Hlavní navigace

Digi Monitor zveřejní jen některé zjištěné informace

Sdílet

24. 4. 2007

Sdružení právnických osob Digi Monitor představil včera na konferenci České asociace kompetitivních komunikací jeho předseda Aleš Janků. Posláním sdružení je poskytovat zúčastněným subjektům jednotné, nezávislé a srovnatelné údaje o procesu přechodu na digitální vysílání. Cílem je systematické, pravidelné a nezávislé získávání údajů o vývoji využívání jednotlivých technologických platforem pro příjem televizního vysílání v období přechodu na DVB-T a související údaje o chování obyvatel ČR, sdělil Janků účastníkům akce v pražském hotelu Diplomat.

Předseda Digi Monitoru také upřesnil plán činnosti sdružení: Na základě Technického plánu přechodu se budou provádět jednotlivé výzkumy. Každoročně se počítá s celostátní výzkumnou akcí – vždy na jaře. Půjde o klíčové ukazatele rozvoje jednotlivých platforem: penetraci, postoje a souvislosti v celém rozsahu obsahového zaměření. Na podzim potom přijde omnibusový typ výzkumu. Aleš Janků popsal základní období, kdy se budou výzkumy provádět. Mají být tři: po zapnutí digitálního televizního vysílání, po vypnutí hlavních analogových televizních vysílačů a po úplném vypnutí analogové televize v oblasti.

První výzkum sdružení provede v Domažlicích, druhý je plánovaný v souvislosti se startem DVB-T v severních Čechách. Jak ale předseda Digi Monitoru uvedl na dotaz DigiZone.cz, ne všechno se dozví veřejnost: Já jenom chci říct, že Digi Monitor je sdružení právnických osob, které si ty výzkumy budou platit. To znamená, že všechny údaje, které získají, jsou nějakým způsobem cenné, protože v kombinaci s dalšími údaji znamenají profit.

Některá data by ale přeci jen měla být přístupná všem, bez ohledu na členství. Samozřejmě my plánujeme komunikovat nejen s tiskem, ale prostřednictvím tisku s širokou veřejností, protože chceme, aby ta digitalizace úspěšně postupovala a veřejnost věděla, co Digi Monitor dělá. Určitě se nebráníme tomu, že některé ty informace zveřejníme, řekl Janků serveru DigiZone.cz, jedním dechem však dodal: Ale rozhodně nemíníme zveřejňovat celé průzkumy veřejného mínění, které budeme dělat, protože je to know-how, které si členové zaplatili.

Content tip témata

Místopředseda sdružení Digi Monitor a tiskový mluvčí UPC František Malina svého kolegu doplnil: Co se pustí ven, na tom se musí dohodnout všichni členové sdružení.

Digi Monitor založily firmy UPC, Telefónica O2, Czech Digital Group a Rohde&Schwarz. Členy sdružení jsou také Česká televize, Nova a Prima. Další zájemci podle včerejších slov předsedy sdružení o vstupu uvažují.