Hlavní navigace

Deset mýtů okolo digitálního vysílání

4. 9. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 118483
Vypnutí prvního středně velkého analogového televizního vysílače na Domažlicku dostalo téma digitalizace na přední strany novin i časopisů. Není však dne, aby se na naši redakci neobrátil zoufalý čtenář s prosbou o radu, zda si musí kvůli ukončení analogového vysílání pořídit kabelovou televizi nebo zda je možné prostřednictvím jednoduchého set-top-boxu nahrávat pořady na videorekordér. Pojďme se tedy podívat na hlavní mýty okolo digitálního vysílání.

1. Musím přejít na satelit nebo kabelovku?

Zejména v severních Čechách začali agenti placených satelitních a kabelových televizních služeb obcházet domácnosti a strašit diváky, že pokud do nějaké doby nepřejdou na satelitní nebo kabelový příjem televize, Radiokomunikace jim brzy vypnou vysílač a přijdou o možnost sledovat televizi. Takové tvrzení je samozřejmě nesmysl. Ve všech oblastech, kde se bude vypínat analogové televizní vysílání, jednotlivé televize nejprve začnou vysílat digitálně, nějakou dobu poběží oba druhy vysílání vedle sebe a poté dojde k vypnutí analogového signálu. Nikdo tedy nemusí povinně přecházet na satelitní příjem nebo kabelovou televizi. Trošku jiná situace nastane v lokalitách, kam se digitální signál z vysílače nedostane. V odlehlejších, méně zalidněných oblastech, především pak v pohraničí, některým divákům nezbude než přejít na satelitní příjem. Z celostátního hlediska jde ale o velmi malou část populace.

2. Signál by tu měl být, nejde mi set-top-box

V tom případě není chyba na straně set-top-boxu, ale vaší antény. Zjistěte si nejprve, jakou anténu vlastně používáte. Nejjednodušší je ladění prostřednictvím individuální pokojové nebo venkovní antény bez zesilovače. Pokud používáte venkovní anténu se zesilovačem, může se stát, že tato anténa bude „přetížená“ a zesilovač vám brání v digitálním příjmu. Ještě komplikovanější úpravy vás čekají v případě, že televizi přijímáte prostřednictvím společné televizní antény (STA). Všechny potřebné rady ohledně příjmových antén najdete v článcích našeho spolupracovníka Zbyňka Poisla.

3. Přijdu o analog, když se vypíná jiný vysílač?

Ne. Příklad: pokud bydlíte na Domažlicku a sledujete analogovou televizi z plzeňského vysílače Krašov, vůbec se vás vypínání analogového signálu z vysílače Vraní vrch nedotklo. Vždycky je třeba bedlivě sledovat, jaké programy a z jakého vysílače přestanou vysílat analogově. Pro Domažlicko tak neplatí novinové titulky, že zde nastala „analogová tma“, protože celou oblast pokrývá hned několik analogových vysílačů a vypínání se týkalo pouze jednoho z nich.

4. Musím si vyměnit rádio?

Ne, vypínání analogového vysílání se rozhlasu netýká a dlouhou dobu se týkat ani nebude. Celý proces je zaměřený na televizní vysílání, i když je pravda, že digitální vysílače šíří v jedné síti kromě televizních programů i některá rádia. Ta se potom dají přijímat jen prostřednictvím televizního digitálního set-top-boxu nebo integrovaného digitálního televizoru. Klasické analogové rozhlasové vysílání v FM pásmu ale pokračuje a neexistují ani představy, v jakém časovém horizontu by se mělo vypnout a nahradit digitálním rozhlasovým formátem T-DAB.

5. Vypnuli mi analog, musím platit televizní poplatek?

Musíte. Koncesionářský poplatek České televizi musí ze zákona platit všechny domácnosti, které přijímají elektrickou energii. Zproštěny mohou být ty fyzické nebo právnické osoby, které podepíší a zašlou na adresu České televize, oddělení televizních poplatků, čestné prohlášení o tom, že nevlastní televizní přijímač. Poplatek se tak v podstatě vztahuje na vlastnictví televizního přijímače bez ohledu na to, zda tento přijímač může přijímat televizní vysílání a je v dosahu signálu programů České televize. Placení poplatku se nevztahuje pouze na PC bez televizní karty pro pozemní nebo kabelový příjem televize.

6. Mám kabelovku, IPTV, satelit. Týká se mě vypínání analogu?

Nikoli. Vypínání analogového vysílání se týká výhradně pozemních vysílačů. Ovšem i kabelové společnosti nabízejí kabelovou televizi buď v analogové nebo digitální formě. V jejich případě si ale divák může vybrat, zda chce sledovat televizi analogově nebo digitálně. IPTV (televize přes internetový protokol, například O2TV) vysílá pouze digitálně, satelitní příjem může být analogový nebo digitální. Závěr je ale jednoznačný: vypínání analogu, o kterém se píše a bude psát v novinách, se týká jenom domácností, které ladí televizi přes klasickou pozemní anténu.

7. Můžu přes set-top-box nahrávat na videorekordér?

(OŽIVENO) Nemůžete, alespoň ne přes jednoduchý set-top-box s jedním digitálním tunerem. Pro nahrávání jsou nutné dvoutunerové set-top-boxy, které jsou o něco dražší než ty jednoduché jednotunerové – tedy alespoň pro nahrávání pořadů z jiného televizního kanálu, než který momentálně sledujete. Jinak stačí i jednoduchý jednotunerový set-top-box. Existují také kombinované přijímače s integrovaným pevným diskem, na které se dá přímo nahrávat a pak znovu přehrávat zvolené pořady. Také jejich cena je ale poněkud vyšší, začíná od cca 5 000 Kč.

8. Musím za příjem digitálních programů platit?

Ne, u pozemního digitálního vysílání se alespoň ve fázi jeho zavádění nepočítá s placenými programy. Nemění se ani koncesionářský poplatek za Českou televizi (i když od 1.1.2008 se podle zákona tento poplatek potřetí v krátké době za sebou zvyšuje, ale už naposled), divák ale získá za stejné peníze místo dvou analogových programů čtyři digitální kanály. Mírný zmatek může nastat u poplatků za Český rozhlas, protože ty se zatím platily jen za vlastnictví rozhlasového přijímače (u fyzické osoby jeden poplatek při libovolném počtu přijímačů, u právnické osoby za každý přijímač zvlášť). Přes digitální set-top-box lze ale naladit také sedm programů Českého rozhlasu, a tudíž jde o přijímač, za který se musí platit i rozhlasový poplatek – to pro případ, že by nějaký divák neměl doma rádio a myslel si, že se ho placení rozhlasového poplatku netýká.

KL24

9. Mám doma tři televizory. Můžu je všechny propojit na jeden set-top-box?

Nikoli. Každý televizor musí mít vlastní set-top-box, leda že by byly dva televizory napojené na jeden dvoutunerový set-top-box, ale pak by nastal problém s přepínáním programů dálkovým ovladačem. Nejjednodušší je opravdu pořídit set-top-box ke každému televizoru zvlášť.

10. Pokud byl u nás analogový signál špatný, bude ten digitální bez problémů?

To není tak jednoznačné. Obecně se dá říct, že digitální signál při menším výkonu než u analogového vysílání pokryje větší území. Jenže digitálně se nebude vysílat ze všech vysílačů, které dnes vysílají analogově. Záleží opravdu na konkrétní lokalitě. Až si koupíte set-top-box, stane se to, že buď signál chytíte a digitální televizi naladíte, nebo ne. Pak to může znamenat, že u vás buď signál není, nebo máte špatnou anténu.

Uvítali byste podobné rady na DigiZone.cz častěji?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).