Hlavní navigace

Digitální mininovela konečně spatřila světlo světa (DOKUMENT)

11. 5. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
11. 5. 2007

Ministerstvo kultury dokončilo s několikatýdenním zpoždění oproti slibovanému termínu novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která řeší sporné otázky při přechodu na digitální vysílání. Text novely nyní dostávají k připomínkování subjekty, kterých se bude týkat, uvedl server Český rozhlas Digital. Připomínkové řízení je mimořádné krátké, pouhých pět dnů.

Podle očekávání novela ruší původní ustanovení zákona o zákazu křížení vlastnictví mezi operátorem vysílací sítě a provozovatelem vysílání. Úprava se ale týká jen převzatého vysílání, takže pokud by například Telefónica O2 chtěla v rámci služby televize do mobilního telefonu nabízet kromě přebíraných televizních programů také vlastní stanici, zákon jí to neumožní. Vlastnicky oddělená od společnosti Czech Digital Group, provozovatele přechodného multiplexu B, bude muset zůstat také televize Prima.

Novela počítá s udělováním krátkodobých licencí pro zemské digitální vysílání na období jednoho roku. O žádosti na vydání takové licence musí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) rozhodnout do dvou měsíců. Případné soudní spory o výsledky licenčních řízení už nemá řešit Městský soud v Praze, ale Nejvyšší správní soud v Brně, přičemž ze zákona zmizí formulace, že RRTV musí úspěšným i neúspěšným žadatelům „podrobně“ zdůvodnit, proč (ne) uspěli. O takové žalobě musí soud rozhodnout nejpozději do tří měsíců.

Do hry se také vrací kompenzační licence za vrácené analogové kmitočty. Pokud se komerční televize přihlásí k plnění Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) a k vypínání analogových kmitočtů podle harmonogramu v TPP, automaticky získají od RRTV jednu programovou licenci navíc. RRTV si ale bude moci odebrat v případě, že provozovatel nebude dodržovat termíny určené v TPP. Vymahatelnost TPP dostane příkazem také veřejnoprávní Česká televize.

Aby ČT mohla bez problémů rozjet svůj veřejnoprávní multiplex, novela upravuje i zákon o veřejných zakázkách a ruší ustanovení, podle něhož by Kavčí hory musely na operátora tohoto multiplexu vypsat veřejnou obchodní soutěž. Takto si může ČT vybrat operátora sama rovnou, bez výběrového řízení.

MMF24

Digitální novelu nyní čeká putování Poslaneckou sněmovnou. Člen sněmovní mediální komise Petr Pleva (ODS) varoval, že by se z textu ministerstva kultury mohlo stát díky pozměňovacím návrhům něco úplně jiného, než co původně přišlo do parlamentu. Schvalování se podle Plevy může protáhnout, ale poslanec i tak věří, že by novela mohla dolní komorou parlamentu projít do konce roku.

DOKUMENT: Návrh novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání (PDF, 186kB)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).