Hlavní navigace

Digitalizace zdrží prodloužení licence ostravské televize Polar

10. 11. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
10. 11. 2006

Kvůli přechodu na zemské digitální vysílání se zdrží vyřizování žádosti ostravské regionální televize Polar o prodloužení licence na léta 2009 až 2021. Její majitel, společnost Studio Clipper, sice má podle novely vysílacího zákona z roku 2001 právo na automatické prodloužení licence na dalších dvanáct let, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se ale chce ujistit, že kmitočty, na kterých Polar vysílá, nebudou bránit zemské digitální televizi v sousedním Polsku.

RRTV se rozhodla požádat Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o sdělení, zda nedošlo ke změně plánu využití kmitočtového spektra určeného pro rozhlasové a televizní vysílání z důvodu plnění mezinárodní smlouvy týkající se koordinace kmitočtů, která by zcela nebo zčásti znemožnila televizní vysílání společnosti Studio Clipper v období od 22. října 2009 do 21. října 2021, sdělili radní v tiskové zprávě ze svého posledního jednání.

Pokud by analogové vysílání Polaru vadilo polské digitální televizi, musela by mu Rada ve spolupráci s ČTÚ najít jiný vhodný kmitočet, případně se domluvit na výměně jeho analogové frekvence za digitální. Polar ale má nárok na prodloužení licence bez jakýchkoli dalších podmínek, RRTV například nemůže provozovateli nařídit, aby přešel na digitální vysílání. V podstatě jde o stejný problém jako s prodloužením licencí komerčních televizí Nova a Prima, které také nikdo nemůže donutit, aby vrátily současné analogové kmitočty a vysílaly jen digitálně.

MM socky3

Jedinou možností, jak by stát mohl odebrat vysílateli analogový kmitočet a donutit ho k digitálnímu vysílání, je vzájemné rušení analogového signálu s digitálním vysíláním sousedního státu. Právě proto RRTV žádá ČTÚ o prověření situace v Polsku.

K tématu: Další trumfy Novy: analogové kmitočty a kasační stížnost

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.