Hlavní navigace

Digitalizace? To je předčasná otázka, říká provozní šéf Evropy 2 a Frekvence 1

28. 4. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
28. 4. 2010

Rozhlasová digitalizace není na pořadu dne a rádia z portfolia mediální skupiny Lagardere, mezi něž patří i Evropa 2 a Frekvence 1, se na ni zatím nijak nepřipravují. V rozhovoru pro ekonomický deník E15 to řekl provozní a finanční ředitel této společnosti Miroslav Šimánek. Technologický vývoj nás tam sice dotlačí, ale jen proto, že telekomunikace budou digitální všechny, míní.

K TÉMATU: Komerční rádia chtějí garanci analogových licencí do roku 2020

Pro Lagardere není podle Šimáčka životně důležitým problémem, zda k rozhlasové digitalizaci v České republice dojde za pět nebo deset let. Rozhlasový trh si loni prosadil změnu vysílacího zákona, která zakonzervovala současné rozložení sil na české rozhlasovém trhu a umožní všem současným komerčním rádiím prodloužit jejich již jednou prodloužené licence pro analogové vysílání až do roku 2020.

ROZHOVOR: Je jasné, že v DVB-T vysílat nebudeme, říká prezident české Lagardere Michel Fleischmann

Šimánek se domnívá, že digitalizace nebude pro Lagardere znamenat žádné významnější investice navíc. Digitální signál můžeme vybavit již dnes. Největším problémem jsou uživatelé a penetrace přístrojů schopných přijímat digitální rádiový signál, vysvětluje. Frekvence 1 se v minulosti zúčastnila několika testů zemského digitálního rozhlasového vysílání v Praze, ať už šlo o experimenty Českých Radiokomunikací, nebo příbramské společnosti Teleko.

Přesnější představu, kdy by se mohlo přejít na digitální rozhlasové vysílání, však majitel Evropy 2 a Frekvence 1 netuší. Prezident české pobočky Lagardere Michel Fleischmann sice v minulosti zmiňoval rok 2019, loni schválená novela vysílacího zákona však hovoří nejdříve o roce 2020, spíše však o roce 2025. Přesnější úvahu v tuto chvíli nemáme, připouští Šimáček.

KL23 hlasovani

Lagardere také opustilo původní myšlenku vzniku vlastní digitální televizní stanice. To je náročná investice, takovou částku nejsme schopni vygenerovat. Proto se na to nepřipravujeme. Spíše intenzivně uvažujeme o produktu, který by měl šanci na českém televizním trhu, uvedl Šimáček. Lagardere podle něj monitoruje situaci společností, které mají právo získat licenci pro zemské digitální televizní vysílání, ale toto vysílání zatím nezahájili.

Neřekl bych přímo, že bychom s nimi jednali. Spíše monitorujeme všechny současné majitele neaktivních televizních licencí, jejich fungování a prohlášení. To nám dá informaci, zda je čas začít jednat, přiblížil provozní a finanční šéf české pobočky Lagardere. Kromě několika firem, které získaly první licence pro digitální vysílání, mohou další zájemci celoplošnou zemskou digitální televizi spustit až po roce 2012 – po úplném vypnutí všech analogových vysílačů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).