největší televizi Nova. Loni tam koupila společnost Net Info, což je v zásadě „bulharský Seznam.cz“. Mají nějaký 80procentní reach, obrovské zásahy. Provozují službu, která se jmenuje vbox7.com a návštěvností je stejně velká jako tamní YouTube. Jsou tam tedy strašně silní a rozhodli se, že budou svůj profesionální obsah z televize dávat jak na svůj „Play“, tak do vbox7.com. A zjistili zajímavou věc, že se to vůbec nekanibalizuje, v zásadě jenom zdvojnásobili zásah videí. U nás to může fungovat stejně jako v Bulharsku, ale možná ne. Zkusíme si tedy na podzim Vinaře, nabídneme je jak na Primě Play, tak na You.bo, a uvidíme, co to udělá. Dokážu si představit, že také minimálně zdvojnásobíme zásah daného videa na internetu, protože cílovky obou videoportálů jsou trochu jiné. You.bo je výrazně mladší než naše onlinové portfolio, takže je velká šance, že zasáhneme zase další skupinu lidí.

Na Primě Play jste loni experimentovali s reality show Hotel Paradise, vysílali jste její dánskou verzi. Na letošní podzim jste ohlásili ruskou. Jak dopadla ta dánská a co očekáváte od ruského Hotelu Paradise?

Dánská verze uspěla nad očekávání. Byl to první pokus, viděl jsem, že ve Skandinávii je to v zásadě nejsledovanější videoobsah, který tam v rámci skupiny MTG mají. Takže jsme si to vyzkoušeli. Báli jsme se několika věcí. Za prvé, že je to dánské, jazyk je divný, nechtěli jsme investovat do dabingu, investovali jsme jenom do titulků a nevěděli jsme, jak se k tomu lidi postaví. A překvapivě se k tomu postavili skvěle, takže jsme měli celkově 4,7 milionu video views, což znamená, že jsme měli okolo nějakých 50 nebo 60 tisíc zhlédnutí jednoho dílu. To je podle mě super. A i v porovnání se sledovaností v televizi to dělalo obrovská čísla, projekt se nám obrovsky vyplatil. Měli jsme tam nějakou 50procentní ziskovou marži. Proto jsme se teď rozhodli jít směrem k Rusku. Za prvé to slibuje mnohem větší bizar než v Dánsku, a současně jsme se rozhodli, že tentokrát zafinancujeme i takovou tu lechtivější část. Věřím, že to bude fungovat stejně jako loni.

Oproti loňsku nabídneme dvojnásobek dílů, loni jich bylo 70, letos jich bude 130 plus After Dark, kterých bude asi 60. Budeme je nasazovat v určitých balících, aby je lidé nedostávali po jednom dílu. Hodně si hrajeme s myšlenkou se zavedením registrace, že bychom možná těm neregistrovaným uživatelům pořád zadarmo pouštěli každý den jeden díl, a když se zaregistrují, dostali by je po balících po 20 nebo 30 dílech. V rámci fenoménu binge-watchingu by jich tedy mohli konzumovat více najednou.

U Primy Play nikdy nechceme jít cestou zpoplatňování obsahu, ale hodně uvažujeme nad možností zavedení registrace. Za nějaké nadstandardní funkce. Protože cítíme víc a víc, že potřebujeme být s uživateli v těsnějším kontaktu a víc se s nimi bavit, abychom věděli, jak tu službu zlepšit. Abychom dokázali odhalit jejich zájmy, co je baví, jaký obsah sledují, a mohli jim třeba speciálně pro ně tu službu trochu nabízet jinou – primárně, co se týká nabízeného obsahu, nebo toho, jak prioritně jim ten obsah budeme nabízet.

Říkáte, že na Primě Play nechcete prémiový obsah, ale zatím tam máte prémiovou sekci s fotbalovou Ligou mistrů, o kterou jste ale poměrně nedávno přišli. Zrušíte tedy sekci Premium? Slibovali jste do ní předpremiéry původních seriálů Primy…

Ty jsme slibovali do SVOD služby a tam je situace, že na službě ViaPlay – nejspíše využijeme stejnou značku, jako naši skandinávští kolegové – pořád pracujeme. Je téměř připravena, ale neustále řešíme správný čas jejího nasazení.

Před, nebo po příchodu Netflixu?

Správná otázka. V tuto chvíli vidíme, že trh není na placení obsahu takovou formou ještě úplně připraven. Všichni SVOD hráči u nás v zásadě nabízí úplně stejný obsah, nikdo se neodvážil investovat do drahého a prémiového obsahu od majors. Protože to je samozřejmě obrovská investice. Řešíme, kdy bude nejlepší čas vstoupit, aby se investice, kterou bychom do toho chtěli vložit, aby to bylo uživatelsky co nejatraktivnější, vyplatila. Rozhodli jsme se tedy, že využijeme technologickou a produktovou platformu, kterou jsme připravili pro SVOD, abychom do konce roku spustili úplně novou Primu Play. S novými funkcionalitami, lépe propracovanou, dotaženou do HbbTV, s lepší mobilní aplikací, responzivním designem apod. Z jednoduchého důvodu, protože AVOD nás pořád živí, generuje skoro 70 procent našich příjmů, takže ho chceme určitě podpořit. A vedle toho budeme neustále sledovat trh a jsme připraveni poměrně rychle do něj vstoupit s naší SVOD službou.

Takže HbbTV bude hlavně o Primě Play, tedy archivu pořadů Primy?

Ano, budeme ho postupně nasazovat. První velkou aplikací bude určitě AVOD, to znamená Prima Play. Jakmile se rozhodneme spustit SVOD, zařadíme i aplikaci této služby. A vedle toho budeme doplňovat další věci jako hezký televizní program a podobně. Určitě nepůjdeme cestou, že bychom do HbbTV dávali třeba hry, na takové věci to není dělané. U televize většinou sedí celá rodina a nikdo se nechce koukat, jak hrajete Tetrise na televizní obrazovce. Do HbbTV chceme jít, opravdu mu hodně věříme, většinu našich zdrojů směřujeme tímto směrem, minimálně co se týká mozkových kapacit. Potom, co jsme si vyzkoušeli test a nějaké self promo před třemi týdny, jsme připraveni nabízet ho komerčně jako další formu onlinové inzerce přes televizní obrazovku. Na konec srpna máme domluvené dva klienty a jeden čeká na začátek září.

Je o to kupodivu obrovský zájem, jsou to takoví ti klasičtí trendsetři a firstmoveři z řad velkých zadavatelů a já věřím tomu, že to bude fungovat, protože tím do televizní obrazovky dáme v zásadě možnosti internetové inzerce. Můžeme cílit na konkrétní města nebo části měst, můžeme cílit na lidi podle toho, na jaké pořady se dívají, co je víc baví, takže můžeme nad klasickou vrstvu televizní inzerce dávat nějakou další nabídku. Takové klasické push efekty, kdy se díváte na nový model BMW a rovnou se vám tam spustí banner, že když si kliknete na červené tlačítko, můžete si objednat zadarmo testovací jízdu. Můžeme jít cestou, že jednotlivé řetězce v maloobchodu přes aplikaci HbbTV můžou v konkrétních městech cílit konkrétní slevové kupony, které byste si přes televizi mohl stáhnout a jít si nakoupit do Lidlu, OBI nebo kamkoli jinam. Jsme teprve na samém začátku a už jsem překvapený, jak to jde překotně dopředu, zájem je tak velký, že to nestíháme celé dotahovat. Jednoznačně nám dává velký smysl, abychom pro naše uživatele do konce roku zpřístupnili Primu Play jako takovou.

Ale zpátky k vaší otázce na Primu Play Premium. Liga mistrů na Primě skončila. Rozhodli jsme se, že v tuto chvíli, abychom nemátli v budoucnu uživatele, protože chceme spustit samostatný SVOD, Prima Play Premium bude nabízet jenom Primu Play bez reklam. Takže se naši uživatelé budou moci rozhodnout, jestli zhlédnou reklamy a budou mít obsah zadarmo, a nebo zaplatí nějaký malý měsíční poplatek a budou ji mít bez reklam.

Malý poplatek znamená co?

Zatím cílíme na nějakých 49 korun měsíčně. Což si myslím, že může být pro lidi zajímavé. Je to vždycky na bázi deklarace. Každý vám řekne, že mu vadí internetová reklama, že ho to otravuje a zdržuje. A že kdyby mohl, tak si koupí přístup bez ní. Upřímně řečeno, jsem skeptický k tomu, že si to koupí výrazné množství lidí, ale dáme jim tu možnost.

Vás to stejně nebude nic stát, takže na tom ani nemůžete tratit.

Přesně tak.

Nechystáte se na Primu Play umístit živé streamy vašich lineárních televizních kanálů, podobně jako to má Česká televize na svém iVysílání nebo Nova na Voyu?

Uvažujeme o tom, rozhodně je chceme nabídnout v rámci nové Primy Play. V zásadě řešíme otázky práv, protože se všemi dodavateli obsahu nemáme natolik vyřešená práva, abychom si mohli dovolit klasický simulcast. Takže půjdeme cestou, jak to dělá například Nova, že u pořadů, na která nemá práva, zůstává na internetu černá obrazovka s vysvětlením. Samozřejmě vyvíjíme maximální úsilí, abychom tato práva získali. V této otázce mě spíš trápí to, že řekněme naše konkurence na trhu nabízí, aniž by na to měla „vyčištěná“ práva, klasický TimeShift, kdy si můžete třeba i 30 hodin nazpět přehrát úplně všechno. Můj oblíbený příklad jsou Simpsonovi od Foxu, o kterých víme, že je Fox takto nikdy nikomu na světě neprodal. Stalo se to, myslím, jen jednou v Americe, kdy je prodal nějaké službě za 800 milionů dolarů. Ale služby, které si s tím nedělají hlavu, nabízejí třeba i 30 hodin vysílání Simpsonových zpětně. Přitom my takový obsah na Primě COOL mít nemůžeme.

Tak je můžete Foxům udat.

Tohle je na majitelích obsahu, aby si to vyčistili.

U placené služby je jisté, že to bude ViaPlay? Žádný jiný název nepřipadá v úvahu?

Je to nejvíc pravděpodobné. Prošli jsme mnoha fázemi, kde jsme na začátku uvažovali o tom, že to bude celé pod značkou Prima Play, která by pak měla příznaky typu Prima Play+ nebo Prima Play Premium, stejně jako je Hulu a Hulu+. Potom jsme se přiklonili spíš na stranu ViaPlay. Za prvé je to poměrně silná značka, hlavně v severní Evropě. Ve Skandinávii je to jediná značka, která dokáže bojovat s Netflixem, takže jsme se o ni chtěli opřít. Kdybychom investovali do velice kvalitního obsahu, je dobré mít ho pod touto značkou. Další věc, která nám vycházela z výzkumů, je, že značka Prima v tuto chvíli není spojovaná s placeným obsahem. Což by zase mohla být překážka tomu, aby se to mohlo víc rozjet.

Ve Skandinávii nabízí ViaPlay hodně sportovního obsahu, budete mít taky takové ambice? A je ještě vůbec na českém trhu dostatek atraktivních vysílacích práv?

Nechci mluvit za našeho programového ředitele, neznám přesně jeho plány, ale řekl bych, že touto cestou úplně nepůjdeme. Sportovní práva jsou strašně drahá, je to vlastně nejdražší obsah, který si můžete koupit, a vzhledem k tomu, kolik se tady objevilo hráčů a jak se vzájemně přeplácí, nechceme pustit tak velké finanční prostředky do toho, abychom si koupili sport. Navíc ve chvíli, kdy Česká televize jako veřejnoprávní médium, které je placené z našich koncesionářských poplatků, spouští v HD verzi všem zadarmo olympiády, mistrovství světa v hokeji a všechny ty největší eventy zdarma. S tím se strašně těžko pracuje. ČT tady nabízí něco, co je všude na světě zvyklé být jako placená televizní služba.

Nabídnete na ViaPlay ony slibované předpremiéry vašich původních seriálů?

Předpremiéry seriálů si zatím připravujeme pro službu SVOD.

Jak se obecně daří vašim seriálům na internetu, dosahuje počet spuštění v archivu Primy Play čísel, která jsou srovnatelná se sledovaností v televizi?

Je zajímavé, že pořadí našich nejsledovanějších pořadů na Primě Play se nerovná sledovanosti pořadů v televizi. Je vidět, že naše online prostředí je výrazně mladší. Prostřeno! u nás dělá neskutečná čísla. Když vidím, jak neustále roste jeho potenciál na internetu, nemyslím si, že by mělo nějak klesat v klasickém televizním vysílání. U nás Prostřeno! neustále roste a ten počet diskusí pod každým dílem je obrovský.

Prima už loni začala uvažovat o společném prodeji reklamy v televizi a na internetu. Máte i společný inzertní produkt s portálem Seznam.cz. Jak se mu daří?

Společně se Seznamem momentálně pracujeme na produktové změně, jak by se reklama na homepage Seznamu měla v budoucnu ukazovat, aby to bylo pro inzerenty atraktivnější a aby prostor pro videospot byl výrazně větší. Rozhodně chceme spolupracovat dál. Jenom jsme za ten necelý rok fungování nasbírali poznatky, že ten produkt musíme trošku změnit – po produktové i uživatelské stránce.

A balíčkování reklamy na Primě Play a klasické spotové reklamy na televizích probíhá také?

BRAND23 Workshop

Je to jeden ze scénářů, který máme. Nějakým způsobem už to balíčkujeme v rámci tzv. „OMK“, ostatních kanálů. Je to všechno o tom, aby nám to vyšlo. V tuto chvíli je videoreklama na internetu dražší než v televizi, takže nechceme poškodit v zásadě prémiovost ceny videoreklamy na internetu, kde bychom mohli klesnout. Scénářů je skutečně hodně, dá se to třeba prodávat přes TRP, tzn. mladší cílovou skupinu, tím pádem tam pořád držíte prémiovou cenu. Ale to bych předbíhal a určitě do toho nechci mluvit našemu obchodnímu oddělení, které je za to zodpovědné.

Foto: Karel Choc, DigiZone.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).