Hlavní navigace

Digitální novela začne možná platit už od 1. prosince, mění i TV poplatek

20. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
20. 11. 2007

Novela zákonů souvisejících s digitalizací nabude účinnosti pravděpodobně už 1. prosince letošního roku. Tzv. digitální novela čeká po jednomyslném schválení oběma komorami Parlamentu jen na podpis prezidenta republiky a stvrzení předsedou vlády. Václav Klaus zatím sice zákon nepodepsal, ale termín pro rozhodnutí má do 23. listopadu. Ve Sbírce zákonů by se tak digitální novela mohla objevit ještě do konce měsíce.

ebf - tip do článku - debata

Zákon přitom nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení – v případě listopadového vydání ve Sbírce zákonů tedy už 1. prosince 2007. Pokud zákon prezident podepíše, tak já myslím, že se ve Sbírce zákonů do konce listopadu objeví, potvrdil serveru DigiZone.cz Zdeněk Voborník, který má vydávání Sbírky zákonů na starosti. Jediné, co by mohlo listopadové vydání digitální novely zdržet, je předseda vlády, který k zákonům svůj podpis připojuje také.

Dosud všichni zúčastnění počítali s tím, že digitální novela začne platit až o měsíc později, tedy s Novým rokem 2008. Zákon má v sobě ustanovení, které se dotkne všech televizních diváků v Česku s okamžitou platností. Mění koncesionářský poplatek za Českou televizi (ČT) na 135 korun. Za televizi bychom platili o 15 korun víc proto už od prosince, nikoli až od ledna. Se stejným datem by se také změnilo hospodaření České televize s reklamními výnosy a televize by měla zakázané převádění reklamy mezi jednotlivými kanály. Na druhou stranu by se jí zvýšil limit pro reklamu na ČT 1 z 0,5 na 0,75 procenta denního vysílacího času.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).