Hlavní navigace

Diginovela ve sněmovně možná už dnes, s možností „pozměňováků“

15. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
15. 8. 2007

Vládní návrh digitální novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání by mohla Poslanecká sněmovna v prvním čtení projednat už dnes. Serveru Český rozhlas Digital to řekl předseda dolní komory Parlamentu Miloslav Vlček (ČSSD). Pokud by se poslanci k diginovele nedostali dnes, projednají ji určitě zítra na mimořádné 19. schůzi sněmovny, dodal.

Jisté je, že novela nebude definitivně schválena v prvním čtení, jak navrhovali její předkladatelé. Na tom je už s koalicí shoda. Bude to klasické projednávání s tím, že by lhůta pro projednávání ve výborech byla zkrácena třeba na třicet dnů tak, aby se novela mohla projednat na schůzi v září. Mohla by platit do konce roku, nebo od 1. 1. 2008, řekl webu Vlček. Sněmovní výbory by se návrhem zabývaly začátkem září.

Poslanci budou chtít, aby se novelou nezabýval jenom kulturní výbor, ale i mediální komise. Usuzuji, že jak poslanci ČSSD, tak poslanci KSČM budou chtít podávat pozměňovací návrhy. Odtud pramení dohoda, že se zákon bude projednávat v běžném režimu, vysvětlil Vlček. Sociální demokracii podle něj jde o to, aby její poslanci mohli podávat pozměňovací návrhy a jestli na to budou mít třicet nebo šedesát dní, je jim jedno.

UXD

Nicméně o pozměňovacích návrzích se samozřejmě bude hlasovat a všechny nemusí být přijaty. Jak koaliční, tak opoziční poslanci vědí, že je nutné zákon přijmout, protože by jinak vznikly různé problémy, říká Vlček. Jednou ze změn by mohlo být uvolnění režimu vysílání reklamy v České televizi. Novela totiž počítá se zachováním reklamy v ČT i po 1. lednu 2008, časy určené jednotlivým programům by se ale nemohly sčítat a umisťovat na jeden kanál. S tím někteří poslanci nesouhlasí.

Podle předsedy sněmovny je jednoznačné, že poslanci nesmí promarnit datum 1. ledna 2008 jako nejzazší možný termín nabytí účinnosti novely. Pak se můžeme zabývat například tím, aby zákon odpovídal evropským zvyklostem a dohodám, dodal.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.