Hlavní navigace

Digitalizace přitvrdí konkurenci ve zpravodajství

7. 8. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Nedostatek kvalitních reportérů a kameramanů, stejně jako nedostatek obsahu budou hlavním problémem nových digitálních televizí. Pozornost se v poslední době věnuje především zpravodajství. Současné komerční televize Nova a Prima připravují už na podzim velké změny v hlavních zpravodajských relacích, úplně nové redakční týmy budují další plnoformátové televize Barrandov a Febio TV. Veřejnoprávní ČT 24 bude konkurovat soukromý informační kanál Z 1.

Televizní noviny se stěhují z garáží

Televize Nova se po mnohaměsíčním váhání rozhoupala a koupila novou budovu na Barrandově, hned vedle svého současného sídla, aby v ní vybudovala úplně nové zpravodajské a publicistické centrum. Skromné studio, odkud televize vysílá už sedmým rokem Televizní noviny a které se nachází v místě bývalých garáží, tak konečně nahradí odpovídající prostor. Kvůli stísněným podmínkám totiž Nova nemohla používat různé nadhledy a nájezdy kamer, známé třeba ze zpravodajství České televize. Více místa budou potřebovat i redakční týmy zpravodajství a publicistiky, protože se počítá s jejich rozšířením, a Nova pamatuje také na vlastní projekt zpravodajského kanálu s pracovním názvem Nova news.

Generální ředitel Novy Petr Dvořák považuje sekci zpravodajství a publicistiky za jednu ze čtyř nejdůležitějších z celé skupiny Novy – hned vedle samotné Novy, Galaxie sport a sekce výroby. Tyto skupiny spolu budou uvnitř struktury vzájemně obchodovat. Nová zpravodajská budova by mohla sloužit také jako sídlo kabelové a satelitní stanice Galaxie sport, kterou chce CME přestěhovat z Hradce Králové do Prahy. Na Nově se nyní chystají nové znělky zpravodajství a publicistiky a televize také uvažuje o rozšíření stávajících relací. Například publicistický pořad Na vlastní oči dostane delší stopáž, rozšířit by se mohly i samy Televizní noviny. Nova posílila i personálně: od 3. srpna vede její zpravodajství Petr Mrzena, bývalý parlamentní zpravodaj Primy a donedávna redaktor České televize.

Prima má také nové studio

Petr Tichý Prima

Nové studio pro zpravodajství má také televize Prima. Zpravodajský deník se stěhuje z malé místnosti ve druhém patře budovy na Palmovce do přízemí, odkud se vysílá Nedělní partie. Tu bude televize natáčet mimo vlastní prostory. Hlavní zpravodajská relace dostane novou grafickou podobu, Prima však bude nadále využívat virtuální studio (ovšem jiné než dosud). Stěhování do větších prostor nám umožní lépe manipulovat s kamerami, dělat různé nájezdy a podobně, přiblížil šéfredaktor zpravodajství Primy Jiří Závozda. Prima se rovněž rozhodla opustit systém jediné moderátorky a přejde na moderátorské dvojice. Ty budou tři, přičemž jejich výběr stanice konzultovala s bývalým šéfem zpravodajství na Nově Janem Vávrou. Kromě Světlany Zárubové z ČT televize zatím zveřejnila jména dvou dalších: vlastní reportérky Terezie Kašparovské a bývalého spolupracovníka Primy Petra Tichého.

Zpravodajský deník bude nadále začínat v sedm hodin večer, relace se ale protáhne. Společně se Sportovním deníkem by měla přesahovat až do Událostí na ČT. Prima zároveň počítá s delší stopáží některých reportáží, přičemž se zaměří hlavně na domácí události a celebrity. Sportovní deník také projde určitými změnami, ale moderátor zůstane jeden a nadále bude stát. Jenom jsme jim zvolnili režim u oblékání, už se nebudou muset strojit do obleků, přiblížil Závozda. Prima počítá s mírným rozšířením redaktorského týmu, který nyní čítá asi deset až dvanáct lidí. Příspěvky z regionů bude nadále kupovat od místních studií. Dosavadní moderátorky Deníku na Primě s největší pravděpodobností zůstanou, záleží však na tom, zda se pro ně najde jiný vhodný pořad. Ten má zatím jen Dana Makrlíková. Moderuje už Receptář prima nápadů a chce svoje působení v něm ještě rozšířit, dodal Závozda.

ČT 24 od podzimu s novinkami

Zdeněk Šámal

Zpravodajský kanál veřejnoprávní České televize hodlá na podzim uvést hned několik programových novinek a zapracovat na své grafice. Pravidelný prostor v pořadu Spektrum dostanou neparlamentní politické strany, jimž se částečně věnovaly i předvolební diskusní pořady Otázky Václava Moravce. Stejně jako tyto debaty, i Spektrum dramaturgicky připraví a povede Čestmír Franěk. Novým pořadem bude také Metropole, zpravodajství z Prahy, kterému ČT 24 vyčlení půl hodiny denně. Čeká nás také obsahová a formální obměna Dobrého rána, citoval šéfredaktora zpravodajství ČT Michala Petrova server ČRo Digital. Na ranní vysílání naváže po poledních zprávách půldruhé hodiny dlouhé Studio ČT 24 s analýzami významných událostí dne.

Veřejnoprávní televize také konečně sáhne do rozsáhlého archivu zpravodajství, takže každý den nabídne půlhodinovou relaci Archiv ČT 24, který připomene různá výročí a události v České republice i zahraničí. Grafické změny čekají relace o počasí, které se za posledních třináct let prakticky vůbec neměnily. Předpověď poběží na světle modrém podkladu a nabídne větší množství informací než dnes. Na nové grafické podobě pořadu televize spolupracovala s Pavlem Kyzlinkem, rozšíření údajů na obrazovce proběhne po dohodě s Českým hydrometeorolo­gickým úřadem. Ten nabídne například téměř on line informace o srážkových úhrnech a postupu oblačnosti. Větší zápřah čeká ČT 24 od jara příštího roku, kdy začne vysílat konkurenční zpravodajský kanál Z 1.

Z 1: více ekonomiky a vědy

Martin Mrnka

Generální ředitel Z 1 Martin Mrnka slibuje, že se televize vlastněná slovenskou finanční skupinou J a T nezaměří jenom na klasické zprávy. Slibuje i monotematické magazíny a reality show. Velkou pozornost chce Z 1 věnovat ekonomice, ale také zprávám z vědy, což jsou obory, jimž věnuje speciální pořady i ČT 24 a patří mezi nejsledovanější. Část vysílání bude Z 1 přebírat od sesterské stanice TA3 ze Slovenska. Tým Z 1 tvoří především bývalí reportéři televize Nova z doby České nezávislé televizní společnosti. Šéfem redakce zpravodajství bude Hanuš Hanslík, donedávna vedoucí pražské přílohy deníku MF Dnes a bezplatných novin Metropolitní Expres od stejného vydavatelského domu Mafra. Spolupráci Z 1 slíbil také Marek Vítek, programovým šéfem stanice je Miroslav Brada.

MM socky3

V týmu Z 1 nechybí ani někdejší šéfredaktor zpravodajství na Primě Petr Schwarz, který po odchodu z televize působil jako editor v MF Dnes (v podstatě si prohodil místo s nynějším šéfem zpravodajství Primy Jiřím Závozdou). Televize bude vysílat z pražských Holešovic, kde obsadila jednu administrativní budovu vlastněnou svým majitelem. J a T počítá s určitým provázáním obsahu vysílání se svými dalšími podnikatelskými aktivitami. Z 1 například chystá reality show z prostředí fotbalu, v níž se utká amatérský tým fotbalistů s výběrem pražské Sparty (která rovněž patří firmě J a T). Pro mimořádné výjezdy do zahraničí si chce Mrnka vycvičit univerzální reportéry, kteří budou umět sami natáčet, a televize tak ušetří náklady za dvoučlenný štáb.

Míří Zuna do televize Barrandov?

Redakce zpravodajství staví i dvě plnoformátové digitální televize Barrandov a Febio TV. Zatímco Febio k podobě svých zpráv příliš mnoho informací nezveřejnila (kromě toho, že budou chudší než na veřejnoprávní televizi, trošku jiné a že původně zamýšlený šéfredaktor Tomáš Klvaňa nakonec do Febia nenastoupí), Barrandov počítá s těžkým kalibrem v podobě bývalého moderátora Televizních novin na Nově Pavla Zuny. Ten se měl údajně už bavit s generálním ředitelem TV Barrandov Petrem Chajdou o podobě zpráv na této stanici. Oficiálně ale tuto informaci zatím ani jedna ze stran nepotvrdila, protože by to mohlo ohrozit Zunovo odstupné od Novy. Konkurenční doložka totiž moderátorovi zakazuje po dobu čtyř měsíců pracovat pro jinou televizi.

Co podle vás rozhoduje o dlouhodobé sledovanosti televizního zpravodajství?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.