Hlavní navigace

Kavčí hory: Digitální ČT z Kleti a Cukráku odstartuje koncem září

20. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
20. 8. 2008

Veřejnoprávní multiplex, společná digitální síť České televize a Českého rozhlasu, odstartuje z hlavního jihočeského vysílače Kleť a středočeského Cukráku koncem září. Sdělil to mluvčí ČT Ladislav Šticha s tím, že přesný termín televize oznámí v první dekádě měsíce září. ČT dnes vložila do analogového vysílání programu ČT 2 z Kleti a Cukráku, který je třeba před spuštěním veřejnoprávního multiplexu vypnout, varovný piktogram a informační lištu.

K TÉMATU: Mapy rozvoje veřejnoprávního multiplexu podle Technického plánu přechodu

ČT zahájila informační kampaň před spuštěním digitálního zemského vysílání multiplexu veřejné služby v jižních a středních Čechách. Do analogového pozemního vysílání ČT 2 z příslušných vysílačů je vložen piktogram a textová lišta. Následovat budou další kroky komplexních informačních aktivit, přiblížil Šticha. Veřejnoprávní multiplex využije na obou vysílačích kanály, na kterých nyní vysílá analogová ČT 2, proto je třeba tento program v analogové podobě vypnout.

BRAND23 Workshop

Na Kleti tak digitální vysílání ČT využije vysílací kanál 49 a na Cukráku kanál 53. Analogové zemské vysílání Dvojky bude v obou případech definitivně vypnuto těsně před startem digitálního pozemního vysílání multiplexu veřejné služby, dodal Šticha. Stejnou metodu použila ČT při vypínání analogové ČT 2 na plzeňském vysílači Krkavec a spouštění veřejnoprávního multiplexu na hlavním západočeském vysílači Krašov.

Diváci již nyní snadno poznají, zda-li ladí analogový signál, jehož šíření bude ukončeno a musí se tedy připravit na digitální příjem. Do analogového pozemního vysílání ČT 2 z Kleti i Cukráku je od 20. srpna 2008 vložen speciální symbol – piktogram v podobě čtyř čtverců situovaných do pravého spodního rohu obrazovky – a také textová lišta s nejdůležitějšími informacemi, sdělil Šticha. Pokud diváci ve středních a jižních Čechách piktogram ve vysílání analogové ČT 2 nevidí, vypínání signálu se jich zatím netýká.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).