Hlavní navigace

Digi TV na Apple TV: To podstatné umí, ale poskytne jen základní servis

29. 7. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 4NET.TV
Klienti televizní platformy Digi TV mohou prostřednictvím aplikací a webového rozhraní Digi2Go sledovat vysílání na několika zařízeních najednou. Vyzkoušeli jsme, jak Digi TV funguje v nové aplikaci pro Apple TV.

Pokud jste zákazníky Digi TV, můžete službu využívat na čtyřech zařízeních. Podle provozovatele služby stále patří k nejvíce využívaným koncovým zařízením set-top box Arris. Stoupá ale počet připojení prostřednictvím Samsung Smart TV, mobilního telefonu, tabletu i počítače.

Dostupnost na dalších značkách chytrých televizorů a multimediálních zařízení se stále rozšiřuje. Na začátku června se objevila aplikace pro platformu Apple TV. Nepřekvapí, že podobně jako v jiných případech jde o řešení postavené na technologii pardubické společnosti 4NET.TV.

Aplikace je standardně k dohledání v AppStore pod názvem Digi. Datově není nijak náročná, instalační soubor má lehce přes 30 MB. Po spuštění je jasné proč: nečekejte žádnou grafickou exhibici, jde o výchozí design aplikací pro Apple TV. Cílem bylo co nejjednodušší prostředí, které diváka ničím nezaskočí a poskytne mu všechny potřebné služby, ale nic navíc.

Po instalaci stačí vyplnit přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo). Hned poté se ocitnete na hlavní obrazovce s přehledem televizních stanic.

A hned na ní vás nejspíš zarazí zobrazení dostupných kanálů. Jsou totiž řazené vodorovně na jednom řádku a nemůžete mezi nimi přecházet jinak než listováním doleva nebo doprava (tedy přejížděním prstu po plošce ovladače Apple TV). Ačkoliv jsou očíslované, nijak vám to nepomůže. Jediná možnost, jak se ke zvolenému kanálu dostat, je posouvat přehled stanic tak dlouho, dokud ho nenajdete. Pokud tedy hledáte stanici s vyšším číslem kanálu, nějakou chvíli její nalistování zabere.

Řazení stanic není možné v rozhraní aplikace měnit a není možné ani nastavit například sadu oblíbených programů pro rychlý přístup. Na první obrazovce tedy vždycky uvidíte i regionální verzi programu ČT1 pro jižní Moravu, jejíž pořady jsou 99 % času shodné s celostátní variantou. Zbytečně se tím pádem opakuje dvakrát totéž.

Bloky stanic jsou setříděny v pořadí Česká televize, Nova Group, Prima Group, Barrandov Group a pak všechny další. Například zpravodajská stanice ČT24 ale byla v testovaném balíku až na poslední 134. pozici a při zobrazení programu ji aplikace identifikovala jako kanál s názvem Eska TV. Pořady však korektně patřily pod ČT24 a po spuštění živého vysílání se objevily záběry ze studia na Kavčích horách. 


Autor: Filip Rožánek

Chybná identifikace kanálu v aplikaci na Apple TV

Každý kanál reprezentuje jeho logo, dále informace o právě běžícím pořadu s ukazatelem uběhlého času od začátku a také náhledová fotografie. Kvalita doprovodných snímků je dost kolísavá a u méně populárních stanic často narazíte jen na ilustrační fotky nebo zástupnou grafiku. Digi TV v tom není samo, stejný problém existuje i u dalších platforem včetně zahraničních. Záleží zkrátka na tom, jaké podklady jsou od provozovatelů vysílání k dispozici.

Vybráním stanice a jejím odklepnutím se nespustí živé vysílání, ale otevře se mezistránka s podrobnějším představením pořadu. Název je doplněn krátkou anotací, stopáží, rokem výroby, diváckým hodnocením a čtyřmi tlačítky. První spustí přehrávání pořadu, druhé zobrazí přehled epizod (pokud jde o seriál nebo dokumentární řadu), třetí doporučí podobné pořady na stejné stanici i dalších kanálech a konečně čtvrté zajistí nahrání pořadu.

Ve spodní liště je pak vidět, co zrovna ve stejnou dobu dávají jiné televizní stanice.

Teprve odklepnutím tlačítka Přehrát se spustí živé vysílání, po pár sekundách zmizí i ovládací lišty. Chcete-li se posunout v čase, stačí se dotknout plošky na ovladači Apple TV a lišty se znovu vynoří. V době našeho testování bylo stále možné bez problémů přetáčet i pořady komerčních skupin Nova a Prima, které se snaží u operátorů dosáhnout toho, aby u jejich vysílání funkci omezili. Přetáčení bylo funkční u živého vysílání (zpětně) i u archivních pořadů (zpět a vpřed).

Přepnutí na jinou stanici je možné více způsoby – při vynoření ovládacích lišt se vespod objeví přehled pořadů na jiných stanicích, takže se na ně stačí posunout a potvrdit přepnutí odklepnutím na plošce ovladače. Další možností je stisknout tlačítko Menu a vrátit se o obrazovku zpět, kde je stejný přehled. A pochopitelně funguje i opakované stisknutí pro návrat do výchozího menu živého vysílání.

Pokud jste zvyklí na programový přehled v podobě tradičního televizního EPG, u aplikace v Apple TV na něj musíte zapomenout. Program vysílání je koncipován nikoliv jako tabulka s řádkovým přehledem běžících pořadů na různých stanicích, ale jako kalendář konkrétního zvoleného kanálu. V horní liště je tedy na výběr sedm uplynulých dnů, aktuální den a sedm následujících dnů. Přecházením mezi jednotlivými daty v kalendáři se ukáže pět pořadů plánovaných do vysílání v čase, kdy jste si programový přehled zobrazili. Chcete-li vidět, co bude dřív nebo později, musíte opět listovat do stran ve vodorovném výpisu pořadů. Žádné celkové zobrazení celodenního programu v aplikaci není.

Jestliže v programovém přehledu vyberete pořad, který je teprve naplánován do vysílání, můžete si ho nechat nahrát. Metadata u některých relací občas pobaví, třeba když jsou u zpravodajské relace Události v regionech na ČT24 vyplněni jako herci moderátorka Jitka Sluková a prezident Miloš Zeman.


Autor: Filip Rožánek

Události v regionech? Kdo že v tom hraje?

V sekci Doporučené najdete výběr filmových trháků z různých stanic, odvysílaných v uplynulých sedmi dnech. Všechny nahrávky podle vlastního výběru najdete na stránce Nahrané, odkud je můžete pak smazat.

Cloud23

Poslední hlavní sekcí aplikace je záložka Hledání. Jak je u aplikací na Apple TV zvykem, odklepáváte pomocí ovladače písmena a zadáváte do vyhledávacího pole jméno nebo klíčové slovo, které chcete najít v programu stanic. Prohledávány jsou všechny textové položky, od názvu pořadu přes herce po popisek.

Celkově tedy platí, co provozovatel služby oznámil při uvedení novinky na trh: aplikace pracuje rychle a má nativní vzhled platformy Apple TV. Na základní používání stačí, konkurenční služby jsou ale subjektivně přehlednější.

Autor článku

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).