Hlavní navigace

Děravý Android, Snowden na Twitteru či krize porna na internetu

4. 10. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Google
Twitter je kanál (pražské kavárny), Firefox překonal IE, RIP Photoshop Disaster, konec Yahoo Pipes a Chromecast Audio. Co přinesl právě končící #tyden.

Plácnutí dne: „Twitter považuji za kanál pražské kavárny“. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček v České televizi. Mimo jiné tam onu „pražskou kavárnu“ definoval jako „druhorepublikovou, netolerantní a fundamentalistickou“.

Šéf Tribune Publishing moc nepochopil, k čemu lidé používají mobilní zařízení. Největším paradoxem je jeho pevné přesvědčení, že na nich lidé jenom hledají, ale na čtení si kupují papírové noviny. A pak se divme tomu, že noviny umírají. Viz Trib Publishing's Griffin plays digital catch-up.

TELEgraficky

P.A.M.E.L.A trailerGhost Cell ■ Tak už i Audi a 1,2 (a možná i 2,1) milionu aut ■ Škodovka? 1,2 milionu celosvětově ■ Voda na Marsu ■ Axel Springer koupil Business Insider ■ TapBots Tweetbot 4 pro iOS je venku ■ Ano, je to už tak trochu nemoc. Selfie. ■ Tinder má Super Like ■ Scottrade hacknuto ■ T-Mobilu unikla data zákazníkůProject Apollo Archive se vám bude líbit ■ Microsoft koupil Havok ■ Apple koupilo VocalIQ

WEBDESIGN, INTERNET

Animovaný GIF, který vám vydrží v zásadě celý život. Sice má 12 GB, ale odpočítávání na něm si užijete. Od jedné do 48 140 288 se změní jednou za deset minut. Takže vám to vlastně vystačí i na víc než jeden život. Viz www.aslongaspossible.com.

Firefox překonal Internet Explorer. Bohužel ani ne tak zásluhou růstu Firefoxu jako spíše setrvalým pádem Internet Exploreru. A to IE byl kdysi dávno nepřekonatelnou jedničkou. Viz StatCounter Global Stats.

Photoshop Disasters končí po devíti letech fungování a přinášení toho nejlepšího (a nejabsurdnějšího), co můžete mezi photoshopovanými výtvory potkat. Čas od času se na www.psdisasters.com vyskytlo i něco hezkého z českých luhů a hájů. Smutná to zpráva.

Pororošty kam se podíváš. Jeden z nádherných "SEO" objevů z Twitteru

Pororošty kam se podíváš. Jeden z nádherných „SEO“ objevů z Twitteru

Používali jste Yahoo Pipes? Nezapomeňte, že už neexistují. Pokud jste jste je měli jako součástí IFTTT receptů (skvěle to fungovalo pro Pinterest → Yahoo Pipe → RSS → cokoliv kamkoliv), budete muset hledat náhradu. Vše na nich založené přestalo fungovat na počátku října. Pokud hledáte alternativy, zkuste RSS Percolator, Superpise, FeedsAPI, Pypes, ClickScript, WebHookIt, MuleSoft, Quadrigram, Kimono Labs, RSS Mix, FeedCombine, Huginn, Import.io Magic. A nezapomeňte, že některé z věcí, které dělaly Yahoo Pipes, už teď umí přímo IFTTT či Zapier.

SOFTWARE

K 16. říjnu přestanou v OneDrive existovat skupiny (Groups). Takže je možná čas zamířit na www.onedrive.com a podívat se, jestli tam něco nemáte. Máte-li, je potřeba to přesunout ze skupiny do vašeho OneDrive. Skupiny/Groups najdete v levém sloupci – jako případnou samostatnou rozbalovací část. Pokud tam nic takového není, nic řešit nemusíte.

Nemít NASA Photoshop, měla by to fakt těžké. Ale teď to neberte jako klasické „fotošopování“, protože tady jde o opravdovou nutnost mít k dispozici nástroje na zpracování fotografií v nebývalé velikost, detailu, ale i obsahu. Viz HOW PHOTOSHOP HELPS NASA REVEAL THE UNSEEABLE.

Yelp na hodnocení lidí? Mělo by se to jmenovat Peepple a kdokoliv reálný (což víme, jak asi na internetu jde dodržet), kdo má telefonní číslo a má účet na Facebooku, bude moci hodnotit, jací jste. Profesionálně, osobně i romanticky. A protože to zní jako hodně na hlavu padlý nápad, tak už teď existuje petice, aby tahle aplikace nikdy nebyla uvolněna pro veřejné užití. A osobnosti se bouří, viz třeba The New Peeple App Does Not Represent People; Stop This App Before It’s Released. Ale pokud vám to celé připadá jako nějaký ten virálně organický hokus pokus, tak i to je možné.

New Halo 5 Trailer The Unofficial Story:

HARDWARE

Chromecast Audio přinese streaming kamkoliv, kam lze vrazit konektor se zvukem. Krásná ukázka Internetu věcí (IoT) má aktuálně jedinou vadu: v Google Store pro Česko je nedostupná. Ale doufejme v lepší zítřky, a pokud třeba chcete jenom informace, zkuste třeba Google Announces Chromecast 2 And Chromecast Audio To Bring Intelligence To Your Living Room. Bohužel Google nějak nepochopil, že by v obchodě mohl nechat alespoň ty informace, bez ohledu na to, že si to u nás nesmíme koupit.

Samsung popírá, že by jeho televize měly větší spotřebu v reálu než při testech spotřeby. O tomto podezření na základě studie ComplianTV minulý týden napsal deník Guardian, podle kterého celá záležitost připomíná triky automobilky VW. Software v televizi podle studie přizpůsobuje jas a další parametry tomu, co je na displeji, a pokud zjistí, že jsou to obrazce používané pro testování spotřeby, tak ji sníží. Viz Samsung refutes claims that its TVs are more energy-efficient in lab tests than real life, kde se dočtete, že televize skutečně snižují jas, ale je to součást funkce Motion Lightning, kterou je možné vypnout. A která se automaticky projevuje, kdykoliv se na displeji objevuje rychle se měnící obsah.

Amazon před koncem října přestane prodávat Apple TV i Google Chromecast. Oba produkty jsou konkurencí pro Amazon Fire TV produkty, takže to na jednu stranu lze v zásadě pochopit, na druhou stranu je to trapná ukázka toho, jak se „obchod“ může změnit v něco zcela jiného než místo, kde rozhoduje zákazník. Viz Překvapivý krok Amazonu: nebude prodávat Chromecast a Apple TV nebo Amazon will reportedly ban sales of Apple TV and Google Chromecast.

Perpetual Power může pohánět zařízení s nízkou spotřebou. Funguje na principu toho, že je možné využít energii radiových vln. A těch je okolo nás víc než dost. Viz www.getfreevolt.com.

MARKETING A KOMUNIKACE

Volkswagen si zaregistroval řadu domén s přídavkem „sucks“ a „blows“ a ještě předtím různé podoby doménových jmen souvisejících se skandálem, do kterého se mu podařilo tak výtečně dostat. Prostě VWBlows.com, VWDieselSucks.com a řadu dalších kombinací si už nezaregistrujete. Co to pomůže, není jasné, vynalezávost lidí je obrovská a doménových variant jsou tisíce. A třeba takové VWsucks.com je na prodej.

Google nově umožní cílit reklamu na e-mailové adresy vašich zákazníků (něco, co Facebook nabízí už dlouho a co je běžně problematické s ohledem na ochranu zákazníků a spotřebitelů). Google tomu říká Customer Match a fungovat to bude v Gmailu, YouTube a ve vyhledávání u přihlášených uživatelů. Viz Google brings you closer to your customers in the moments that matter od Googlu a případně Google Announces Customer Match: Upload Email Lists For Search, Gmail, YouTube Ad Targeting.

Search Engine Journal nevěří v budoucnost QR kódů. Není divu, ona je totiž dost otázka, jestli vůbec kdy budoucnost měly. Viz Why QR Codes Are More Outdated Than Your Pog Collection. A pokud netušíte, co to QR kódy jsou, byly, atd, tak zkuste Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Firma Adobe sice napravila dvě desítky zásadních děr ve Flashi, ale řadě uživatelů stále v rámci Shockwave nabízí prastaré děravé verze. Až tak staré, že pochází z února letošního roku, a pokud přepočítáte, co obsahuje, tak jde o dobrých 155 zranitelností. Včetně těch, které okamžitě umožní napadnout počítač uživatele. Viz Adobe Flash Patch, Plus Shockwave Shocker. Je více než jasné, že odstranit Flash z vašeho počítače je jedno z nejlepších řešení.

Čtyři a půl roku v americkém vězení pro ruského občana za malware známý pod názvem Citadel. Sloužil k získávání přístupu do internetových bankovnictví a v roce 2014 se jeho autor doznal k autorství a tím souvisejícím podvodům ve výši až 500 milionů dolarů, včetně napadení až 11 milionů počítačů po celém světě. Dimitry Belorossov byl pouze součástí gangu, navíc byl v době jeho aktivit nezletilý. Do USA byl vydán v roce 2014 ze Španělska. Viz Russian sentenced to four-and-a-half years in U.S. prison for ‚Citadel‘ malware a Citadel’ Trojan Touts Trouble-Ticket System.

Zařízení s Androidem byla napadnutelná video a audio soubory, které byly k tomu účelu speciálně vytvořeny. Týká se to prakticky všech verzí Androidu a případná náprava vyžaduje aktualizaci jak od Googlu, tak následně od všech dalších výrobců. Ti jsou ovšem tradičně, co se aktualizací týče, až neuvěřitelně laxní. Zranitelnost přitom umožňuje spustit kód jenom tím, že se podíváte na video nebo spustíte písničku. Viz Zimperium zLabs is Raising the Volume: New Vulnerability Processing MP3/MP4 Media.

Patreon hacknuto a provozovatel se dušuje, že podstatné údaje byly šifrovány. Což nemusí nic moc znamenat, jejich šifrováním byl bcrypt a v zásadě šlo o totéž jako u Ashley Madison. A z tamních hesel už jich bylo nějakých těch více než 10 milionů rozlousknuto. Zajímavé na hacku Patreonu je, že se tam hackerům podařilo dostat přes testovací verzi webu. Viz Crowdfunding Site Patreon Gets Hacked a Important Security Notice from Patreon. A o nějaký ten den později už byla onlie kompletní databáze (15 GB), včetně zdrojových kódů.

Rozšíření Adblock pro Chrome/Safari bylo prodáno neznámému kupci. Což může být dost podstatná věc a měli byste být velmi obezřetní, pokud AdBlock pro Chrome používáte. Nezapomeňte, že AdBlock není totéž, co AdBlock Plus. Stejně jako uBlock není totéž jako µBlock Origin. AdBlock (bez přídavku) už má za sebou poněkud zvláštní historii, zejména co se týče ochoty brát peníze za to, že nebude některé weby blokovat. Viz Adblock extension with 40 million users sells to mystery buyer, refuses to name new owner, kde se navíc dočtete o dalších podivnostech okolo AdBlocku.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Americký prezident blokující na Twitteru třináctileté dítě? Je to o dost složitější, jak se můžete dočíst v Why did a 13-year-old conservative star apparently hoax the White House?

Twitter doplnil do mobilní aplikace možnost vidět „Nejzajímavější“ tweety. Najdete to v menu, tedy pokud máte Twitter s menu (Android například zatím ano, iPad už menu zrušil, takže tam nic takového není). Zjednodušeně: je to dost k ničemu a nesystémově řešené. A Twitter doplnil do mobilní aplikace nové upozornění/notifikace a rovnou je všem zapnul. Bohužel nová upozornění jsou opět klasickou ukázkou toho, jak udělat aplikaci ještě otravnější. Takže si je nezapomeňte v nastavení účtu vypnout.

Ukončení facebookového přátelství prý může být šikanou, tedy alespoň v Austrálii. Což nakonec moc nepřekvapí, Austrálie (a Francie) jsou dlouhodobě odstrašující příklady zemí s veskrze originálním přístupem k věcem internetovým. Viz Unfriending Facebook friends can be considered bullying in Australia.

Česká pošta začne přijímat platební karty, kdy se ale aktivně objeví na Twitteru, je otázka (třeba to stihne aspoň do roku 2050). Nebo to možná bude, až se státní firmě podaří zjistit, že existuje @Ceska_posta (umřelo v únoru 2014, založeno 2009) a případně ještě @ceskaposta (od roku 2009 prázdný). Ten první účet vypadá, jako by ho někdo napojil na kdysi funkční RSS kanál novinek z webu a je otázka, jestli vůbec kdy patřil České poště. Mimochodem tu je ještě Instagram @ceska_posta. Ale ani k tomu se www.cpost.cz nikde nehlásí. Jenom k Facebooku (ale i tam je dost zásadní problém v záplavě velmi různorodých stránek), kde Česká pošta má 3 547 fanoušků a čas od času tam něco dávají, ale také to není žádná sláva.

Edward Snowden se objevil na Twitteru jako @Snowden. A protože jde o ověřený účet, tak lze předpokládat, že je to opravdu on.

Konečně! Twitter plánuje zrušit 140 znakové omezení. Podle Twitter Plans to Go Beyond Its 140-Character Limit ale kvůli tomu „buduje nový produkt“ a vypadá to dost zvláštně. Jako kdyby snad chystali něco jako když Facebook přepracoval Poznámky/Notes do podoby blogovacího systému. Přitom by prostě stačilo zrušit omezení a nechat tweety o podstatně větší délce. Jakkoliv to jistě není až tak jednoduché (množství tweetů například bude enormní), bylo by to rozumné. Bohužel míra bezradnosti vedení Twitteru je poslední dva roky více než značná.

STARTUPY A EKONOMIKA

Crystal (placený blokátor inzerátů na iOSu) si bude nechávat platit za neblokování. Vlastně to není nic nového, tohle už dělá Adblock (Plus) klasický, se kterým právě tvůrci Crystalu podepsali dohodu. „Etické“ zdůvodnění tvůrců je, že jde o „přijatelné inzeráty“ a umožnění toho, aby uživatelé tohoto blokátoru „podporovali vydavatele“. Chucpe. Nic jiného. Viz Crystal will let advertisers jump its adblocker for a price: Good business or short-sighted?

Krize pro porno produkci? Místo 200 studií jich je pouze dvacet. Pryč jsou vysoké ceny, ztrácí se i vysoké zisky. Jedny z prvních příkladů e-komerce na webu dnes zápasí o přežití. Podepsalo se na tom i pirátství, ale stoupající neochota lidí za něco jako porno platit, zejména pokud si vystačí s něčím „ne tak kvalitním“, co je zadarmo. Je záchranou cesta k virtuální pornorealitě?  Více v Naked capitalism.

Do čela Twitteru se prý naplno vrátí Jack Dorsey. Ten Jack, který byl již dříve šéfem Twitteru a dostal padáka. Také je tím, kdo může za 140 znakové omezení délky tweetu. V Let's remember why Jack Dorsey was fired as Twitter's CEO je toho ale mnohem víc a daleko zajímavějšího o minulosti staronového šéfa Twitteru. Mezitím založil Square a poté, co se stane staronovým šéfem Twitteru, hodlá šéfovat dvěma firmám. Jestli máte o budoucnost Twitteru tak trochu obavy, jsou možná oprávněné.

INFOGRAFIKA

The Art of Color Coordination na téma, jak se k sobě hodí/nehodí barvy. K čemuž se bude hodit ještě RGB vs CMYK, The Psychology of Colors in Marketing a Know Your Image Formats Mega Cheat Sheet.

MM socky3

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.