Hlavní navigace

Satelitní služba Digi TV opět čeří stojaté vody

16. 10. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Satelitní služba Digi TV, respektive její provozovatel, společnost RCS&RDS, má, zdá se, zajištěnou publicitu napořád. Dlouhé roky se o ní mluvilo v souvislosti s pirátským příjmem a ještě větší haló pak vyvolalo jeho ukončení. Když pak firma oznámila, že spustí zákazníkům kanál Digi Sport a podařilo se jí sebrat konkurenci práva na anglickou fotbalovou Premier League, opět měla o publicitu postaráno. V současné době se o ní mluví v souvislosti s možnou neautorizovanou retransmisí televizí Nova a Prima na Slovensku.

Šíří Digi TV na Slovensku nelegálně Novu a Primu?

Pokuta hrozí placené satelitní a kabelové službě Digi TV za to, že na Slovensku nabízí dvě nejsledovanější české televize Nova a Prima bez jejich souhlasu. Po úterním zasedání o tom informovala slovenská Rada pro vysílání a retransmisi, která kvůli tomu zahájila s provozovatelem Digi TV, společností Digi Slovakia, správní řízení. Firma musí programy vyřadit ze své nabídky, jinak riskuje pokutu nebo až ztrátu registrace pro satelitní vysílání na Slovensku. Slovenský vysílací zákon nakazuje, aby operátoři placených televizních služeb zařazovali do své programové nabídky jen ty zahraniční televize, jejichž provozovatelé k tomu dají písemný souhlas. Nova s Primou nejen že souhlas pro šíření svého signálu na Slovensku nedaly, ale již několik let marně žádají slovenské kabelové a satelitní společnosti, aby ji ze svých nabídek vyřadily. Nově se to díky nátlaku v době, kdy pod vedením Vladimíra Železného budovala na Slovensku televizi Joj, podařilo, Primě se to daří už méně.

Digi TV - parabola

Satelitní služba Digi TV má pravděpodobně největší zákaznickou základnu v tuzemsku. (Foto: archiv)

Jan Potůček: Digi TV čelí správnímu řízení kvůli šíření Novy a Primy na Slovensku

O2TV nabízí možnost namixování vlastních programů

Až dvacet libovolných televizních programů si mohou ode pátku složit do základní nabídky O2TV Flexi zákazníci placené digitální televize přes pevnou linku O2TV. K dvaceti programům základní nabídky si pak mohou vybrat dva tematické balíčky s dalšími televizemi. Z našich výzkumů vyplynulo, že zákazník upřednostňuje vlastní skladbu programů a nechce platit za něco, co nesleduje. Proto jsme dosavadní model nabízení služby O2TV ve třech základních variantách nahradili jediným balíčkem programů, vysvětlil Aleš Veselý, marketingový ředitel segmentu domácností společnosti Telefónica O2, která O2TV provozuje. Základ balíčku O2TV Flexi tvoří dvacet programů, které jsou dané operátorem, a až 19 dalších volitelných stanic. Ty však nelze vybírat jednotlivě, ale pouze v kombinaci dvou tematických balíčků. Neměnný základ dvaceti programů v nabídce O2TV Flexi tvoří dnešní nabídka O2TV Start se stanicemi ČT 1, ČT 2, ČT 4, ČT 24, Prima, Nova, O2 Info, Z1, TV Barrandov, Nova Cinema, Prima Cool, Metropol TV a R1, doplněná o sedm dalších programů: BBC World, CNN, Markíza, STV 1, TV Noe, TV JOJ, JOJ Plus.

O2TV menu

Menu digitální televize od společnosti Telefónica O2. (Foto: archiv)

Jan Potůček: O2TV zavádí základní balíček s částí volitelných programů

V Německu odstartovala hybridní televize v DVB-T

Německé veřejnoprávní instituce Bayerische Fernsehen a ZDF přichází od středy k divákům s revoluční novinkou. Nabídnou jim takzvanou Hybrid Broadband Broadcast Television (HbbTV) prostřednictvím digitální terestrické televize (DVB-T). Pro možnost využívání této služby bude nutný pochopitelně speciální přijímač nebo televizor s ethernetovým rozhraním a podporou tohoto nového standardu. Set-top-boxy, které zvládnou zpracovat HbbTV v rámci DVB-T, by se měly na tamním trhu objevit koncem roku. Signalizace pro tuto novou službu je vysílána od dnešního dne po celém Německu v rámci multiplexu ZDF. V Bavorsku pak bude služba dostupná konkrétně u programů Das Erste, arte, BR-alpha, Phoenix a EinsPlus, v Hesensku u programu hr a MDR Thüringen, v jižním Bavorsku pak u stanice SWR Fernsehen.

HbbTV od ARD

Prezentace HbbTV na mezinárodním veletrhu IFA 2010, který se konal začátkem září v Berlíně. (Foto: Čestmír Polák)

Lukáš Polák: Němci přicházejí s revoluční novinkou, hybridní televizí HbbTV v DVB-T

Stručně

Novou přístupovou kartu k satelitní službě Skylink, určenou divákům, kteří dosud používají starší typy karet kompatibilní s dekódovacím systémem CryptoWorks, začne od příštího týdne prodávat společnost Trade Tec, provozovatel Skylinku. Nová karta je určena zákazníkům Skylinku, kteří si zakoupili nebo plánují zakoupit nový satelitní přijímač s dekodérem/modulem Irdeto, ale vlastní kartu CryptoWorks, kterou nelze v novém přijímači používat.

Jan Potůček: Skylink začne vyměňovat staré karty CryptoWorks, přichází s kartou Výměna

Nedostatečná obrazová kvalita kanálu Sport 1 v satelitních službách CS Link a Skylink, malá dostupnost nového programu Digi Sport nebo Eurosportu 2 ve vysokém rozlišení obrazu. To jsou jen některé problémy, které trápí českého televizního diváka a především sportovního fanouška. Bude se s tím něco dít? S jakými plány začínal slovenský veřejnoprávní okruh Trojka a co z nich zbylo? To jsou otázky, na které by chtěl znát rozhodně nejeden čtenář odpovědi.

Lukáš Polák: Dostává sportovní fanoušek za své peníze od televizí odpovídající servis?

Významnou změnu chystá pro diváky a operátory dětského kanálu CS mini provozovatel této stanice, Československá filmová společnost. V rozhovoru pro server Parabola.cz to uvedl její jednatel Leoš Pohl. Bez bližších podrobností konstatoval, že o této novince bude veřejnost informována koncem letošního roku. Při otázce na možné rozšíření vysílacího času sdělil, že se o něm uvažuje.

Lukáš Polák: Kanál CS mini se dočká od roku 2011 významné změ­ny

MTV EMAs 2010 - Charlie Straight

Charlie Straight, majitelé historicky první ceny MTV EMA pro nejlepšího česko-slovenského interpreta. (Foto: TV Nova)

Historicky prvním držitelem hudební ceny MTV EMAs za českou a slovenskou scénu se stala kapela Charlie Straight. Rozhodli o tom hudební fanoušci prostřednictvím české lokalizované verze kanálu MTV, který v České republice a na Slovensku provozuje televize Nova. Předávání cen proběhlo ve čtvrtek večer v pražském klubu SaSaZu za přítomnosti Karla Gotta a Dary Rollins.

Jan Potůček: Cenu MTV EMAs 2010 za Česko-Slovensko získali Charlie Straight

V satelitní platformě Skylink se v pondělí odpoledne objevilo zkušební, tedy promo vysílání stanice Travel Channel HD. Barevné pruhy nahradilo video, které v krátkosti seznámí zájemce s tímto programem. Nic jiného se prozatím nevysílá. Promo video běží stále dokola. Jedná se asi o dvouminutovou smyčku zakončenou velkým logem stanice umístěným doprostřed obrazovky.

Lukáš Polák: Travel Channel HD zahájil promo vysílání na satelitu Astra v platformě Skylink

ebf - partner 1

Vlajková loď lucemburské společnost SES Astra, pozice 19,2 stupně východně, přišel pro nejbližší týdny a měsíce opět s další várkou novinek. Po oznámení konce analogového vysílání stanic MTV Deutschland a 9Live, zde nebude svůj signál šířit ani německá věštecká stanice Astro TV. Tento program tak bude k 1. lednu 2011 už třetí stanicí, která zde ukončí původní způsob distribuce signálu. Informoval o tom web Infosat.de.

Lukáš Polák: Satelitní pozice 19,2 stupně východně přinese další novinky

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).