Hlavní navigace

Dostává sportovní fanoušek za své peníze od televizí odpovídající servis?

14. 10. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Nedostatečná obrazová kvalita kanálu Sport 1 v satelitních službách CS Link a Skylink, malá dostupnost nového programu Digi Sport nebo Eurosportu 2 ve vysokém rozlišení obrazu. To jsou jen některé problémy, které trápí českého televizního diváka a především sportovního fanouška. Bude se s tím něco dít? S jakými plány začínal slovenský veřejnoprávní okruh Trojka a co z nich zbylo? To jsou otázky, na které by chtěl znát rozhodně nejeden čtenář odpovědi. Zkusme se tedy podívat na to, jak na tom vlastně jsou české sportovní kanály s kvalitou vysílání.

Zaslouží si koncesionář sportovní program veřejnoprávní televize?

Otázka, která se poměrně často skloňuje v různých diskusních fórech, jakmile je řeč o veřejnoprávních médiích. Řeší ji tedy spíše ti, kteří by takovýto typ stanic rovnou zrušili. Dle našeho názoru sport na obrazovku veřejnoprávní televize patří. Určitě to ale nebude každá disciplína nebo odvětví. Asi se shodneme na tom, že jsme sice rádi, že se na obrazovce České televize objevily seriály HBO jako Californication, Pravá krev nebo Sex ve městě, ovšem to, zda na ni skutečně patří, zůstává velkou otázkou, na kterou může mít každý jiný názor. Stejně tak asi nepatří na obrazovku veřejnoprávních programů přenosy z Národní hokejové ligy (NHL) a některých dalších sportů, možná i Ligy mistrů. Česká, respektive Slovenská televize, o které bude za chvíli řeč, by se měla zaměřit na sport, který nedostává na obrazovkách jiných kanálů příliš prostoru nebo ho nedostává vůbec. Takový sportovní kanál má skutečně smysl. A jsme opět u otázky: Co je to vlastně veřejnoprávní služba?

www.eurovisionsports.tv - Trojka HD

Trojka vysílala jednu dobu také v HD kvalitě. Nyní nemá vedení STV ani na to, aby zaplatilo její provoz.

Sportovní Trojka: Velkolepý projekt, který končí katastrofou

Veřejnoprávní kanál Trojka měl být výkladní skříní Slovenské televize. Před dvěma lety, v roce 2008, startoval se zahájením Letní olympiády v Pekingu za podpory devadesátimili­onového daru od slovenské vlády a kladl si tehdy nemalé cíle, které se ze začátku dařilo úspěšně plnit. Šéf Trojky Andrej Miklánek, se kterým jsme vám přinesli na DigiZone.cz také rozhovor, v květnu před dvěma lety pro server Mediálne.sk uvedl: Osobně to cítím tak, že start Trojky má potenciál zatřást už poměrně zakonzervovaným televizním trhem na Slovensku. Jeho slova dnes na tváří vykouzlí spíše ironický úsměv, když víme, že je řeč o kanálu, jehož share dle nynějších slov Miklánka dosahuje půl procentního bodu.

Jak je na tom Slovenská televize nyní?

Slovenská televize se nachází nyní v katastrofálním finančním stavu, do kterého ho podle tamní vlády dostalo současné vedení ředitele Štefana Nižňanského a jeho managementu. Celá situace bohužel došla tak daleko, že kanál musel v minulých týdnech výrazně omezit svůj vysílací čas. Nyní je ho možné sledovat v podstatě pouze ve večerních hodinách, většinou od sedmnácti hodin do přibližně půlnoci (23 hodin). Podíváme-li se na současné programové schéma, narazíme například na Ligu mistrů, kvalifikační zápasy fotbalové reprezentace, Argentinskou ligu, házenou, jezdectví, a to je v podstatě kromě hromady magazínů asi tak všechno. Po dřívějších perlách, kterými byla NHL nebo Premier League, se zavřela zem. Nyní hrozí Trojce úplný zánik. Vláda chce počet okruhů STV omezit pouze na dva a se samostatným sportovním kanálem již nepočítá. Vysílání Trojky skončí pravděpodobně velmi brzo. Server Mediálne.sk nedávno uvedl, že už by to mohlo být koncem tohoto měsíce. Její vedení to popírá.

Slovnaft extraliga logo 500

Sport 1 překvapila v poslední době například získáním práv pro slovenskou hokejovou ligu. Přinese z ní jeden zápas týdně, od ledna příštího roku dva přímé přenosy týdně, a to jak ze základní části, tak i v play-off.

Obrazová (ne)kvalita Sportu 1 v CS Linku se řeší

Poměrně citlivým tématem mezi diváky takto zaměřených kanálů, je obrazová kvalita Sportu 1 v satelitních platformách CS Link a Skylink. Co za ni může, se snažil server DigiZone.cz zjistit u Václava Mozera, který v tuzemsku zastupuje společnost Chello Central Europe. Právě ta je jeho provozovatelem. Na první pohled by se mohlo zdát, že za kvalitu obrazu programu Sport 1 tak, jak ji dnes vidí diváci jmenovaných satelitních služeb, mohou ony samy. Není tomu tak. Na základě odezvy od diváků jsme se pustili do zevrubného zkoumání celé cesty signálu začínající na odbavovacím pracovišti. Ukazuje se, že problém je spíše na počátku té cesty a souvisí s používanými obrazovými formáty a jejich konverzemi. Naši technici společně s distributory signálu intenzivně pracují na přesném určení problematických bodů a zároveň připravují možnosti, jak co nejrychleji obrazové kvalitě Sport 1 napomoci. Pevně věřím, že v co nejkratší době se výsledek projeví a diváci budou moct sledovat Sport 1 již v té odpovídající kvalitě, uvedl pro DigiZone.cz Mozer. Jak tedy z vyjádření zástupce stanice pro Českou a Slovenskou republiku vyplývá, mohlo by se blýskat na lepší časy. Aktuální situaci budeme monitorovat a informovat vás o případném dalším vývoji.

Ke sportu patří širokoúhlý formát. Bude?

Pro sportovní kanál je v dnešní době také samozřejmostí, aby vysílal v širokoúhlém formátu 16:9. Pro diváka je zkrátka důležité, aby toho viděl co nejvíce a obrazový dojem byl co nejlepší. O tom, že ale existuje výjimka, která potvrzuje pravidlo, svědčí právě kanály Sport 1 a Sport 2. Ty prozatím vysílají pouze ve formátu 4:3. Bude s tím Chello Central Europe (CCE) něco dělat? Je to věc dalšího jednání. V tuto chvíli ve věci není jasno. Nemohu to tedy potvrdit, ani vyvrátit, konstatoval Mozer. Diváky by však měl potěšit fakt, že firma pro ně připravuje vysílání sportovního kanálu ve vysokém rozlišení (HDTV), i když termín jeho startu není v tuto chvíli možné určit. Patří však mezi jeden z cílů CCE. Do budoucna se připravuje vysílání Sportu 1 nebo Sport TV v HD rozlišení a s formátem 16:9, uvedl zástupce společnosti pro Českou a Slovenskou republiku.

Digi Sport HD screenshot

Vysílání kanálu Digi Sport v HD kvalitě se tuzemští diváci pravděpodobně nikdy nedočkají. Šířeno je pouze v rumunských kabelových sítích. (Zdroj: Sateliti.info)

KL22 hlasovani

Digi Sport: Kvalitní přenosy v bídném podání

Posledních několik týdnů leží v žaludku sportovním fanouškům kanál Digi Sport. Především proto, že jeho vysílání je dostupné exkluzivně pouze v kabelové síti společnosti Digi Slovakia a u nás v satelitní platformě Digi TV. Právě díky této stanici přišli diváci o přenosy z anglické Premier League a uchýlili se proto například k příjmu zahraničních platformy Canal+ nebo si našli na orbitu některý z kanálů, který sice přenosy vysílá, ale nenachází se z pohledu tuzemského fanouška na zrovna atraktivní pozici. Digi Sport je v současné době kromě jedné z nejatraktiv­nějších fotbalových soutěží také majitelem vysílacích práv na slovenskou Corgoň ligu. Programy platformy Digi TV ale většinou neoplývají přílišnou obrazovou kvalitou. Digi Sport sice vysílá širokoúhle, ale bez příznaku WSS, to znamená, že na tento formát je nutné přepnout manuálně. Doposud nemá kanál webové stránky a nevysílá EPG.

Nova Sport bez výhrady, horší je to s dostupností Eurosportu 2 v HD kvalitě

Kanály, které vycházejí z výčtu stanic bez výhrady, jsou tuzemská Nova Sport a panevropský Eurosport. Například sportovní kanál patřící do portfolia televize Nova u nás nabízí jak obrazový formát 16:9, tak i HD rozlišení. Z celkového množství zhruba 2200 hodin přenosů ročně nabízíme asi 30 procent z nich v nativním HD rozlišení, uvedl pro server DigiZone.cz ředitel sekce Nova Sport Marek Kindernay. Ve vysokém rozlišení jsou konkrétně nabízeny přenosy UEFA Champions League, tenisové turnaje (Wimbledon), Portugalská a Francouzská liga a vybrané zápasy NHL. Největší počet přenosů v HD kvalitě však nabízí dvojice kanálů Eurosport (přibližně 40 procent) a Eurosport 2 (30 procent). Dostupnost druhé stanice je však problematická. Její signál je paradoxně k dispozici v češtině na satelitu Hotbird například zákazníkům polské platformy Cyfrowy Polsat, z tuzemských operátorů ji však nenabízí žádný. Tomáš Houska z české redakce Eurosportu se domnívá, že jednání rozhodně nejsou neprůstřelná a jsou určitě na lepší cestě, než tomu bylo před půl rokem.

Jaký je váš nejoblíbenější sportovní kanál (kanály)?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.