Hlavní navigace

Digi TV už měla mít vypnuto. Nikde ale zatím pirátský příjem úplně neukončila

19. 7. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Satelitní služba Digi TV je fenoménem posledních několika let. Dlouhou dobu bylo možné její kompletní nabídku ze všech trhů sledovat nelegálně. Když konečně přistoupí její provozovatel k tomu, aby pirátský příjem ukončil, trvá mu to podezřele dlouho. Termíny, které byly oficiálně oznámeny na webových stránkách firmy, nebyly splněny a i diváci v Rumunsku se mohou nadále radovat z neplaceného sledování placených programů. Pojďme se tedy podívat, jak je na tom Digi TV s výměnou kódování v jednotlivých zemích, kde působí.

Oficiální oznámení o vypnutí přišlo 9. března. Už nyní mělo být vypnuto

První oficiální hmatatelný krok satelitní platformy Digi TV o výměně dekódovacích karet přišel letos 9. března, kdy ji společnost Digi Slovakia, zástupce provozovatele této služby na Slovensku, oznámila na svých webových stránkách. Výměna satelitních karet je v souladu s naší firemní strategií, v rámci které se snažíme neustále zlepšovat kvalitu služeb a rozšiřovat nabídku pro naše zákazníky, uvedla marketingová manažerka Digi Slovakia Martina Matejová. Podle původních informací, které byly dostupné na internetu prostřednictvím různých zahraničních webových stránek, především pak těch odborných, měl být pirátský příjem Digi TV ukončen v dubnu. K čemuž však nedošlo. Digi TV vysílá v několika zemích. Společnost RCS&RDS nabízí prostřednictvím svých dceřiných firem služby v Rumunsku, Srbsku, Chorvatsku, Maďarsku, na Slovensku a v České republice. Skutečný počet zákazníků zůstává veřejným tajemstvím, platforma nikdy jejich počet nepublikovala. V České republice se počet legálních, tedy platících zákazníků odhaduje na 150 tisíc.

Digi TV - set-top-box Humax Digi+

Jedním z nedostatků satelitní služby Digi TV je naprostá absence televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Set-top-boxy, které služba poskytuje zákazníkům, toto vysílání nepodporují.

Česká republika a Slovensko

Tuzemského diváka bude pochopitelně nejvíce zajímat, jak je na tom satelitní platforma Digi TV s ukončením prolomeného kódovacího systému Nagravision 2 v České republice a na Slovensku – tedy u programů, kterým místní divák rozumí nejlépe. První takovou stanicí byl Animal Planet, i když to není tak úplně přesné. Stanice je totiž sdílena i pro maďarský trh. Kanál se pak vysílá v platformě ještě jednou a opět je kódován pouze novým systémem Nagravision 3, s kterým si piráti nedokážou tolik poradit jako se zastaralým a několikrát prolomeným systémem Nagravision 2. Diváci už nemohou v České republice (a kdekoliv jinde) sledovat také dvojici kanálů Minimax/Animax. Skutečná rána však přišla pro nepoctivé diváky této platformy až před několika dny. Tehdy totiž došlo k ukončení čtyř programů včele s hudební televizí Óčko. Dále šlo tedy o stanice Zone Reality Central Europe, Animal Planet a Eurosport 2 North East Europe (dříve Eurosport 2 Bundesliga). Kromě nich zatím nebyly pro Českou nebo Slovenskou republiku ukončeny žádné další stanice. Znamená to, že diváků v tuzemsku se dotknulo vypínání Nagravision 2 prozatím minimálně.

Rumunsko

Tato země byla první, kde vypínání prolomeného kódování Nagravision 2 začalo. Stalo se tak již v únoru, konkrétně 12. února, tedy před více než pěti měsíci, u kanálů DigiFilm 1 a DigiFilm 2. Kde taky jinak by měla platforma s odpojováním začít než u svých vlastních prémiových stanic? Oba programy přinášely nejnovější filmové trháky i snímky staršího data, které lze přiřadit mezi klasiku stříbrného plátna. Další programy pak následovaly v tomto pořadí: Discovery Channel RO, Etno, N24 RO, Animal Planet (společná verze nejen pro maďarský, ale také rumunský a srbský trh), Credo, Kanal D, National Geographic Channel România, Pro Cinema, a TVS Oradea. Podle původních oficiálních informací to vypadalo, že systém Nagravision 2 bude odpojen v Rumunsku již minulý měsíc. Tato informace se objevila na webových stránkách Digi TV v Rumunsku, ovšem už teď je jasné, že termín nebyl dodržen. Doposud se vysílá v původním kódování například DigiSport RO a vysílají v něm i některé další stanice.

Prima Cool screenshot 2010

Prima Cool nikdy v nabídce Digi TV nebyla a asi ani nebude… (Foto: Čestmír Polák)

Maďarsko

První programy, které byly odpojeny v Maďarsku, kde satelitní platforma také působí, byly Movies 24 HU a Zone Romantica HU. Stalo se tak 28. dubna. Krátce na to, 10. května, pak přišli černí diváci i o možnost sledování Sportu 2. Tento program je dobře známý také divákům v tuzemsku, a to díky lokalizaci pro český a slovenský trh. Nedávno začala stanice vysílat přenosy z fotbalové Gambrinus ligy. O dva dny později skončil v prolomeném systému Nagravision 2 také kanál Sport 1, opět však v maďarské verzi. O tom, že právě v květnu se provozovatel platformy Digi TV soustředil na Maďarsko, svědčí i fakt, že hned den následující bylo ukončeno pirátské šíření stanice H!T Music. Krok se týkal také kanálu DigiSport, ovšem opět pouze v maďarské mutaci. Rumunská zůstává i nadále dostupná prostřednictvím neautorizovaného příjmu. Dále už jen stručně, skončily také stanice: Echo TV, SportKlub HU, Film+ HU, Cool TV (neplést s Primou Cool, jde o program společnosti IKO Kabel), RTL Klub a TV6.

Srbsko, Chorvatsko

Programy pro Srbsko a Chorvatsko jsme si dovolili zahrnout do jedné skupiny, protože některé z nich jsou nabízeny pro oba trhy společně. Dokonce HBO Adria má jazykové stopy pro oba trhy. V Nagravision 2 už nejsou čistě v srbštině šířeny například stanice B 92, Kosava nebo RTS 2. Kompletní přehled můžete najít na následujícím odkazu: http://www.lyn­gsat.com/packa­ges/digi.html.

CIF - osobnosti

Digi Sport HD screenshot

Program DigiSport míří také do České republiky. (Zdroj: Sateliti.info)

Co nastane po vypnutí Nagravision 2

Je jasné, že satelitní platforma Digi TV musí nabídnout něco nového, respektive v jejím podání to znamená to, co je u jiných paketů naprosto běžné, tedy například elektronického programového průvodce (EPG), širokoúhlý formát u některých stanic, kde chybí a podobně. Zlepšení obrazové kvality bychom si přáli asi jen stěží. Když se ale podíváte na některé programy, je to opravdu děs a hrůza. Nejočekávanější novinkou je však pravděpodobně kanál DigiSport v lokalizované verzi pro Českou a Slovenskou republiku, na který se naši čtenáři často ptají. Uvažovat o tom, že se program objeví v některé z konkurenčních satelitních služeb, je pravděpodobně čirý nesmysl. Přece svou největší výhodu oproti dalším poskytovatelům placené satelitní televize nebude společnost RCS&RDS poskytovat někomu jinému. O tom, že se tedy DigiSport objeví v některé z jiných platforem, si může tuzemský divák nechat asi jen zdát. A proč bude tento program tak atraktivní? Právě proto, že bude pro Českou a Slovenskou republiku vysílat anglickou Premier League.

Kdy dojde k ukončení nelegálního příjmu platformy Digi TV?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).