Hlavní navigace

Digitální dokrývače pro Plzeňsko začne ČT řešit po spuštění Klínovce

18. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
18. 11. 2008

Česká televize v současné době nevyhodnocuje, kde by bylo vhodné spustit digitální dokrývače multiplexu 1, protože čeká na spuštění všech vysílačů velkého výkonu, naplánovaných pro letošní rok. První oblastí, kde ČT provede měření, na jejichž základě rozhodne o případných dokrývačích, bude podle Karla Moulíka z technického oddělení ČT Plzeňsko.

MM socky3

Čekali jsme na zahájení vysílání v Sušici a nyní také na Jedlovou horu u Chomutova a Klínovec u Jáchymova. Pak provedeme měření, vyhodnotíme si je a na základě těchto dat se rozhodneme, kde by bylo vhodné zprovoznit dokrývač, řekl Moulík serveru DigiZone.cz s tím, že jednotlivé dokrývače budou provozovat různí operátoři podle toho, který vysílač bude pro dokrytí dané lokality vhodný. Z chomutovské Jedlové hory začne multiplex 1 vysílat 30. listopadu, z Klínovce u Jáchymova 15. prosince.

Případné dokrývače si rozdělíme na tři různé skupiny: ty, které budou třeba, ty, které nebudou třeba a sporné případy, přiblížil Moulík. Problém je podle něj v tom, že nikde není stanoveno, pro kolik lidí měl jednotlivý dokrývač vysílat, a kdy lze tedy jeho provoz označit za efektivní. Česká televize má digitálním signálem ze zákona pokrýt 95 procent obyvatel České republiky. Zbývajících pět procent populace se bude muset většinou spolehnout na satelitní příjem televize.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.